PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-02, 22:06
Podniesienie
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-02, 10:16:54   

Nietajenko napisał/a:
Johnie Dee, a nie pomyślałeś o tym, że Nienacki dużo większą estymą mógł darzyć ogół wiejskiego życia na północnych "dzikich prawie rubieżach" najjaśniejszej Polski Ludowej? Może wiejskiej gnuśności dopatrywał się we wsiach byłej Galicji (bo chyba Słupia leżała w jej granicach)? Wieś wsi nierówna. :)


Nie, nie. Akcja podniesienia ma miejsce w okolicach Łodzi jak najbardziej:

http://pansamochodzik.net...p=155230#155230

W tej samej okolicy ZN wraz z rodziną był we wojnę na wysiedleniu.

Oczywiście, że ZN opisywał w RwRwS i w "Podniesieniu" zupełnie inną wieś... Nie chodzi jednak wyłącznie o rozkład terytorialny, ale raczej właśnie o zupełnie inne epoki.
Ostrość spojrzenia na sprawy wiejskie ZN miał już od początku, choćby w "Uroczysku" i nigdy się jej nie wyzbył. Ciekawie pisze o tym również w "Uwodzicielu".
No i - przynajmniej takie odnoszę wrażenie - "Podniesienie" może być m. in. polemiką literacką, czy dopełnieniem albo nawet pastiszem "Chłopów" W.S. Reymonta. Akcja dzieje się przecież w tej samej okolicy. Lipce chyba nawet są wymienione w powieści.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-02, 10:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-03, 05:49:33   

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że Słupia jest miejscem akcji “Podniesienia”, gdyż wszystkie wymienione w książce jej “dzielnice”, Brzostówki, Zimna Woda, Modła, Gaj Daleki, można odnaleźć na mapie i to wyjątkowo bez typowych dla Nienackiego zniekształceń.

Nietajenko też ma oczywiście rację, pisząc, że “wieś wsi nierówna”, a dziennikarz działu rolnego “Gazety Robotniczej” odwiedził ich na pewno wiele, więc miał co porównywać. Ale Brzostówki to jednak inna historia. Nieciekawie położona w szczerym polu ("Co za wieś, ciągle wiatr i wiatr" powtarzała jego matka”), była sceną poważnych upokorzeń dla młodzieńca. W tym świetle “Podniesienie” wydaje mi się być głównie swego rodzaju Katharsis, którym próbował oczyścić się z nagromadzonych emocji, dojść do ładu ze swoimi przeżyciami i wspomnieniami. Zrobił to bezkompromisowo, nie oszczędzając nikogo, szczególnie siebie samego, i jeśli jest coś, co tę książkę ratuje, to właśnie ta bolesna i zaskakująca bezkompromisowość.

Z24 napisał/a:
”Podniesienie" może być m. in. polemiką literacką, czy dopełnieniem albo nawet pastiszem "Chłopów"
By to sprawdzić, trzeba by przeczytać “Chłopów”. Nie w tym życiu. :p
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-20, 18:16:58   

Przeczytałam dopiero niedawno (dzięki Milady!).

Jakoś nie bardzo podobała mi się ta książka. Czułam się zmęczona i zirytowana niekończącymi się poszukiwaniami legendarnego jeometry… :okulary2: A przedstawiony w Podniesieniu obraz mieszkańców wsi był mocno odrzucający. Niby wiele z elementów tego obrazu znaleźć można i w Skiroławkach, ale tam nie rażą (zastanawiam się dlaczego), tu miałam tylko poczucie prostactwa i patologii.

Bliżej końca trochę lepiej, bo wszystko było już tak przerysowane, że akcja stopniowo nabrała charakteru totalnej groteski. Ale i tak jestem na nie.

Nie pojmuję, co niektórych (w sumie głównie Zeta) tak w tym „dziele” zachwyciło. Zgadzam się jedynie co do zdziwienia, że w tamtym czasie ktoś to wydał, bo czytając tę książkę człowiek zaczyna tęsknić za przedwojennym światem, w każdym razie Dziedziczka wydaje się na tle całej tej menażerii kwiatem na bagnach...
_________________
Drużyna 5

 
 
airski 
Twórca
Andrzej Irski - autor powieści samochodzikowych


Dołączył: 07 Gru 2012
Posty: 208
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2018-02-22, 00:14:56   

Bardzo dawno to czytałem, ale zgadzam się z Bertą. To jest kiepska książka.
_________________
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-05-06, 15:21:22   

Przeczytałem "Podniesienie" . Początek jest niezły , ale w pewnym momencie zaczynają się dialogi kręcące się wokół jednego tematu ,jakoś tak się zapętliło, że miałem dość , zacząłem połykać strony żeby to tylko dokończyć .
Pojawił się Bachura z bimbrownią (czyli powiązanie z Uroczyskiem ).
Pojawił się też wątek ukrywania- zabijania Żydów przez ludzi mieszkających na wsi ( podobnie jak w "Liściach dębu").
Nienacki chyba wiele nie musiał wymyślać , napisał to co widział swoimi oczami . Wszystkie te rozmowy , reformę rolną, żydowskie dramaty -wieś po zakończeniu wojny .
Równie dobrze można opisać rozmowy blokersów o tym ile wychlali, i komu spuścili łomot , wszelkiej maści dysputy o polityce tubylców miast i wsi , pryszczatych gimnazjalistów o muzyce i laskach zaliczonych na jakiejś imprezie itp. Nie kręci mnie taka literatura , nie podoba mi się .
Wolę coś ciekawszego niż zwykłą szarą rzeczywistość .
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2019-05-06, 15:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-05-08, 20:38:13   

Ja bym tego tak nie krytykował. Powiem więcej, dziwi mnie tak krótkowzroczne spojrzenie. Dzięki Jego relacji o tamtej rzeczywistości, masz możliwość ją zobaczyć.
Blokersów widzisz przez okno i dlatego nie musisz o nich czytać.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. I czasu urodzenia.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-05-10, 07:23:57   

John Dee napisał/a:
By to sprawdzić, trzeba by przeczytać “Chłopów”. Nie w tym życiu. :p


A widzisz. Człowieka do tego zniechęcają każąc mu to czytać w wieku lat -nastu, a to za wcześnie. Ze smakiem przeczytałem "Chłopów" po 40-ce i doskonale rozumiem dlaczego Reymont dostał za tę książkę Nobla. Literacki majstersztyk, obrazy jakie maluje słowami autor niemal staja przed oczami. I naprawdę nie fabuła jest w tego typu literaturze najważniejsza...

Czytając takie książki człowiek zaczyna rozumieć jak prymitywne i egzaltowane są dzieła współcześnie promowanych polskich "gwiazd literatury" - żeby wymienić tylko Twardocha czy Tokarczuk...
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-05-10, 08:54:04   

bans napisał/a:
Ze smakiem przeczytałem "Chłopów" po 40-ce i doskonale rozumiem dlaczego Reymont dostał za tę książkę Nobla. Literacki majstersztyk, obrazy jakie maluje słowami autor niemal staja przed oczami.
Nie kuś, bansie, nie kuś. :D
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-05-10, 09:10:49   

John Dee napisał/a:
bans napisał/a:
Ze smakiem przeczytałem "Chłopów" po 40-ce i doskonale rozumiem dlaczego Reymont dostał za tę książkę Nobla. Literacki majstersztyk, obrazy jakie maluje słowami autor niemal staja przed oczami.
Nie kuś, bansie, nie kuś.


Mnie już skusił :)
Tak się bowiem składa, że "Chłopi" są jedyną lekturą, której nie dałam rady przeczytać w szkole.
Jedyną. Wszystkie inne przeczytałam.
"Chłopów" nie zmogłam. Strasznie denerwował mnie język, jakim powieść jest napisana.
Znam natomiast emerytowaną nauczycielkę, która kocha tę powieść miłością ogromną i czyta ją każdego roku.
Jestem już po czterdziestce, zatem chyba spróbuję.
Może wezmę na wakacje :)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2019-05-10, 09:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-10, 17:20:18   

Odniesienia do znakomitego dzieła Reymonta są jak najbardziej na miejscu, gdyż akcja "Podniesienia" toczy się w mniej więcej tym samym rejonie. Lipce chyba nawet raz są wspomniane w powieści.
_________________
Z 24
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-05-10, 18:16:09   

Yvonne napisał/a:

Mnie już skusił :)
Tak się bowiem składa, że "Chłopi" są jedyną lekturą, której nie dałam rady przeczytać w szkole.


Ja tak nie znosiłem np. "Lalki". Po czym sięgnąłem po tą książkę po latach i stwierdziłem, że doskonale się czyta.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2020-06-30, 00:17:02   

Berta von S. napisał/a:
Zgadzam się jedynie co do zdziwienia, że w tamtym czasie ktoś to wydał, bo czytając tę książkę człowiek zaczyna tęsknić za przedwojennym światem, w każdym razie Dziedziczka wydaje się na tle całej tej menażerii kwiatem na bagnach...

I to jest w tej powieści bardziej, niż zadziwiające. Znając poglądy Nienackiego sięgałem po "Podniesienie" z przekonaniem, że dostaną jakąś partyjną agitkę wychwalającą reformę rolną i parcelacje majątków obszarników. Tymczasem autor zafundował czytelnikom niezłą niespodziankę.
_________________
Drużyna 2

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-30, 23:24:38   

Czyli odniosłeś podobne wrażenie - że dawna arystokracja pozytywnie wypada na tle budowniczych nowego systemu? :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2020-06-30, 23:34:55   

Ale to chyba nie było do końca zamierzone. Dziedziczka w pierwszej scenie, z przemową o zasługach rodu, wypadła Nienackiemu dość papierowo. Życia nabrała dopiero przy opuszczaniu dworu, gdy żegna rodzinny dom całując próg i wypinając się tyłkiem na chłopów.
Chociaż ogólnie to on faktycznie potraktował ją dość ulgowo - jedna normalna figura na tle groteski. Bo chłopi są niewiele lepsi od zwierząt, a nowa władza się miota przez trzy dni bezsensownie w poszukiwaniu jeometry.
_________________
Drużyna 2

 
 
batura 
Czytał Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 72
Wysłany: 2022-04-08, 16:20:26   

Druga "dorosła" książka zaliczona.

Jak dla mnie trochę surrealistyczna, ale i czasy opisywane są już dla mnie tak odległe, że aż mało realne (chociaż wojna jeszcze 2 miesiące temu była też czymś nierealnym).
Jak ktoś lubi "Konopielkę", "Samych Swoich" - ja lubię - nie będzie zawiedziony.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 14