PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

www.autoholowanie24h-szczecin.pl|spa Kaszuby
Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół badawczy "Jasień"
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-01-14, 00:28:50   

Kynokephalos napisał/a:
24 napisał/a:
Albo nawet w ogóle atrakcyjną dla cudzoziemców miejscowość turystyczną w Polsce bez jeziora.

Rozumiem że mocno generalizujemy. Chodzi Ci więc o to, że jeziora są największym w Polsce magnesem dla zagranicznych turystów (tych prawdziwych), silniejszym pod względem liczby odwiedzających niż góry lub zabytki architektury?

Chodzi o to, że nasze jeziora wydają się być takimi akurat atrakcjami, których niewiele podobnych znajdzie się w Europie. Np. znajomym Włochom, Francuzom, Niemcom (choć ci są w lepszej niż inni sytuacji) czy Hiszpanom, rekomendowałbym właśnie nasze jeziora. Góry czy zabytki architektury mają u siebie. Wieliczka to też dobry pomysł.

Kynokephalos napisał/a:
A jeśli chodzi o Jasień - hipoteza o zaczerpnięciu pomysłu na jego kształt z przewodnika odpowiadałaby mi dlatego, że nigdy nie umiałem sobie wyobrazić powieściowego jeziora, razem z obiektami leżącymi przy jego brzegu, na tyle konsekwentnie by w pełni odpowiadało to opisowi w książce. Zgodnie ze stronami świata, wzajemnym położeniem wypukłości i wklęsłości litery S i tak dalej. Im większe jest prawdopodobieństwo pomyłki autora w tym opisie, tym mniejsze prawdopodobieństwo że to ja popełniam w analizie jakiś błąd. Zaś im więcej elementów zostało zmyślonych (w tym - najlepiej - samo jezioro) tym bardziej wzrasta szansa, że Nienacki rzeczywiście coś pomylił tworząc kompilację lub jej charakterystykę.

http://pansamochodzik.net...p=155412#155412

Berta von S. napisał/a:
Bo nie musiało być tak, że pisząc KS Nienacki czerpał z przewodnika Suwalszczyzny, a jedynie tak, że w głowie mu kiedyś utkwiło to określenie o jeziorze w kształcie litery "S", więc tworząc powieściową przestrzeń go użył.

:564:

O to właśnie mi chodziło :) .
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-01-14, 00:33, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 60 razy
Wysłany: 2018-01-14, 01:03:13   

Z24 napisał/a:

O to właśnie mi chodziło :) .

No widzisz, jak ja dobrze czytam w myślach. ;-)

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2018-01-14, 10:05:11   

Z24 napisał/a:
Chodzi o to, że nasze jeziora wydają się być takimi akurat atrakcjami, których niewiele podobnych znajdzie się w Europie. Np. znajomym Włochom, Francuzom, Niemcom (choć ci są w lepszej niż inni sytuacji) czy Hiszpanom, rekomendowałbym właśnie nasze jeziora. Góry czy zabytki architektury mają u siebie.

Tak to właśnie zrozumiałem, jako powierzchniowe spojrzenie, bo (pomijając już indywidualne wybory) nie każdy naród ma wszysko u siebie, a z kolei są państwa z jeziorami a bez gór i tak dalej. I, oczywiście, da się w Polsce znaleźć miejsca atrakcyjne dla obcokrajowców ale nie mające jeziora. Czy statystyka wykazuje że te najbardziej popularne (miejscowości czy rejony) dysponują atutem w postaci jezior - nie wiem, ale Ci wierzę.

Z24 napisał/a:
./redir/pansamochodzik.net...p=155412#155412

O właśnie, dzięki. Konkretów już nie pamiętam ale właśnie o takie sprzeczności rozbijały się moje próby zrozumienia topografii Jasienia.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-01-14, 14:41:22   

Kynokephalos napisał/a:
Czy statystyka wykazuje że te najbardziej popularne (miejscowości czy rejony) dysponują atutem w postaci jezior - nie wiem, ale Ci wierzę.

Nie sądzę :D . Pamiętam, że gdzieś, chyba w starych "Wierchach" czytałem statystyki ruchu turystycznego w Zakopanem. Wynikało z nich, że całkiem spory odsetek - może około połowy - nie przespacerował się nawet na Kalatówki. Zdaje sobie sprawę z potrzeb i umysłowości przeciętnego turysty. Wyszedłem z fałszywego założenia, że ludzie chcą zobaczyć coś dla nich nowego i niezwykłego. Toteż np. Szwajcarowi bym raczej rekomendował Biebrzę niż Tatry. Włochowi raczej Puszczę Białowieską niż Kraków. Francuzowi raczej Suwalszczyznę niż Jurę Krakowsko-Częstochowską. Choć nie mam złudzeń i wiem, że - powiedzmy - 80 % z nich interesują hmm... punkty wyszynku te, no....zamtuziki, albo też szukają McDonalda bo wiedzą czego się tam spodziewać lub innej siłowni...
Pamiętacie jaka jest zasadnicza różnica między Francją a Holandią? W jednym kraju dają do frytek ketchup, w drugim musztardę czy jakoś tak... ;-)
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-01-15, 12:14, w całości zmieniany 4 razy  

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 60 razy
Wysłany: 2018-01-14, 22:42:40   

Z24 napisał/a:

Pamiętacie jaka jest zasadnicza różnica między Francją a Holandią? W jednym kraju dają do frytek ketchup, w drugim musztardę czy jakoś tak... ;-)

W drugim majonez. :)

Odpowiedz do tematu