PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Najbardziej niedoceniona część serii?
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-08, 23:43:04   

Berta von S. napisał/a:
bans napisał/a:
Czy ktoś zwrócił uwagę że Baśka to chyba jedyna postać u Nienackiego która nieco zalatuje homoseksualizmem?

Był tu jeden kolega (nie pamiętam nicku, bo dawno nie zaglądał), który dopatrzył się wątków homoseksualnych w większości tomów.


Kolega Ad Absurdum chyba.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-08, 23:43:17   

Kustosz napisał/a:

Nie kojarzę osoby, więc sobie wygooglałem. Hmm... bardzo męski typ urody:)

Zdjęcia moim zdaniem nie oddają atrakcyjności SJP. Bo w dużej mierze polega on na wdzięku, trzeba zobaczyć gesty, mimikę i.t.d. I oczywiście mam na myśli wersję sprzed ponaciągania. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-08, 23:44:08   

Z24 napisał/a:

Kolega Ad Absurdum chyba.

Możliwe. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-09, 08:47:03   

Z24 napisał/a:

Z mojej niejakiej wiedzy gość który miał rendez-vous ze statkiem w taki sposób jak to opisał ZN, raczej się nie nadaje do oglądania, zanim nie zaopiekuje się nim gruntownie lekarz ostatniego kontaktu... Kiedy gość zostanie wciągnięty pod statek, to zderzy się z kadłubem kilkakrotnie i z dużym prawdopodobieństwem trafi w strefę pracy śruby lub śrub...


Jesteś patologiem sądowym? ;)

Ja to wszystko rozumiem co piszesz, ale nie zmienia to faktu że Nienacki nic o zmieleniu przez śrubę nie napisał i to tylko wyobraźnia ci dopisuje resztę.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-09, 16:30:43   

bans napisał/a:
Z24 napisał/a:

Z mojej niejakiej wiedzy gość który miał rendez-vous ze statkiem w taki sposób jak to opisał ZN, raczej się nie nadaje do oglądania, zanim nie zaopiekuje się nim gruntownie lekarz ostatniego kontaktu... Kiedy gość zostanie wciągnięty pod statek, to zderzy się z kadłubem kilkakrotnie i z dużym prawdopodobieństwem trafi w strefę pracy śruby lub śrub...


Jesteś patologiem sądowym? ;)


Sanitariuszem h.c.

bans napisał/a:
Ja to wszystko rozumiem co piszesz, ale nie zmienia to faktu że Nienacki nic o zmieleniu przez śrubę nie napisał i to tylko wyobraźnia ci dopisuje resztę.


W rozdziale XVIII (I wyd. str. 268) jest tak: "Widziałem jak dał się porwać rzece, która wciągnęła go pod statek i szalejące pod nim turbiny". Tak, że tu nie potrzeba specjalnie natężać wyobraźni.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-09, 19:01:22   

Z24 napisał/a:
Tak, że tu nie potrzeba specjalnie natężać wyobraźni.

Proszę nie deprecjonować siły mojej wyobraźni! ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-10, 15:41:31   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Tak, że tu nie potrzeba specjalnie natężać wyobraźni.

Proszę nie deprecjonować siły mojej wyobraźni! ;-)


No, dobrze, już dobrze... Wszyscy wiemy, że nawet Witkacy po tygodniu napędu kokainą i wódą był cieniasem przy tobie po zwykłej popołudniowej herbatce.
_________________
Z 24
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-11, 08:05:27   

Berta von S. napisał/a:

Trochę może i faktycznie z twarzy jest końskawa i nogi ma przykrótkie. Ale za to jest IMO bardzo seksowna. O ile się mogę w tej kwestii wypowiadać. Bo zaraz mnie tu bans posądzi... :)


Nie posądzi. Bo oceniania aktorek na podstawie zdjęć i filmów jest bez sensu... One są tak "zrobione" że z prawdziwym swoim wyglądem nie mają wiele wspólnego. To raz. A dwa - tak jak piszesz, seksowność nie musi mieć nic wspólnego z wyglądem.
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-11, 08:13:30   

Z24 napisał/a:

W rozdziale XVIII (I wyd. str. 268) jest tak: "Widziałem jak dał się porwać rzece, która wciągnęła go pod statek i szalejące pod nim turbiny". Tak, że tu nie potrzeba specjalnie natężać wyobraźni.


Masz rację, odszczekuję. Napisane jak byk.

Przez chwilę myślałem że żartujesz, bo sformułowanie "szalejące pod nim turbiny" jest bardzo nieporadne stylistycznie - a ostatnio jestem na etapie zaznaczania niezdarności, błędów i niekonsekwencji Nienackiego na marginesach.

PS. "Tak że" - bez przecinka. Ale i tak jestem ci wdzięczny że nie "także", co niestety obecnie staje się w internetach normą ;)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-11, 15:37:45   

bans napisał/a:
Bo oceniania aktorek na podstawie zdjęć i filmów jest bez sensu... One są tak "zrobione" że z prawdziwym swoim wyglądem nie mają wiele wspólnego.

Rzadko mam je okazję widzieć w naturze, więc oceniam na bazie tego materiału, który mam dostępny. Ale racja oczywiście, że pewnie z reguły sporo odbiega od codziennego wyglądu.
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-11, 15:38:28   

bans napisał/a:
ostatnio jestem na etapie zaznaczania niezdarności, błędów i niekonsekwencji Nienackiego na marginesach.


Odkąd pamiętam...

bans napisał/a:
PS. "Tak że" - bez przecinka. Ale i tak jestem ci wdzięczny że nie "także", co niestety obecnie staje się w internetach normą ;)


Dzięki za zwrócenie uwagi. Zwykle używam tego w bardziej skomplikowanych konstrukcjach gdzie się prosi o przecinek.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-05-11, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2020-03-26, 10:19:26   

Najbardziej niedoceniona część serii? Wydaje mi się, że nie. Osobiście mam ogromny sentyment do tej książki. Uwielbiam w niej początkowe zdania, które często sobie powtarzam. Wyspa ma swój niepowtarzalny klimat i dzięki temu jest właśnie wyjątkowa :) Jest mroczna i skrywa tajemnicę miasteczka, która wciąż żyje i powraca. Tego klimatu nie odnalazłem już w żadnej innej części. Nawet zbliżona Księga Strachów była już bardziej komiczna. Podoba mi się jeszcze w niej taka surowość związana z biwakowaniem. Mam wrażenie, że w pozostałych książkach Tomasz był już ciut wygodniejszy. Poszedł z duchem cywilizacji :)

Jest taki film z 1958r. - "Ostatni strzał". Występuje tam między innymi Emil Karewicz i Stanisław Jasiukiewicz. Opis fabuły przypomina mi po części klimat Wyspy. "Historia przywódcy bandy, który po odbyciu kary powraca w rodzinne strony, gdzie był po wojnie postrachem okolicy i nie rozumiejąc przemian, jakie zaszły do tamtej pory, chce wziąć odwet na sprawcy swego aresztowania. Szuka członka swojej bandy Skiłądzia, który go wydał." Film nie jest mocno porywający, ale ma podobny klimat.
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy

Wysłany: 2021-02-25, 17:55:12   

Doceniam “Wyspę Złoczyńców”, ale przyznaję, że zawsze coś mi tam zgrzytało. Dopiero teraz uzmysłowiłem sobie, co: jest za bardzo podobna do dwóch poprzednich książek młodzieżowych Mistrza. Swojego głównego bohatera poddał wprawdzie poważnemu liftingowi, zafundował mu wehikuł itd., ale głównej koncepcji - wykopaliska, archeolodzy, obóz, podejrzani osobnicy, skarb - nie zmienił niemal wcale. Serio, ile razy można doić ten sam materiał?
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2021-02-25, 20:43:58   

John Dee napisał/a:
Doceniam “Wyspę Złoczyńców”, ale przyznaję, że zawsze coś mi tam zgrzytało. Dopiero teraz uzmysłowiłem sobie, co: jest za bardzo podobna do dwóch poprzednich książek młodzieżowych Mistrza. Swojego głównego bohatera poddał wprawdzie poważnemu liftingowi, zafundował mu wehikuł itd., ale głównej koncepcji - wykopaliska, archeolodzy, obóz, podejrzani osobnicy, skarb - nie zmienił niemal wcale. Serio, ile razy można doić ten sam materiał?

No i wprowadził spory wg mnie element grozy: opis pogromu "bandy", czaszka, która nie pochodzi z XVII wieku, ani z wojny, Skałbana, okazujący się coraz mniej miłym rybakiem, wzbierająca Wisła, na koniec dwa trupy. Nie doznałem czegoś takiego czytając "Skarb Atanaryka" i "Uroczysko", o "Pozwoleniu..." nie wspominając.
_________________
Drużyna 2

 
 
Gareth 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 41
Dołączył: 17 Lut 2013
Posty: 40
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-02-25, 20:53:35   

Jedna z moich ulubionych książek. Pani Pilarczykowa, Zaliczka, 3 harcerzy, Anka i jeszcze Skałbana (który dla mnie zawsze wygląda jak Fantomas w filmie z 64r.) Super książka.
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-02-25, 21:06:55   

John Dee napisał/a:
Doceniam “Wyspę Złoczyńców”, ale przyznaję, że zawsze coś mi tam zgrzytało. Dopiero teraz uzmysłowiłem sobie, co: jest za bardzo podobna do dwóch poprzednich książek młodzieżowych Mistrza.


No, w moich oczach podobieństwa do powiieści poprzedzających to jest akurat
Cytat:
Swojego głównego bohatera poddał wprawdzie poważnemu liftingowi, zafundował mu wehikuł itd., ale głównej koncepcji - wykopaliska, archeolodzy, obóz, podejrzani osobnicy, skarb - nie zmienił niemal wcale. Serio, ile razy można doić ten sam materiał?


:027: Na upartego można by tak sklasyfikować wszystkie powieści samochodzikowe, a nie tylko WZ.

Ale rzeczywiście, patrząc w ten sposób, to znaczy uwzględniając w/w elementy, można dostrzec pewien, nie tyle, excuse le mot lifting, ale ewolucję struktury bohatera i powieści: PS niejako wchłonął przynajmniej dwa z nich: pierwotnego bohaetra i ekspedycję naukową, bo PS staje się też uczonym "z odrobiną ambicji literackich". Takie dwa w jednym. Później uczeni pojawiają się już tylko wtedy, kiedy nie da się tego absolutnie uniknąć np. w PSiZF. No i cały kongres z Bogocie. ;-)
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy

Wysłany: 2021-02-25, 23:12:07   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
No i wprowadził spory wg mnie element grozy… Nie doznałem czegoś takiego czytając "Skarb Atanaryka" i "Uroczysko".
Rozumie się. Dalszą wielką nowelizacją jest pojawienie się harcerzy.

Z24 napisał/a:
Na upartego można by tak sklasyfikować wszystkie powieści samochodzikowe, a nie tylko WZ
No nie, stanowisko archeologiczne, w którego silnym polu grawitacyjnym porusza się nasz dziennikarz-detektyw, pojawia się po raz ostatni w WZ. Moim zdaniem właśnie raz za dużo.
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2021-02-26, 03:07:35   

John Dee napisał/a:
Rozumie się. Dalszą wielką nowelizacją jest pojawienie się harcerzy.

John Dee napisał/a:
No nie, stanowisko archeologiczne, w którego silnym polu grawitacyjnym porusza się nasz dziennikarz-detektyw, pojawia się po raz ostatni w WZ. Moim zdaniem właśnie raz za dużo.

No właśnie. Wtedy dwie poprzednie "archeologiczne" powieści nie były częścią kanonu, Pan Samochodzik zaczynał się od "Wyspy...". Sam Nienacki chyba dopiero od tej pozycji wiedział, jak ma wyglądać jego bohater. Nastoletni czytelnik o kolejnych, lub poprzednich częściach dowiadywał się z prasy, przypisów, czy listy na drugiej stronie okładki. Atanaryka i Uroczyska tam nie było, więc ten domniemany przesyt nie istniał.
_________________
Drużyna 2

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-02-27, 12:19:02   

John Dee napisał/a:
Doceniam “Wyspę Złoczyńców”, ale przyznaję, że zawsze coś mi tam zgrzytało. Dopiero teraz uzmysłowiłem sobie, co: jest za bardzo podobna do dwóch poprzednich książek młodzieżowych Mistrza. Swojego głównego bohatera poddał wprawdzie poważnemu liftingowi, zafundował mu wehikuł itd., ale głównej koncepcji - wykopaliska, archeolodzy, obóz, podejrzani osobnicy, skarb - nie zmienił niemal wcale. Serio, ile razy można doić ten sam materiał?

Jak dla mnie wielokrotnie. :p
To super temat i jestem sobie w stanie wyobrazić całą serię tylko o archeologach.

U mnie Wyspa jest dopiero w środku rankingu ze względu na bardziej od innych części ponurą treść i mniej sympatycznych bohaterów.

W sumie sympatyczni są tam tylko: Zaliczka (ale robi za idiotkę), harcerze (ale w tym tomie są mniej wyraziści niż w kolejnych) i Opałko, który głownie milczy.

Przemawia za to do mnie bardzo klimat okolicy z wyspą, bunkrami i wiślanymi rozlewiskami. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2021-02-27, 12:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2021-02-27, 13:01:17   

John Dee napisał/a:
Doceniam “Wyspę Złoczyńców”, ale przyznaję, że zawsze coś mi tam zgrzytało. Dopiero teraz uzmysłowiłem sobie, co: jest za bardzo podobna do dwóch poprzednich książek młodzieżowych Mistrza. Swojego głównego bohatera poddał wprawdzie poważnemu liftingowi, zafundował mu wehikuł itd., ale głównej koncepcji - wykopaliska, archeolodzy, obóz, podejrzani osobnicy, skarb - nie zmienił niemal wcale. Serio, ile razy można doić ten sam materiał?


Cała seria stanowi jeden wielki schemat. Nie przeszkadza Ci to przypadkiem?
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,52 sekundy. Zapytań do SQL: 12