PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Zastanawiałeś się kiedyś co to jest Bonusy i promocje u bukmaherów ? Warto to sprawdzić i poznać więcej szczegółów
Poprzedni temat :: Następny temat
Ikony
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-06-03, 00:57:05   Ikony

Niewiele jeszcze napisaliśmy na temat malarstwa ikonowego, czyli kanwie na której osnuto jeden z dwóch zasadniczych wątków naszej powieści.
Na początek zajmę się problemem znanego nam jako "Christos Acheiropoietos", czyli "Chrystus Nie Ręką Stworzony", czyli "Spas Nierukotwornyj" - pod tą ostatnią nazwą najłatwiej znaleźć ten schemat przedstawienia w naszych muzeach.
W rozdziale VI I wyd. str. 78 znajdujemy takie wyjaśnienie:

"Dlaczego "nie ręką stworzony"? Warto wiedzieć, że w dawnych wiekach malarstwo ikonowe było uważane za "sztukę boską". malował oczywiście człowiek, ale uważano, że w momencie aktu twórczego jego ręką i pędzlem kierują jakieś wyższe siły, jak gdyby Bóg malował i przedstawiał samego siebie, malarz zaś pozostawał jedynie ślepym narzędziem. Stąd właśnie określenie "Acheiropoietos"".

Pozwoliłem sobie poprawić błąd ZN w greckiej nazwie, o którym pisaliśmy w innych miejscach.

Otóż jest to interpretacja błędna. To, co zostało tu powiedziane o procesie twórczym i ingerencji Sił Wyższych jest właściwe, ale dotyczy każdej ikony, nie tylko omawianego przedstawienia.
Schemat "Spas Nierukotwornyj" odnosi się zaś do konkretnego momentu ewangelicznego, mianowicie do relacji o chuście św. Weroniki. Na str. 77 cytowanego wydania znajdujemy właściwy trop:

"Na desce zobaczyłem bowiem namalowaną twarz Chrystusa, a raczej jego głowę w złotej aureoli, wyłaniającej się jakby z białoszarej draperii czy całunu."

I niżej, kiedy kustosz informuje PS, że obraz był kiedyś o wiele większy, tyko został pocięty:

"Zgadzam się z panem - powiedziałem wyjmując z kieszeni podręczną lupę. - Draperia, z której wyłania się głowa Chrystusa, zazwyczaj przytrzymywana jest przez postacie aniołów."

Ta draperia to jest właśnie chusta świętej Weroniki, na której odbiła się twarz Chrystusa.

I takie też ikony typu "Spas Nierukotwornyj" po raz pierwszy oglądałem w sierpniu 1979 r. w Muzeum w Sanoku...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-06-04, 11:59, w całości zmieniany 4 razy  

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-06-04, 09:18:46   

W sztuce nic nie jest mi chyba bardziej obce niż ikony. W ogóle nie jestem w stanie ich ocenić lub docenić, więc liczę, że Twoje wywody, Zecie (używam liczby mnogiej, bo mam wrażenie, że usłyszymy od Ciebie na ten temat więcej) pozwolą mi się podciągnąć w tej dziedzinie.

“Spas Nierukotwornyj" - brzmi fajnie. :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-06-04, 12:01:31   

John Dee napisał/a:
W sztuce nic nie jest mi chyba bardziej obce niż ikony. W ogóle nie jestem w stanie ich ocenić lub docenić, więc liczę, że Twoje wywody, Zecie (używam liczby mnogiej, bo mam wrażenie, że usłyszymy od Ciebie na ten temat więcej) pozwolą mi się podciągnąć w tej dziedzinie.

Dzięki, postaram się.

John Dee napisał/a:
“Spas Nierukotwornyj" - brzmi fajnie. :)

"Spas" to "Zbawiciel".

W nas w Polsce wielkim znawcą problematyki ikon był znany nam dobrze artysta Jerzy Nowosielski. W I numerze "Odgłosów" z marca 1958 r. jest zamieszczony nie to reportaż z jego pracowni, ni to wywiad z nim, gdzie m. in. wspomina on o swoim zainteresowaniu ikonami.
W tym samym numerze rozpoczął się druk ZHP z ilustracjami Jerzego Nowosielskiego, więc przypuszczam, że obaj panowie znali się. I być może zainteresowania ikonami u ZN w jakiś sposób były związane z tą znajomością.
O ikonach - oprócz oczywiście PSiTT mamy wzmianki także w NPPS, PSiZF, a ze starszych tomów oczywiście w "Pozwoleniu na przywóz lwa" i w "Skarbie Atanaryka"
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-06-04, 12:15, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-06-06, 17:02:30   

Zauważyłem, że w niektórych, zwłaszcza w nowszych, publikacjach ikonę typu Christos Acheiropoietos nazywana jest Mandylionem.
Nieco informacji i obrazów:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Mandylion

./redir/www.kresowianie.i..._uczyniony.html

./redir/www.elazaricon.pl...licze-mandylion

./redir/www.ikonografia.p...ografia-pl.html

./redir/www.google.pl/sea...iw=1280&bih=616
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-06-06, 17:03, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu