PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gisors inspiracją kortumowskich lochów?
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-08, 21:19:35   

Kynokephalos napisał/a:
Kompleks grobowy przy piramidzie (zawierający świątynię i budynki pomocnicze) był podobno tak rozbudowany i skomplikowany, że według przekazów stał się dla Dedala modelem dla wzniesienia labiryntu. A więc to tutaj byłoby praźródło idei labiryntu, rozpowszechnionej - ale nie stworzonej - przez grecki mit. Kultura minojska szeroko czerpała z egipskiej a pałac-labirynt w Knossos, oraz inne podobne, są o kilkaset lat późniejsze niż Amenemhat III, więc nie jest to niemożliwe. Co prawda wielu egipskim świątyniom i pałacom towarzyszyły zaplecza złożone z mnóstwa pokoików, składzików, korytarzyków, innych pomieszczeń. Ale według starożytnych historyków i podróżników właśnie to przy rzeczonej piramidzie było szczególnie rozległe i zagmatwane. Niestety nie zachowało się na tyle, by można było odtworzyć plan jego murów.


To właśnie był ów Labirynt, który tak istotną rolę odgrywa w akcji "Faraona" i który też mógł być inspiracją - oczywiście jako ogólna idea.
_________________
Z 24
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-04-10, 08:01:12   

Z24 napisał/a:
To właśnie był ów Labirynt, który tak istotną rolę odgrywa w akcji "Faraona"
:564:
Tak jest. Nie pamiętałem, że Labirynt u Prusa jest tak jednoznacznie umiejscowiony - zgodnie z zespołem piramidy Amanemhata III - i explicite powiązany z osobą tego faraona. Liczby, odległości, a zwłaszcza chronologia są przesadzone lub przestarzałe, ale to nieważne. Prawidłowo za to skojarzono Amenemhata III z pracami hydrotechnicznymi wokół oazy Fajum. Punkt dla Prusa za orientację we współczesnej mu egiptologii.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-13, 17:44:30   

Wiadomo że ZN był czytelnikiem dzieł Karola Maya. Niedawno przeczytałem o pozycji tegoż autora pt. "Podziemny labirynt". W notce informacyjnej jest mowa o labiryncie wybudowanym przez tajemnicze stowarzyszenie/ Czy ktoś może to czytał? A jeżeli tak, to czy mogłoby to być jakąś inspiracją do powstania kortumowskich podziemi?
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-04-13, 21:53:01   

Wydaje mi się, że była to część jednej z wczesnych powieści Karola Maya zatytułowanej "Miłość ułana”, która ukazała się w odcinkach w jakiejś gazecie. To była literatura najniższej półki, tzw. Kolportageroman. Tego praktycznie nie da dzisiaj się już czytać, więc nie sądzę, by Nienacki znał to powieścidło, nie wspominając już o czerpaniu inspiracji z niego. Ale ręki sobie uciąć bym nie dał.
Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2021-04-14, 10:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-14, 18:30:22   

John Dee napisał/a:
Wydaje mi się, że była to część jednej z wczesnych powieści Karola Maya zatytułowanej "Miłość ułana”, która ukazała się w odcinkach w jakiejś gazecie. To była literatura najniższej półki, tzw. Kolportageroman. Tego praktycznie nie da dzisiaj się już czytać, więc nie sądzę, by Nienacki znał to powieścidło, nie wspominając już o czerpaniu inspiracji z niego. Ale ręki sobie uciąć bym nie dał.


Dzięki :) . A już chciałem tego szukać. No, może kiedyś dla sportu, kiedy będę się śmiertelnie nudził... ;-)
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-27, 12:39:19   

Niedługo wybierzemy się na kolejną wycieczkę, tym razem do Kłodzka... ;-)
Gdyby się to potwierdziło, byłby to jeden z nielicznych śladów znajomości Dolnego Śląska w pisarstwie ZN, a jeden z dwóch śladów znajomości Ziemi Kłodzkiej (drugi to wzmianka o Polanicy w "Z głębokości").
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2023-05-27, 12:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-06-18, 17:13:48   

Omawiany dzisiaj, a zapowiedziany wcześniej trop znalazłem w książce p. Wojciecha Krysztoforskiego „Współcześni poszukiwacze skarbów”, MAW Warszawa 1980, na którą kiedyś polowałem ponad 20 lat. Niedawno chciałem sobie przypomnieć niektóre przedstawiane tam tematy i przy okazji wyrywkowej lektury natrafiłem na wątek o podziemiach twierdzy kłodzkiej. Akurat nie on mnie interesował, ale przejrzałem go i uświadomiłem sobie, że ZN mógł znać tę historię, a opis wędrówki „eksploratorów” po podziemiach twierdzy nieco przypomina wędrówkę PS po podziemiach pod starym kościołem w Kortumowie. Sam się sobie dziwię, że podczas wcześniejszych lektur nie zwróciłem uwagi na tę okoliczność.
W czasie II Wojny Światowej w kłodzkiej twierdzy umieszczono m. in. ewakuowane z Łodzi zakłady znanej firmy AEG produkujące m. in. części do pocisków V, samolotów i okrętów podwodnych oraz różne magazyny. Było tam również więzienie i obozy robotników przymusowych zatrudnionych w zakładach. Jesienią 1944 r. gdy nawet konie taborowe już wiedziały, że koniec wojny i III Rzeszy jest nie za górami, obserwowano różne tajemnicze transporty przybywające do twierdzy. Wynikły stąd hipotezy o ukrywaniu różnych rzeczy w jej podziemiach. Grupa polskich robotników przymusowych – głównie łódzkiej młodzieży – postanawia konspiracyjnie spenetrować podziemia, o których krążyły mrożące krew opowieści. M. in. o dwóch więźniach Niemcach, którzy usiłowali zbiec, a zginęli w studni-pułapce, z której nie potrafili się już wydostać.
Ta historia jest dość znana i pamiętam, że oglądałem przynajmniej jeden film dokumentalny, gdzie była o tym mowa. To było już bardzo dawno temu. Być może był to któryś z programów Bogusława Wołoszańskiego, ale nie przysięgnę. O tej wyprawie czytałem również na początku lat 90-tych w jednej z książek Włodzimierza Antkowiaka.
W wyprawie, która miała miejsce 14.10.1944 r. udział wzięli jej inspirator i kierownik Arkadiusz Jaśkiewicz, później profesor fizyki UWr, Polikarp Goździk, Leon Pawlicki i Adam Bieńkowski. Wszyscy trzej wrócili do Łodzi i tam mieszkali i pracowali.
Wyprawę te opisał jeden z jej uczestników redaktor Adam Bieńkowski, zamieszkały i pracujący w Łodzi, w Roczniku Ziemi Kłodzkiej za rok 1960. Nie znam treści tej relacji. Wojciech Krysztoforski przytaczając obszerną relację p jak rozumiem, ustną – red. Adama Bieńkowskiego zaznacza, że została ona rozszerzona fragmentami wspomnień opublikowanymi w RZK 1960.
Nie chce mi się teraz sprawdzać i szukać po „Odgłosach” itd. potwierdzenia, ale ZN prawie na pewno znał Adama Bieńkowskiego – myślę, że wtedy wszyscy dziennikarze łódzcy się znali – i mógł słuchać jego relacji o wyprawie do podziemi twierdzy i to niejeden raz. Oczywiście mógł przeczytać relację wydrukowaną w RZK, jeżeli Adam Bieńkowski mu ją rekomendował.

Relacja Adama Bieńkowskiego zamieszczona została na str. 27-28 w/w pozycji. Zamieszczam ją ze skrótami: (...)

„Weszliśmy do jednego z lochów przy wieży, w centralnym punkcie twierdzy. Po kilku minutach marszy korytarzem i wysokości pomad półtora metra i szerokości ok. 70 cm znaleźliśmy się w niewielkim przedsionku, z którego rozchodziły się promieniście bliźniaczo podobne do siebie chodniki. (...).
Krótka narada nad planem podziemi i dochodzimy do wniosku, że dalsza droga powinna biec drugim chodnikiem z lewej strony. (...).
Po dziesięciu minutach znów natrafiamy na rozwidlenia korytarzy. Wskakujemy do pierwszego z lewej... Po kilkunastu metrach loch nagle się kończy. W ślepej ścianie znajdujemy jednak coś w rodzaju prostokątnego tunelu. Ładujemy się do niego po kolei i dalej wędrujemy na czworakach.
Po 200 metrach, zziajani i spoceni, wchodzimy ponownie do normalnego korytarza. Tutaj denerwującą ciszę przerywa odgłos kapiącej wody. Ściany wykute w skale są wilgotne, a środkiem lochu spływa nikły strumyczek.
Idziemy naprzód. Znów labirynt, kilkaset metrów drogi...
– Uwaga! przepaść! – Arkadiusz prowadzący ekipę wskazuje latarką na wylot korytarza. W końcu lochu, tuż u wejścia do ziejącej czernią sali, natykamy się na olbrzymi basen. Jedynie z boku pod skalną ścianą biegnie wąska dróżka do środka sali. Bardzo chytra pułapka. Wędrowiec idący tą drogą bez dobrego oświetlenia, zginąłby marnie w wodnych czeluściach jamy. Rozglądamy się naokoło. Pośrodku sali, 10 X 10 m stoi masywny, czarny od starości stół. (...).
Kierujemy się do drugiego wyjścia. Znów identyczne, kute w skale korytarze. W pewnych momentach urywają się, by przejść w niskie, niewygodne tunele, cały czas biegnące poziomo.(...).
Krótki odpoczynek i ruszamy inną drogą. Tym razem loch biegnie wyraźnie w dół, jest w nim więcej wody i błota. Po chwili trafiamy na szerokie schody, które kończą się świeżo wzniesionym murem. Rozbijamy cienką ściankę i oto jesteśmy w dość rozległej sklepionej komnacie. Wchodzimy głębiej i dębiejemy...”.

W tym momencie przerwiemy relację red. Adama Bieńkowskiego i przeanalizujemy opis pod kątem zbieżności z opisem kortumowskich podziemi. 1) Opis korytarzy przypomina nieco opis kortumowskiego podziemia górnego: korytarze zwężają się tam i PS porusza się z trudem. W twierdzy kłodzkiej te węższe chodniki to zbudowane zawczasu na wypadek oblężenia galerie kontrminowe. Jest ich tam całe mnóstwo.
2) Opis baseny pułapki przed wejściem do sali, przypomina studnię-pułapkę przed drzwiami do podziemnej sali pod kościołem, które PS musiał najpierw otworzyć, a następnie zablokować. Połączmy to z opowieścią o dwóch nieszczęsnych zbiegach, którzy, błąkając się w podziemiach twierdzy zginęli w studni-pułapce.
3) Opis schodów kończących się świeżo wzniesionym murem, przypomina opis w/w sali pod starym kościołem w Kortumowie. Schody kończące się na ścianie i mur – co prawda nie nowy, ale ze śladami wybitego przejścia i ponownego zamurowania – za którym spoczywały skarby zakonu templariuszy.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2023-06-18, 17:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2023-06-19, 18:13:17   

Podobieństwo między relacją tego Bieńkowskiego a odpowiednimi fragmentami powieści ewidentnie istnieje, zaś te podziemne korytarze twierdzy rzeczywiście wyglądają tak, jak zawsze wyobrażałem sobie kortumowskie ganki. Intrygujące odkrycie.

Czego jednak Bieńkowski & Co w 1944 r. w tych podziemiach szukali - czyżby skarbów? Ciekawe pytanie - tzn. dla psychologa, specjalisty od beznadziejnych przypadków. :D
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-06-20, 09:12:13   

John Dee napisał/a:
Podobieństwo między relacją tego Bieńkowskiego a odpowiednimi fragmentami powieści ewidentnie istnieje, zaś te podziemne korytarze twierdzy rzeczywiście wyglądają tak, jak zawsze wyobrażałem sobie kortumowskie ganki. Intrygujące odkrycie.


Swego czasu zwiedzałem podziemia twierdzy kłodzkiej; żadna tam wyprawa, zwyczajna trasa turystyczna. Stąd byłem w stanie sobie pewne rzeczy przypomnieć a inne wyobrazić.

John Dee napisał/a:
Czego jednak Bieńkowski & Co w 1944 r. w tych podziemiach szukali - czyżby skarbów? Ciekawe pytanie - tzn. dla psychologa, specjalisty od beznadziejnych przypadków. :D


Chyba tak :D i za tą rozbitą ścianą znaleźli magazyn dzieł sztuki. Przerwałem opis w tym miejscu, bo 1) nie chciałem dodatkowo sugerować podobieństwa i 2) i tak dużo miałem do pisania. Rezultat był w sumie taki, że Niemcy zorientowali się, że ktoś im tam buszuje i albo przenieśli te rzeczy w inne miejsca, albo odcięli do nich dostęp w inny sposób.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 13