PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:42
Kortumowo - Okonin, czy...
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-12-10, 23:59:46   

Bez żartów, Panowie, Krzyżacy byli małogramotni, jak to rycerze w średniowieczu.
Drogi chkaplanie, jutro lub pojutrze napiszę w temacie, bo to wymaga nieco dłuższej odpowiedzi a ja jeszcze muszę znaleźć czas na zarabianie... ;-)
Co by nie mówić, wieże zwane gdaniskami to był niezły pomysł sanitarny w stuleciach, kiedy z tą higieną zbytnio nie przesadzano... Jednym z zarzutów papieża przeciwko cesarzowi Fryderykowi II Hohenstaufowi było m. in. że hołduje saraceńskim obyczajom , tj. m. in. kąpie się parę razy w tygodniu i to nawet w niedzielę...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-12-11, 08:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-12-11, 00:32:15   

Z24 napisał/a:
Jednym z zarzutów papieża przeciwko cesarzowi Fryderykowi II Hohenstaufowi było m. in. że hołduje saraceńskim obyczajom , tj. m. in. kąpie się za parę razy w tygodniu i to nawet w niedzielę...
Watykan czepia się doprawdy wszystkiego…
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-12-11, 08:29:12   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Jednym z zarzutów papieża przeciwko cesarzowi Fryderykowi II Hohenstaufowi było m. in. że hołduje saraceńskim obyczajom , tj. m. in. kąpie się za parę razy w tygodniu i to nawet w niedzielę...
Watykan czepia się doprawdy wszystkiego…

Czepiał drogi Johnie, czepiał... dziś to bardziej onego Watykanu się czepiają ;-)
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2017-12-11, 08:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-12-11, 11:36:31   

Robinoux napisał/a:
John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Jednym z zarzutów papieża przeciwko cesarzowi Fryderykowi II Hohenstaufowi było m. in. że hołduje saraceńskim obyczajom , tj. m. in. kąpie się za parę razy w tygodniu i to nawet w niedzielę...
Watykan czepia się doprawdy wszystkiego…

Czepiał drogi Johnie, czepiał... dziś to bardziej onego Watykanu się czepiają ;-)

Dziś? A czego? Przecież aktualna głowa KK to zacny oświecony człowiek. No chyba że piszesz o tych pięćdziesięciu kilku polskich duszpasterzy, którzy się mu ostatnio zbuntowali.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-12-11, 11:52:41   

Nietajenko napisał/a:
Robinoux napisał/a:
John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Jednym z zarzutów papieża przeciwko cesarzowi Fryderykowi II Hohenstaufowi było m. in. że hołduje saraceńskim obyczajom , tj. m. in. kąpie się za parę razy w tygodniu i to nawet w niedzielę...
Watykan czepia się doprawdy wszystkiego…

Czepiał drogi Johnie, czepiał... dziś to bardziej onego Watykanu się czepiają ;-)

Dziś? A czego? Przecież aktualna głowa KK to zacny oświecony człowiek. No chyba że piszesz o tych pięćdziesięciu kilku polskich duszpasterzy, którzy się mu ostatnio zbuntowali.

Chyba więcej jest na łonie kościoła takich, którym się nie podoba jego postępowość, nie tylko w Polsce.
_________________
Drużyna 5

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-12-11, 13:40:52   

Berta von S. napisał/a:
Nietajenko napisał/a:
Robinoux napisał/a:
John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Jednym z zarzutów papieża przeciwko cesarzowi Fryderykowi II Hohenstaufowi było m. in. że hołduje saraceńskim obyczajom , tj. m. in. kąpie się za parę razy w tygodniu i to nawet w niedzielę...
Watykan czepia się doprawdy wszystkiego…

Czepiał drogi Johnie, czepiał... dziś to bardziej onego Watykanu się czepiają ;-)

Dziś? A czego? Przecież aktualna głowa KK to zacny oświecony człowiek. No chyba że piszesz o tych pięćdziesięciu kilku polskich duszpasterzy, którzy się mu ostatnio zbuntowali.

Chyba więcej jest na łonie kościoła takich, którym się nie podoba jego postępowość, nie tylko w Polsce.

Ja bym tego nie nazwał postępowością a czymś wręcz przeciwnym - trzymaniem się Ewangelii. Właśnie o to mi chodzi.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-12-11, 20:50:58   

Robinoux napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Nietajenko napisał/a:
Robinoux napisał/a:
John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Jednym z zarzutów papieża przeciwko cesarzowi Fryderykowi II Hohenstaufowi było m. in. że hołduje saraceńskim obyczajom , tj. m. in. kąpie się za parę razy w tygodniu i to nawet w niedzielę...
Watykan czepia się doprawdy wszystkiego…

Czepiał drogi Johnie, czepiał... dziś to bardziej onego Watykanu się czepiają ;-)

Dziś? A czego? Przecież aktualna głowa KK to zacny oświecony człowiek. No chyba że piszesz o tych pięćdziesięciu kilku polskich duszpasterzy, którzy się mu ostatnio zbuntowali.

Chyba więcej jest na łonie kościoła takich, którym się nie podoba jego postępowość, nie tylko w Polsce.

Ja bym tego nie nazwał postępowością a czymś wręcz przeciwnym - trzymaniem się Ewangelii. Właśnie o to mi chodzi.

Ok, nie podoba się powrót do źródeł.
P.S. Fajne drzewko, dziwne, że Nietajenko jeszcze nie ściął. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-12-11, 20:52:50   

Berta von S. napisał/a:
Fajne drzewko, dziwne, że Nietajenko jeszcze nie ściął.

Cwaniara, wie że mod postów admina nie może moderować. :027:
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-12-11, 20:56:10   

Nietajenko napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Fajne drzewko, dziwne, że Nietajenko jeszcze nie ściął.

Cwaniara, wie że mod postów admina nie może moderować. :027:

Zapomniałam. Zresztą przyłączyłeś się do hodowli przede mną. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-03, 12:54:33   

Widzę, tam wyżej, że miałem udzielić odpowiedzi chkaplanowi , ale ponieważ to dłuższe zagadnienie, to musi poczekać. Na razie tylko zaznaczę, że rozkład wojskowości krzyżackiej nastąpił m. zd. dopiero po bitwie pod Grunwaldem (polskiej zresztą też :D ). W Wojnie Trzynastoletniej naprzeciw siebie zasadniczo stały już zupełnie inne armie - zaciężne. Bitwa pod Chojnicami wykazała, że stary system już się nie sprawdzał.

Ale ma być o czymś innym.
Właściwie to ten post mógłbym zamieścić w innym temacie, bo dotyczy on wątku studni. Jakie miejsce mogło być było inspiracją dla pomysłu wejścia doi labiryntu przez studnię?

Dyskutowaliśmy o tym już m. in w tym temacie:

http://pansamochodzik.net...p=240446#240446

a także momentami tutaj:

http://pansamochodzik.net...p=297217#297217

Gdzieś też wspominałem o studni w kościele w Paczkowie na Śląsku Opolskim.

Okazuje się jednak, że zamek-pałac ze studnią w piwnicy istniał również... na Suwalszczyźnie. Chodzi o nieistniejący już neogotycko-klasycystyczny zamek w Dowspudzie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dowspuda

A tu artykuł z 1965 r.

http://ziemia.pttk.pl/Ziemia/Artykul_1965_022.pdf

Jak wiemy ZN lubił i znał tamte strony i na pewno bywał tam nie raz. Doprawdy szkoda, że poświęcił im tylko jedną powieść, choć one obfitują w wątki proszące się o powieści w stylu PS...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-02-03, 13:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-05, 22:22:50   

O podziemiach zamku w Dowspudzie - gdzie w piwnicy znajdowała się,, a może i jeszcze nadal się znajduje studnia - krążyły legendy o ukrytych tam skarbach i o przejściach podziemnych aż do Prus Wschodnich. Tak napisał znany pisarz i podróżnik Ferdynand Antoni Ossendowski, w swojej książce pt. "Puszcze polskie," Wydawnictwo Polskie R. Wegener, Poznań 1936, str. 62.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-02-06, 16:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-26, 18:07:26   

We wspominanym już gdzieś przeze mnie tomie reportaży z Suwalszczyzny "Spotkania z Suwalszczyzną", Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1980, zamieszczono m. in. reportaż Lucjusza Włodkowskiego "Dwaj i kanał". I tam na stronie 166 jest wzmianka o tym, że właśnie Michał Ludwik Pac pomysłodawca, po części projektant i twórca zamku-pałacu w Dowspudzie dostarczył Adamowi Mickiewiczowi surowca do postaci Hrabiego w "Panu Tadziu".
A sam pałac w Dowspudzie i takiż w Warszawie dostarczyły surowca do znanego powiedzonka "Wart Pac pałaca a pałac Paca".

Z resztkami zamku w Dowspudzie ZN mógł się zapoznać tym łatwiej, jeżeli kajakował - a wiemy, że miał takie inklinacje, zwłaszcza we wcześniejszych książkach. Dowspuda leży bowiem przy szlaku kajakowym Rospudy.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-04-26, 18:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-04-27, 21:35:54   

Z24 napisał/a:
Michał Ludwik Pac pomysłodawca, po części projektant i twórca zamku-pałacu w Dowspudzie
Tak się zastanawiałem, gdzie mi się taki Pac ostatnio podwinął, Zecie, i nagle - heureka!, przypomniałem sobie. Michał Jan Pac, 1730-1787 ( ./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Jan_Pac ) kupił sobie majątek w Marainville-sur-Madon, a jego intendent Adam Weydlich zaprzyjaźnił się tam z niejakim Mikołajem Chopinem, wraz z którym, po śmierci Paca, powrócił do Polski. Reszta jest historią. Był to może wujek Michała Ludwika? :)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-27, 23:04:35   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Michał Ludwik Pac pomysłodawca, po części projektant i twórca zamku-pałacu w Dowspudzie
Tak się zastanawiałem, gdzie mi się taki Pac ostatnio podwinął, Zecie, i nagle - heureka!, przypomniałem sobie. Michał Jan Pac, 1730-1787 ( ./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Jan_Pac ) kupił sobie majątek w Marainville-sur-Madon, a jego intendent Adam Weydlich zaprzyjaźnił się tam z niejakim Mikołajem Chopinem, wraz z którym, po śmierci Paca, powrócił do Polski. Reszta jest historią. Był to może wujek Michała Ludwika? :)


Pospieszna kwerenda internetowa w stosunkach rodowych Paców doprowadziła mnie do wniosku, że był raczej dalszym kuzynem.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-04-29, 08:49:43   

Jeden z nich urodził się w Strasburgu, a drugi zmarł tam, więc ich więzi rodzinne będą na pewno bliskie. ;-)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-29, 10:22:58   

John Dee napisał/a:
Jeden z nich urodził się w Strasburgu, a drugi zmarł tam, więc ich więzi rodzinne będą na pewno bliskie. ;-)


Ale w tym Strasburgu alzackim, Mekce pieniaczy, czy w Brodnicy pomorskiej?

A serio, wtedy, zwłaszcza wśród szlachty, możnych i możniejszych, to krewniak nawet w 10 stopniu, to była dość bliska rodzina.
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-10-22, 22:30:38   

W tym temacie kilka stron wcześniej dyskutowaliśmy o Okartowie jako jednej z możliwych inspiracji do powieściowego Kortumowa. Berta dokonała nawet inspekcji na miejscu:

http://pansamochodzik.net...p=308992#308992

Niedawno natrafiłem na wiadomość, a właściwie przypomniałem ją sobie, bo czytałem o tym już wiele lat temu, że w Okartowie w latach 90-tych odbył się zjazd poszukiwaczy skarbów...
Nie do końca się dowiedziałem dlaczego właśnie tam...
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-10-23, 07:48:31   

Ciekawe co tam znaleźli...
Mam jednak nadzieję, że skarb Templariuszy pozostał dla nas! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-10-23, 12:04:09   

Z24 napisał/a:
w Okartowie w latach 90-tych odbył się zjazd poszukiwaczy skarbów... Nie do końca się dowiedziałem dlaczego właśnie tam...
Obawiam się, że nie będzie łatwe kogoś o to zapytać. Szkoda, bo kwestia jest ciekawa.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-10-23, 22:01:42   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
w Okartowie w latach 90-tych odbył się zjazd poszukiwaczy skarbów... Nie do końca się dowiedziałem dlaczego właśnie tam...
Obawiam się, że nie będzie łatwe kogoś o to zapytać. Szkoda, bo kwestia jest ciekawa.


No właśnie, nie bardzo mogłem dojść dlaczego ten zjazd urządzono właśnie tam, ale jeszcze raz przejrzę tę książkę. Chyba jednak tam nie napisano nic o znaczeniu tej miejscowości w czasach krzyżackich.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-10-23, 22:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 17