PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-03, 12:51
Wąż morski
Autor Wiadomość
M_ajk 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2018-03-29, 00:43:25   

Motyw z monetami, którymi ozdobiona jest końska uprząż, pojawił się także w odcinku "Monety" mini serialu "Z przygodą na ty", do którego Nienacki napisał scenariusz.

EDIT
Pisał kiedyś o tym Anatol G.:
http://pansamochodzik.net...p=155136#155136
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-03-29, 10:54, w całości zmieniany 2 razy  

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2018-03-29, 10:41:15   

Z24 napisał/a:
»W mieście jednak powiedziano mu: „phi... srebrne, niewiele warte”.«

No właśnie, zawsze kiedy przypomina mi się ta opowieść lub ten odcinek "Przygody" o którym pisze M_ajk - ten moment ciągle mnie zaskakuje. Możliwe, że zbyt słabo rozumiem sposób myślenia i motywacje mieszkańców wsi. Tak czy tak, ponad tysiąc dirhemów czyli ponad 4250 gramów srebra wydaje mi się ilością znaczącą.

4250 gramów to ok. 1366 uncji. W dzisiejszych cenach srebra (16 dolarów za uncję) skarb byłby wart ok. 2.200 dolarów czyli ok. 7.500 złotych.

To jednak wartość przeszacowana. Z pewnym zaskoczeniem dowiedziałem się bowiem, że relatywne ceny srebra od 1945 roku nie spadły (jak sądziłem) lecz wzrosły. Według różnych znalezionych w internecie statystyk cena srebra w drugiej połowie lat czterdziestych wahała się w przedziale od 52 centy do 70 centów za uncję. W przeliczeniu na obecną wartość nabywczą - od ok. 7 dolarów do ok. 10 dolarów. Zatem znalezisko było wówczas warte - w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze - od ok. 950 do ok. 1.370 dolarów, lub 3.250 - 4.700 naszych złotych. Czyli nadal, teoretycznie, suma której nie wyrzuca się w błoto.

Tylko że nie wiem ile to było w ówczesnych złotych, dla ówczesnych posiadaczy. Stabilne notowania na rynkach światowych niekoniecznie przekładały się na ceny w kraju dopiero co uwolnionym od wojny, a nadal przechodzącym gospodarcze, społeczne i polityczne zawroty. Jak wpływało to na lokalne ceny kruszców - trudno mi powiedzieć. Z zasady dziejowe zawieruchy powodują wzrost cen szlachetnych metali, ale może wojenne doświadczenia faworyzowały złoto i platynę kosztem srebra? Może niedawne czasy gdy za precjoza kupowało się chleb spowodowały jakieś przewartościowanie w społecznym odbiorze? Nie mam pojęcia.

Jeżeli profesor relacjonuje, że rolnicy obwieszali srebrem zwierzęta i dawali je dzieciom jako mało znaczące świecidełka - nie mam powodów by mu nie wierzyć. Niemniej ta historia nie przestaje mnie zdumiewać.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2018-03-29, 10:56:14   

Pytanie jeszcze jakiej próby było to srebro. W monetach mogło być go tak naprawdę niewiele.

Nietajenko 
Moderator

Wysłany: 2018-03-29, 11:16:01   

Szara Sowa napisał/a:
Pytanie jeszcze jakiej próby było to srebro. W monetach mogło być go tak naprawdę niewiele.

To było dobre srebro dlatego chętnie używane w ówczesnej Europie.

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 58 razy
Wysłany: 2018-03-29, 12:06:48   

Kynokephalos napisał/a:

Jeżeli profesor relacjonuje, że rolnicy obwieszali srebrem zwierzęta i dawali je dzieciom jako mało znaczące świecidełka - nie mam powodów by mu nie wierzyć. Niemniej ta historia nie przestaje mnie zdumiewać.

Może to kwestia jakiegoś chłopskiego uporu? Idzie X ze skarbem do skupu spodziewając się bogactwa, a tam mu mówią, że nic nie warte (handlarz mógł oszacowaną przez Ciebie cenę jeszcze kilka razy zmniejszyć). No to X oburzony zabiera towar do domu. I trochę z nieufności, a trochę z przekory obwiesza nim zwierzaki. Na zasadzie, że lepiej spalić niż komuś dać.

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2018-03-29, 15:33:34   

Jeśli nie był zadowolony z zaoferowanej ceny to nie sprzedał, logiczne. I nie spalił lecz spożytkował dla estetyki i rozrywki.

Ale generalnie zgadzam się, mogło chodzić o próbę wykorzystania sytuacji ze strony handlarza.

Argument byłby jeszcze bardziej przekonujący, gdyby chodziło o rzecz trudniejszą do rzetelnej wyceny, na przykład jakieś dzieła sztuki. W przypadku srebra na wagę pewnie trudniej byłoby kupcowi wyjść z rażąco niską ofertą. Z opisu rozumiem że znalazca zdawał sobie sprawę z rodzaju materiału, a handlarz nie zaprzeczał - ale może cała sytuacja dotarła do nas w postaci zniekształconej kilkakrotnym przekazywaniem z ust do ust. Więc w sumie tak, mogło w jakiś sposób chodzić o nieświadomość i przedwczesne zniechęcenie.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-03-29, 16:36:35   

M_ajk napisał/a:
Motyw z monetami, którymi ozdobiona jest końska uprząż, pojawił się także w odcinku "Monety" mini serialu "Z przygodą na ty", do którego Nienacki napisał scenariusz.

EDIT
./redir/pansamochodzik.net...p=155136#155136

M_ajk
, dzięki za przypomnienie. Daję "pomogła" Nie pamiętałem zupełnie o tym. Teraz się zastanawiam, czy rzeczywiście czytałem o tym w ZOW, jak pisałem wyżej...

Berto, zdaje się, że m. in, nie ma u prof. Nadolskiego wzmianki o żadnym grocie włóczni ani grodzisku. To jest pięć stron tekstu. Sama przeczytasz...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-03-29, 16:39, w całości zmieniany 1 raz  

M_ajk 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2018-03-29, 22:23:03   

Z24 napisał/a:
M_ajk napisał/a:

EDIT
./redir/pansamochodzik.net...p=155136#155136

M_ajk
, dzięki za przypomnienie. Daję "pomogła" Nie pamiętałem zupełnie o tym. Teraz się zastanawiam, czy rzeczywiście czytałem o tym w ZOW, jak pisałem wyżej...

Dziękuję :)

Odpowiedz do tematu