PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dlaczego Kolumbia?
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-01-08, 21:01:06   

bans napisał/a:
Barabaszz napisał/a:
No i mamy także inspirację dla nazwiska Teresy von Hagen :) .

Ja mam inne skojarzenie od czasów przeczytania "Ojca chrzestnego" - Tom Hagen miał żonę o imieniu Teresa. Zabawny zbieg okoliczności :)

:D ZN na pewno znał "Ojca chrzestnego", powołuje się nań w RwRwS.

Przejrzałem moje książki w temacie kolumbijskim. Legenda zamieszczona w powieści a zacytowana przez Johna Dee jest bardzo znana i popularna. Zamieszcza ją np. pani Anna Słowakiewicz w "Bogotańskim ABC", ale ono ukazało się w 1985 r. wiec ZN raczej z niej nie mógł skorzystać. Nadto nazwa plemienia jest tam podana w w brzmieniu polskim. W "Dżungli za progiem" Przemysława Burcharda oraz w "Gdy słońce było bogiem" Zenona Kosidowskiego nie ma tej legendy.
Z informacji zawartych w świetnej książce Adama Elbanowskiego " Kraina Mwisków. Przewodnik po Eldorado" wyd. Diogenes, Warszawa 1999, wynika , że ta legenda była zapisana już w czasach konkwisty. Czytelnik polski mógł ją poznać najprawdopodobniej z tłumaczeń którejś z prac angielskiego religioznawcy Edwarda Burnett Tylora: "Cywilizacja pierwotna" - wydana w latach 1896-98 lub "Antropologia", wydana w 1910 r. W tym przekładzie użyto charakterystycznej ówczesnej polskiej pisowni, więc gdyby ZN korzystał z tego źródła, raczej dałoby się to zauważyć :) .
Książka Wiktora von Hagen, na którą zwrócił uwagę Barabaszz ukazała się w 1975 r., jak najbardziej może być źródłem, z którego korzystał ZN.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-01-08, 21:12, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu