PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
125. Dwór Artusa w Toruniu
Autor Wiadomość
Ornitolog 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-03-01, 19:29:09   

Hm... korzystając z przymusowej przerwy w w pracy, sięgnąłem w końcu po tę pozycję, kupioną hurtem w grudniu minionego roku z dziewięcioma innymi kontynuacjami. Magnesem był toruński Dwór Artusa - miałem tam kiedyś wystawę swoich prac ;) Przyjemnie było powłóczyć się z bohaterami książki po uroczym Toruniu. Akcja wielowątkowa, mnogość postaci pobocznych, czasami celowe(?) ślepe uliczki, czyli jak to w życiu. Gorzej, że autor ciągle ma problem (zauważyłem to już przy okazji lektury Bibliofilki z Inowrocławia i Mysiej Wieży w Kruszwicy) z... poczuciem czasu, a w szczególności - zachodami słońca! Daniec rusza na spotkanie o zmierzchu (kwiecień - słońce jeszcze dość szybko zachodzi), a po jakimś czasie (trochę się w tam dzieje) wieziony jest łodzią motorową po jeziorze i... zostaje oślepiony promieniami słońca :)
Ciekawy przykład niekonsekwencji jest też na początku powieści: Bilewicz stwierdza, ze chce się napić jeszcze herbaty, a znaleziony jest później z rozlaną... kawą! Myślałem, że to trop, który do czegoś doprowadzi, ale jakoś ani Daniec ani nikt inny nie zwraca na to uwagi, czyli jednak błąd autora.
Nie chce mi się już wertować Bibliofilki, ale tam w paru miejscach godziny zmierzchu nie pasowały totalnie do pory roku. Inny przykład czegoś, co mnie bawi, to zachwyt widokiem rozgwieżdżonego nieba w czasie... pełni księżyca :) Niestety, jedno z drugim wyklucza się.

Odpowiedz do tematu