PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2018-02-22, 18:08
Emil Roszewski - Na tropie srebrnego kura - patronat forum!
Autor Wiadomość
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-01-20, 07:58:23   

Mam mieszane uczucia cobdo dokonywania korekt innych niż interpunkcyjnych w kolejnych wydaniach powieści. To właśnie irytowało mnie u Nienackiego. No bo z jakiej racji jatka stała się nagle bimbrownią skoro do tamtych czasów właśnie pasowała jatka? Berta, zostaw jak jest. Te mankamenty to również urok tej powieści.
_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2018-01-20, 10:55:49   

Nietajenko napisał/a:
Mam mieszane uczucia cobdo dokonywania korekt innych niż interpunkcyjnych w kolejnych wydaniach powieści. To właśnie irytowało mnie u Nienackiego. No bo z jakiej racji jatka stała się nagle bimbrownią skoro do tamtych czasów właśnie pasowała jatka? Berta, zostaw jak jest. Te mankamenty to również urok tej powieści.


Nie bądź egoistą drogi Kolego i pomyśl o kolejnych pokoleniach forumowych badaczy naukowych. Jakąż to będą mieli frajdę wyszukując różnice w wydaniach i analizując dyskusje w tym wątku. A surowa okłada tego wydania sprawi, że książka stanie się rarytasem na miarę białej serii ;-)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-20, 14:18:46   

Nietajenko napisał/a:
Mam mieszane uczucia cobdo dokonywania korekt innych niż interpunkcyjnych w kolejnych wydaniach powieści. To właśnie irytowało mnie u Nienackiego. No bo z jakiej racji jatka stała się nagle bimbrownią skoro do tamtych czasów właśnie pasowała jatka? Berta, zostaw jak jest. Te mankamenty to również urok tej powieści.

Coś w tym jest. Mnie na przykład zirytowało, że Musierowicz przerobiła swoją pierwszą powieść czyli Małomównego.

Ale w najbliższym czasie nie planuję drugiego wydania, więc nie ma obaw. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-21, 18:56:00   

Świeżo po przeczytaniu książki. W mojej opinii ciekawa akcja, choć początkowo obawiałem się z racji ilości stron, że będzie rozciągnięta. Po przeczytaniu kontynuacji razi trochę ten powrót do PRL - milicja, Pewex... Do ideału brakuje chyba tylko tego, żeby głównym bohaterem był Tomasz NN albo Krzysztof Płatek - w tym ostatnim przypadku byłaby naprawdę udana kontynuacja. Tylko czy Srebrną Strzałą udałoby się doścignąć Citroena? :) Ciekawe, dlaczego Warmia tego nie wydała.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-21, 20:11:28   

Dzięki za przeczytanie i opinię! :)

Mig napisał/a:
Ciekawe, dlaczego Warmia tego nie wydała.


Ponieważ...
wywiad z Emilem Roszewskim napisał/a:

Dlaczego "Na tropie srebrnego kura" nie zostało wydane przez Warmię? Wydaje się, że po dokonaniu niezbędnych przeróbek powieść doskonale spełnia kryteria tzw. "kontynuacji".

Nie pasuje mi kierunek, w którym poszła duża część powieści Warmii - za dużo nowoczesnego sprzętu i komandosów, a za mało nastroju i dedukcji. Zniknął w tym gdzieś kluczowy dla Nienackiego schemat brzydkiego kaczątka. Niektórym nowszym kontynuatorom udało się uniknąć tego kierunku, ale w jakimś sensie rzuca on negatywne światło na całą serię. Poza tym chyba dość trudne musi być pisanie na przemian kolejnych odcinków serii "w zespole", nie każdy tak potrafi. No i terminy dla mnie zdecydowanie za krótkie. A wreszcie (last but not least) strasznie nie podobają mi się warmińskie okładki. ;)


No i jak słusznie zauważył w swoim komentarzu Kustosz:

Kustosz napisał/a:

autorzy serii publikowanej przez Warmię muszą mieścić się w pewnych narzuconych ramach
_________________
Drużyna 5

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-21, 20:16:15   

Teraz wszystko jasne. A z mojej strony taka jeszcze refleksja. Jest to bardzo udane naśladownictwo Nienackiego, jednak tego PRLu można było uniknąć. Najważniejsze jednak, że ciekawa i trzyma w napięciu ;) Tak więc niezdecydowanym polecam.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-21, 20:23:06   

Mig napisał/a:
Teraz wszystko jasne. A z mojej strony taka jeszcze refleksja. Jest to bardzo udane naśladownictwo Nienackiego, jednak tego PRLu można było uniknąć. Najważniejsze jednak, że ciekawa i trzyma w napięciu ;) Tak więc niezdecydowanym polecam.

PRL mi nie całkiem wyszedł, bo (jak już zauważyło wielu przedmówców) nie wyłapałam różnych późniejszych artefaktów, więc współczesność i lata 90 za bardzo się przebijają. :/

Masz na myśli właśnie te błędy, czy generalnie osadzenie akcji w PRL-u wydaje Ci się złym pomysłem?
_________________
Drużyna 5

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-21, 20:49:59   

Może nie wyłapałem... To Twoja książka? Z tego PRL-u przebija się współczesność. Gdyby nie ta milicja i Pewex, chyba bym nawet nie zorientował się, że cofamy się przed rok 1989. Może też i ja przesiąkłem nieco współczesnością kontynuacji.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-01-21, 21:59:52   

Mig napisał/a:
To Twoja książka?


Te 14 podstron tego tematu to jak się okazuje za dużo... :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-21, 22:42:00   

Szara Sowa napisał/a:
Mig napisał/a:
To Twoja książka?

Te 14 podstron tego tematu to jak się okazuje za dużo... :p

Bo współczesność zmierza w kierunku skrótu i miniaturyzacji. ;-)

Tak, moja.
_________________
Drużyna 5

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-22, 08:40:17   

Zależy, gdzie zmierzamy w kierunku skrótu. Nigdy, jeżeli chodzi o książkę. Tutaj te ponad 300 stron nie zniechęciło, a ciekawa akcja i tak sprawiła, że książkę przeczytało się w jeden dzień. Natomiast przy komputerach owszem, duża ilość stron przeraża, bo nie lubię czytać z ekranu :) Niemniej gratuluję pomysłu i naprawdę wartkiej akcji, połączonej z opisami miejsc. Książkę jeszcze, jak każdą zresztą kontynuację PS, pożyczę mojej mamie i ciekawy jestem jej opinii. Pomimo starszego już wieku lubi PS, a z kontynuacji, podobnie jak i ja, Irskiego. PRL w tej książce był o tyle niepotrzebny, że mało go tam jest i naprawdę nie od razu się zorientowałem, że do niego wracamy. Tak swoją drogą, ciekawy jestem popularności warmińskich kontynuacji PS i uważam, że "Na tropie..." powinna im dorównać.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-22, 15:04:46   

Mig napisał/a:
Książkę jeszcze, jak każdą zresztą kontynuację PS, pożyczę mojej mamie i ciekawy jestem jej opinii. Pomimo starszego już wieku lubi PS, a z kontynuacji, podobnie jak i ja, Irskiego.

Dobra myśl. :)

Mig napisał/a:

PRL w tej książce był o tyle niepotrzebny, że mało go tam jest i naprawdę nie od razu się zorientowałem, że do niego wracamy.

To jeszcze tylko się upewnię. Rozumiem, że PRL Ci się nie podoba, bo nie wyszedł wiarygodnie. Ale gdyby to osadzenie w PRL było lepsze/głębsze (bez wpadek, więcej nawiązań, autentyczniej oddany klimat tamtych czasów) to by był lepszą opcją niż akcja w teraźniejszości czy nadal gorszą?
_________________
Drużyna 5

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-22, 15:29:22   

Jeśli jest coś takiego jak klimat samochodzików, to jego niezbędnym fundamentem jest osadzenie akcji w epoce PRL. Bez tego można mówić co najwyżej o klimacie kontynuacji. Tutaj ten PRL wyszedł mało wiarygodnie więc mimo, że jest to go brakuje. I to jest mój główny zarzut do książki pana Emila. Reszta to didaskalia.
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-22, 15:33:59   

Wiesz, trudne pytanie. Może ten wiarygodniejszy PRL byłby niezłą opcją. Ale gdy poczytałem trochę kontynuacji, przyzwyczaiłem się już, że następcy Pana Samochodzika działają w rzeczywistości popeerelowskiej :) Niemniej książka już jest i nie ma chyba większego sensu rozpatrywać różne opcje epokowe :) Tak na marginesie - myślę, że wrócę do niej z większym entuzjazmem, niż do wielu kontynuacji z czarną okładką Warmii ale również chętniej niż do Pana Samochodzika i człowieka z UFO samego Zbigniewa Nienackiego :) Mając natomiast na uwadze znane mi kontynuacje, Twoją zaliczę do moich ulubionych, obok pozycji Irskiego. Miło się czytało, naprawdę.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-22, 16:56:32   

Kustosz napisał/a:
Jeśli jest coś takiego jak klimat samochodzików, to jego niezbędnym fundamentem jest osadzenie akcji w epoce PRL. Bez tego można mówić co najwyżej o klimacie kontynuacji.

Też tak to widzę. :)

Mig napisał/a:
Mając natomiast na uwadze znane mi kontynuacje, Twoją zaliczę do moich ulubionych, obok pozycji Irskiego.

Lubię książki Irka, więc chętnie przystanę na to sąsiedztwo. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-24, 10:27:56   

Warmia tego nie wydała, ponieważ ja nie wyraziłem zgody. Posiłkowałem się argumentami wybitnych fachowców, którzy orzekli jednogłośnie, iż dzieło tego formatu zasługuje na wydanie w twardej oprawie, a Warmia chciała wydać jako zeszyt w dwie linie. :p :D
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-27, 19:20:18   

Gusia jest mniej więcej w połowie książki i mówi, że "Kur" jest spoko:)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-27, 19:36:10   

Kustosz napisał/a:
Gusia jest mniej więcej w połowie książki i mówi, że "Kur" jest spoko:)

No to mam nadzieję, że druga połowa też będzie spoko. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-28, 21:48:47   

Po przeczytaniu "Srebrnego Kura" oraz "Dunajczysk" podzielę się pewną refleksją. Otóż w mojej opinii książki są po prostu świetne. Wielu z Was określa Twórcę Pana Samochodzika, Zbigniewa Nienackiego, mianem Mistrza. W czym tkwi Jego geniusz? Na pewno w wykreowaniu postaci Tomasza NN - niepowtarzalnego muzealnika, uwikłanego w przygody, związane z poszukiwaniem zaginionych skarbów i przy okazji wiecznego kawalera, który romansuje z pięknymi dziewczynami. Również w stworzeniu niepowtarzalnego wehikułu - amfibii z silnikiem Ferrari pod maską. Tak, tu tkwi geniusz Nienackiego. Jednak czy wspomniane na początku pozycje należy uznać za gorsze od "Wyspy Złoczyńców", czy "Księgi Strachów"? Moim zdaniem równie trzymają w napięciu, pozostają w pamięci i na pewno kiedyś warto będzie do nich powrócić. Tak więc gratuluję "Emilowi" ale i Mariuszowi stworzenia czegoś, co moim skromnym zdaniem dorównuje pierwowzorowi :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-01-28, 21:58:00   

To teraz jeszcze zobacz Migu, czy podejdzie Ci Pacuła:
http://pansamochodzik.net...p=270498#270498
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,89 sekundy. Zapytań do SQL: 12