PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamek w Szymbarku w gminie Iława wystawiony na licytację
Autor Wiadomość
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2018-02-06, 13:16:18   Zamek w Szymbarku w gminie Iława wystawiony na licytację

Na licytację komorniczą wystawione zostały ruiny zamku w Szymbarku w gminie Iława wraz z przyległymi użytkami rolnymi i gruntami zadrzewionymi, zachowany jedynie w niewielkiej części, ale i tak jeden z najbardziej znanych zabytków w naszym powiecie. Sprawę prowadzi kancelaria komornicza Macieja Garczyńskiego, Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Iławie, który poinformował, iż pierwsza licytacja wskazanej nieruchomości, należącej obecnie do dłużnika, przeciwko któremu wszczęto postępowanie egzekucyjne, odbędzie się 7 marca tego roku.

W skład nieruchomości, która zostanie wkrótce zlicytowana, wchodzą działki gruntu o łącznej powierzchni około 12,75 ha, ruina zamku i inne budynki, w tym mieszkalny parterowy i obiekty inwentarskie.

Przylegającą do jeziora Szymbark nieruchomość, wpisaną do rejestru zabytków i wymagającą prac konserwatorskich, w tym dla części zamku ratunkowych, wyceniono na 1 mln 953 tys. zł (to tzw. suma oszacowania). Natomiast cenę wywoławczą nieruchomości określono na 3/4 tej sumy, czyli 1 mln 464 750 zł. Od osób przystępujących do licytacji wymaga się wniesienia rękojmi w kwocie 195 300 zł.

Pierwsza licytacja ruin zamku wraz z przyległościami zaplanowana jest na 7 marca. Wtedy przekonamy się, czy obiekt zmieni właściciela.



Źródło:
./redir/www.infoilawa.pl/...cji-komorniczej
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-02-06, 14:33:05   

Zrzuta i nabywamy! Jeszcze żadne forum ani stowarzyszenie nie mogłoby się pochwalić taką siedzibą. :D
_________________
 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-06, 14:58:52   

Mogę się dorzucić, ale zajmuję podziemia. :D
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-02-06, 14:58:58   

To musisz najpierw rozbudzić tych 1300 uśpionych! :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-06, 15:00:26   

Szara Sowa napisał/a:
To musisz najpierw rozbudzić tych 1300 uśpionych! :p


Mogą dalej spać, tylko niech się zrzucą. :p
 
 
Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt



Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 530
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-03-07, 17:57:13   

No i taka okazja przeszła koło nosa, nie będzie ekstra siedziby :/ , zgapiliśmy się, zamek został sprzedany.
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2018-03-07, 18:11:53   

Może to ktoś z naszych kupił...?
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-03-07, 22:06:55   

A wiadomo ile nam zabrakło? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-03-08, 07:21:56   

Aga napisał/a:
No i taka okazja przeszła koło nosa, nie będzie ekstra siedziby :/ , zgapiliśmy się, zamek został sprzedany.

Nic Ci nie mówiłem ale wyczyściłem nasze konto... ;-)
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-03-08, 09:26:52   

Zajrzałem dziś rano do internetu w poszukiwaniu szczegółów tej pamiętnej licytacji, jednak wiele się nie dowiedziałem - kto się kryje za IBC Investment i jakie są jego plany dla nabytego za 1.8 milionów złotych zamku krzyżackiego nie jest jasne. Informacje na ten temat są jak zwykle bardzo ogólnikowe i niesatysfakcjonujące. Eh, ta prasa dzisiejsza…

Tak myślałem, aż nagle dostrzegłem, że w googlu i nasza, rozpoczęta przez Protoavisa ciekawym i rzeczowym postem dyskusja się pojawiła, i to wyjątkowo wśród pierwszych wyników! Świetna reklama, pomyślałem. Dopiero po chwili uświadomiłem sobie, co my, eksperci od Pana Samochodzika, mamy tam na ten temat do powiedzenia. “Ja kupię ten zamek!”, “nie, ja go już kupiłem!” W świetle tak infantylnie prowadzonej dyskusji wspomniane artykuły prasowe nagle wydają się niezwykle rzetelne i dogłębne.

Nie stać na na nic lepszego, Panowie i Panie? Widocznie nie.
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2018-03-08, 09:47:19   

Nietajenko napisał/a:
Aga napisał/a:
No i taka okazja przeszła koło nosa, nie będzie ekstra siedziby :/ , zgapiliśmy się, zamek został sprzedany.

Nic Ci nie mówiłem ale wyczyściłem nasze konto... ;-)


To kiedy parapetówka? :D
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-03-08, 09:47:27   

John Dee napisał/a:
kto się kryje za IBC Investment i jakie są jego plany dla nabytego za 1.8 milionów złotych zamku krzyżackiego nie jest jasne.


Może przedwojenni właściciele...

Jednak coś tam wiemy!
Była to pierwsza licytacja, więc cena wywołania wyniosła 1 mln 464 tys. zł, czyli 3/4 sumy oszacowania. Przystąpiło do niej dwóch uczestników, którzy wcześniej wpłacili wymagane 10-proc. rękojmie. Najwyższą cenę - 1 mln 830 tys. zł zaoferował przedstawiciel warszawskiej spółki związanej z branżą konferencyjno-targową.
Grzegorz Słyszyk, prezes spółki IBC Investments, która złożyła podczas licytacji najwyższą ofertę, powiedział dziennikarzom, że jego celem jest przywrócenie świetności tego miejsca, ale zastrzegł, że na tym etapie jest za wcześnie, by konkretyzować plany związane z rewitalizacją zamku.
Ocenił natomiast, że jest to obiekt unikatowy i wyjątkowy. Za godny podkreślenia uznał "sceptyczny entuzjazm" wobec takiego przedsięwzięcia ze strony lokalnej społeczności. Jak dodał, oczekuje ona, żeby w dawnym zamku znów zaczęło tętnić życie, a sceptycyzm wynika z tego, że przez wiele lat nic się z tym miejscem nie działo.
Jego zdaniem obiekt powinien łączyć dominującą funkcję historyczną z komercyjną, która ma być "wypadkową funkcji hotelowej, eventowej i konferencyjnej". Mówił, że opracowanie koncepcji takiego połączenia to zadanie dla architektów i ekspertów, a wizja może ewoluować m.in. w wyniku rozmów ze służbami ochrony zabytków i lokalnymi samorządami.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-03-08, 09:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dilbert 
Czytał Samochodzika
Dilbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 06 Mar 2018
Posty: 54
Skąd: Dilbert
Wysłany: 2018-03-08, 10:14:16   

Panie i Panowie jest bardzo dużo miejsc , sprzedawanych za bez cen, niszczejących w naszym kraju, nie tylko zamków. Nie daleko mnie rozpada się coś oto takiego , może to nie zamek ale swój klimat ma....
./redir/www.lm.pl/aktualn..._palacu/tekst/4

Naprawdę serce boli jak się patrzy na to co się dziej z tak pięknymi miejscami...ale nikogo z urzędników to nie interesuje....
_________________


Pozdrawiam serdecznie
Dilbert vel Protazy ;))))
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-08, 10:54:06   

John Dee napisał/a:

Dopiero po chwili uświadomiłem sobie, co my, eksperci od Pana Samochodzika, mamy tam na ten temat do powiedzenia. “Ja kupię ten zamek!”, “nie, ja go już kupiłem!” W świetle tak infantylnie prowadzonej dyskusji wspomniane artykuły prasowe nagle wydają się niezwykle rzetelne i dogłębne.

Nie stać na na nic lepszego, Panowie i Panie? Widocznie nie.

A jakich komentarzy byś oczekiwał pod tym tematem? Nie stać na s na zamek, więc sobie żartujemy. :)

Mnie głównie interesuje jedna rzecz, czy nadal tam będzie można wejść.

No i ambiwalentne mam odczucia odnośnie planów adaptacji na obiekt hotelowo-konferencyjny. Dobrze niby, że ktoś się zajmie, ale to już nie będzie to. Najbardziej by mi odpowiadała wersja zakonserwowanej ruiny.
_________________
Drużyna 5

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2018-03-08, 12:38:08   

Dilbert napisał/a:
Panie i Panowie jest bardzo dużo miejsc, sprzedawanych za bez cen, niszczejących w naszym kraju, nie tylko zamków.


Pozornie za bezcen, a faktycznie (klimatyczna) ruina, w którą trzeba wpompować kilka milionów. Niestety, w Polsce czeka się aż zabytkowy budynek zaczyna się rozpadać i zostaje rozgrabiony z czego się da, dopiero później ktoś to zauważa i sprawa trafia do mediów. Zamiast prac zabezpieczających pakuje się później w taki obiekt masę środków, jednocześnie traci się substancję zabytkową poprzez wstawianie protez z pustaków i blachodachówek.

Ładuje się pieniądze w badania archeologiczne, które poza miejscami przeznaczonymi pod budowę dróg i innych obiektów są obecnie zupełnie zbyteczne, a artefakty mogłyby poczekać w ziemi jeszcze jedno czy dwa pokolenia na odkrycie. Fundusze zmarnowane w ten sposób można by przeznaczyć na ratowanie zabytków. Paradoksalnie większą szansę na ratunek ma budynek, który znajduje się już w totalnej rozsypce, niż podobnej klasy obiekt, w dobrym jeszcze stanie, który dopiero zaczyna niszczeć.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-08, 13:19:49   

Niby dobrze, że ktoś to doinwestuje, ale nie mam wielkich nadziei... Nawet jeżeli odbudują w podobnym pierwotnemu klimacie, to musi wkroczyć tam nowoczesność i wygoda :( Dla mnie fajnie zrobiony jest np zamek w Nidzicy, gdzie jest klimatyczna część użytkowa i piękne ruiny całkowicie dostępne do zwiedzania... W Szymbarku zdecydowanie mniej się zachowało i trzeba sporo dobudować, żeby jakiekolwiek funkcje mogło to spełniać, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić, ze klimat i historia będą na pierwszym miejscu ;-)

Z drugiej strony, po co inwestorowi takie ruiny? Miejsce nie jest dobrze skomunikowane chyba, ale i taka kwota nie jest jakim olbrzymim wydatkiem dla inwestora, ale pieniędzy może pochłonąć w przyszłości sporo...

Jeżeli renowacja cmentarza kosztuje 100 mln to ile kosztowałaby odbudowa takiego zamku?!
_________________
Drużyna 5

 
 
Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt



Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 530
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-03-08, 13:35:54   

Nietajenko napisał/a:
Aga napisał/a:
No i taka okazja przeszła koło nosa, nie będzie ekstra siedziby :/ , zgapiliśmy się, zamek został sprzedany.

Nic Ci nie mówiłem ale wyczyściłem nasze konto... ;-)

No, a ja się zastanawiałam czemu rachunków nie mogę opłacić :p .
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-08, 16:18:56   

Protoavis napisał/a:
w którą trzeba wpompować kilka milionów.

Otóż to. W przypadku Szymbarka raczej kilkadziesiąt. Dlatego trochę mi się nie chce wierzyć w ten kompleks hotelowy. Tym bardziej, że tam w ciągu ostatnich lat kilka razy zmieniał się właściciel. I każdy z nich opowiadał o wielkich planach (jednego nawet mieliśmy okazję osobiście poznać, razem z potomkami przedwojennych właścicieli zresztą).

Teresa van Hagen napisał/a:
Nawet jeżeli odbudują w podobnym pierwotnemu klimacie, to musi wkroczyć tam nowoczesność i wygoda :( Dla mnie fajnie zrobiony jest np zamek w Nidzicy, gdzie jest klimatyczna część użytkowa i piękne ruiny całkowicie dostępne do zwiedzania... W Szymbarku zdecydowanie mniej się zachowało i trzeba sporo dobudować, żeby jakiekolwiek funkcje mogło to spełniać, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić, ze klimat i historia będą na pierwszym miejscu ;-)
!

W bardziej odległych latach był dość zaawansowany projekt przebudowy Szymbarka przez pewną fundację. Plany przewidywały między innymi wyburzenie zabytkowych piwnicznych stropów, budowę basenu i.t.p. Budowa stanęła po negatywnej ocenie konserwatora, ale sporo zdołali w międzyczasie naniszczyć. Między innymi szlag trafił piękną oranżerię.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-03-08, 16:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dilbert 
Czytał Samochodzika
Dilbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 06 Mar 2018
Posty: 54
Skąd: Dilbert
Wysłany: 2018-03-22, 14:44:48   

....myślę że masz rację , bo to mi wygląda jak przysłowie...chciał Pan wieś a pieniądze gdzieś....
oby zamek trafił na dobrego nowego właściciela:)))
_________________


Pozdrawiam serdecznie
Dilbert vel Protazy ;))))
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-22, 15:41:21   

Dilbert napisał/a:

oby zamek trafił na dobrego nowego właściciela:)))

Oby nie było problemów z wejściem tam na zlocie. I przy wszelkich innych okazjach. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,55 sekundy. Zapytań do SQL: 10