PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Złota rękawica - informacje książkowe a rzeczywistość
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-23, 22:26:22   

Wowax napisał/a:
Kynokephalos napisał/a:
polegał na swojej wyobraźni i pamięci

To nie kłóci się z teorią ,,parnika,, - wtedy i pamięć zawodzi i wyobraźnia nawala.
I wtedy się wypełnia luki w pamięci byle czym.


Bez przesady, autorzy mają prawo się rządzić we własnych książkach.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-23, 23:01:21   

Wowax napisał/a:
Kynokephalos napisał/a:
sądzę że nie to było przyczyną tych niekonsekwencji lecz zwykła nieuwaga.

Ale nie wiemy na pewno, prawda?
Czy wiemy?

Nic nie wiemy na pewno. Dlatego nie bardzo rozumiem, skąd Twój upór w tej kwestii...

Tego typu błędy zdarzają się w książkach, bo wymyślenie powieściowej przestrzeni i pilnowanie jej szczegółów wiąże się z ryzykiem ewentualnych pomyłek. Nie potrzeba do tego żadnych dziur i "parników". Jak nie wierzysz, to coś spróbuj napisać. :027:
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-11-23, 23:24:48   

Nietajenko napisał/a:
Wszystko się zgadza poza jednym: musimy zweryfikować położenie domku Lejwody. Z powyższego opisu wynika, że nie leżał on w samych Siemianach a w ich letniskowej kolonii. Trzeba się będzie tam udać i naocznie sprawdzić.
Maszynopis “Złotej rękawicy” należał do materiałów, które wcześniej w tym roku przejrzałem w ramach mojej kwerendy w Muzeum Warmii i Mazur. Wyników jeszcze nie opublikowałem, ale tyle mogę wam już zdradzić: opis domku Lejwody różni się tam od tego znanego nam z książki. ;-)
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-11-24, 07:02:07   

John Dee napisał/a:
opis domku Lejwody różni się tam od tego znanego nam z książki.

No kolego, teraz pojechałeś po bandzie! "Wiem ale nie powiem". A teraz gadaj jak na spowiedzi (lampka biurkowa została skierowana na twoją twarz), co wiesz? ;-)
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-24, 09:53:02   

Johnie,, nie podnoś napięcia, bo mi się już żarówki w rękach przepalają!
Ciekawe, bardzo ciekawe....
_________________
Z 24
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2017-11-24, 10:30:10   

Byłbym też zainteresowany, jaki był oryginalny opis willi domku Lejwody. :)
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2017-11-24, 10:32:22   

I nie mówię jeszcze o pościgu samochodami, ow pościg też nie jest dla mnie jasny. Ale może biorę wszystko bardzo autentyczno. :okulary:
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-11-24, 11:00:07   

Ładny avatar! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-11-24, 13:02:36   

Szara Sowa napisał/a:
Ładny avatar! :564:
Nawet bardzo!

Nietajenko napisał/a:
A teraz gadaj jak na spowiedzi (lampka biurkowa została skierowana na twoją twarz), co wiesz? ;-)
Dobra, dobra Torquemada, poddaję się. Dowiesz się teraz wszystkiego. To Szara Sowa mnie namówił. Z24 jest zdaje się kobietą. A Berta to czarownica, z całą pewnością. Co jeszcze… A tak, Lejwoda. O nim też mam cynk, jak powiedziałem, ale muszę wpierw przejrzeć swoje notatki. ;-)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-24, 13:15:48   

John Dee napisał/a:

Nietajenko napisał/a:
A teraz gadaj jak na spowiedzi (lampka biurkowa została skierowana na twoją twarz), co wiesz? ;-)
Dobra, dobra Torquemada, poddaję się. Dowiesz się teraz wszystkiego. To Szara Sowa mnie namówił. Z24 jest zdaje się kobietą. A Berta to czarownica, z całą pewnością. Co jeszcze… A tak, Lejwoda. O nim też mam cynk, jak powiedziałem, ale muszę wpierw przejrzeć swoje notatki. ;-)


Mogę być czarownicą, ale przeglądaj i wrzucaj, bo ciekawość nas zżera! :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-11-24, 20:48:11   

Wowax napisał/a:
Chyba, że na forum panuje zasada, że można o nim pisać wszystko, co się myśli, pod warunkiem, że jest to zgodne z jedynie słuszną linią


Hm, to najpierw musielibyśmy sobie taką linię uzgodnić... :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-24, 23:16:23   

Wowax napisał/a:
Poza tym, ja się wcale nie upieram, ja tylko wyciągam wnioski z powszechnie znanych faktów o Nienackim.


Tylko, że bardzo często okazuje się, że te tzw. powszechnie znane fakty powstają w wyniku sugestii lub czyjegoś pochopnego uogólnienia cząstkowej obserwacji, są albo wymysłem, czy też kłamstwem, a w końcu kłamstwem tysiąckroć powtórzonym.
Z własnych badań wiem, że niejeden błąd historyka wlecze się nieraz przez ponad sto lat, bo wszyscy go po nim w zaufaniu powtarzają a czasami dodają jeszcze coś od siebie.
Dlatego zawsze warto dotrzeć do pierwotnego źródła.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-11-25, 13:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-11-25, 00:42:39   

Tu więc obiecany urywek maszynopisu opisujący posiadłość Lejwody i jej otoczenie. Macie wyjątkowe szczęście, że Mistrz w tym wypadku podaje tyle szczegółów; brakuje doprawdy tylko współrzędnych gps-a. :)

ROZDZIAŁ 6

Między leśnictwem Rożek i Siemianami, nad niewielką zatoczką Jezioraka - rozciągało się ogromne pole namiotowe, a bliżej wioski na mikroskopijnych działkach zbudowano dużą kolonię… oraz kolonia domków kempingowych z białej cegły. Spomiędzy tych domków wystrzelały w górę dwie pokaźne wille, jedna o dachu jednospadowym, należąca, o ile miałem dobre informacje, do pewnego znanego artysty malarza, a druga z dachem dwuspadowym i dużym tarasem - a druga z płaskim dachem i dużym tarasem. Ta była zapewne własnością pana Lejwody.

- Willa z tarasem należy rzeczywiście do pana Lejwody - dodała pani Joanna. - A między willą a uliczką, oraz kolonią domów kempingowych, rośnie… - To znaczy, że zaczaimy się na „mordercę” za żywopłotem, prawda, Kiko? - zapytałem.

Dość chyba zabawnie wyglądaliśmy: kobieta i dziewczyna uzbrojone w zaostrzone kije, skradające się uliczką obok willi nad jeziorem, i postępujący za nimi ospale mężczyzna i chłopiec. Na szczęście nikt tą uliczką teraz nie przechodził, a wysoki i gęsty żywopłot z grabu zasłaniał nas przed mieszkańcami domu pana Lejwody. Willa Lejwody to był kryty eternitem tzw. “dachowiec”, na wysokim, zrobionym z pustaków podpiwniczeniu. Stromy dach opadał niemal do ziemi. W szczycie wili na pierwszym piętrze było duże okno. na parterze cała przednia ściana została oszklona. Taras znajdował się od strony jeziora odległego od domu najwyżej o piętnaście metrów, natomiast drzwi od podziemnego garażu i wyjazd był od strony małej uliczki, która przecinała kolonię domków kampingowych i stanowiła jej główną arterię, łączącą z odległą o dwieście metrów z szosą do Iławy.
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-11-25, 07:06:56   

Czyli jednak dobrze typowaliśmy to miejsce wcześniej. Zatem Nienacki pomylił wyspy Lipową z Łąkową. Moja mapka z tego wątku się zdezaktualizowała.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-11-25, 13:25:37   

Nietajenko napisał/a:
Moja mapka z tego wątku się zdezaktualizowała.
Nietajenko, gdy wczoraj mozolnie przeglądałem i opracowywałem swoje notatki o “Złotej rękawicy”, tak jak o to prosiłeś, nie miałem pojęcia, że głównym celem tego wysiłku jest rewaluacja Twojej… mapki. Ale cieszę się, że poświęciłem na to swój czas. Always at your service, mate. :D
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2017-11-25, 18:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-11-25, 19:53:02   

Nie da się ukryć, że niemal każdy badacz naukowy emocjonalnie podchodzi do własnych odkryć, pomysłów czy rozwiązań, i właśnie je przede wszystkim chciałby konfrontować z nowymi informacjami.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-11-26, 10:21:55   

Wowax napisał/a:
Taka zmiana , dość znacząca w wyglądzie willi Lejwody nasuwa mi myśl, czy nie jest ona całkowicie zmyślonym budynkiem, nie mającym swojego pierwowzoru w naturze.
Tyle że Nienacki raczej nie miał zwyczaju wymyślać tego rodzaju obiektów, opisywał raczej coś istniejącego, choć często w zmienionej nieco formie. Zbyt dużo też tych szczegółów; wiemy, że są 2 domki górujące nad większą liczbą niższych, 15 metrów do brzegu, i że w drugim też mieszka jakiś słynny artysta.
Bardzo bym się zdziwił, gdyby wszystko to było tylko płodem fantazji Mistrza; taki jego akt twórczy byłby dość bezprecedensowy. :)
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-11-26, 10:37:43   

Mi również dość znacząca zmiana w wyglądzie willi Lejwody (oraz usunięcie komentarza na temat właściciela sąsiedniego domu) nasuwa myśl odrotną. Nie tę, że budynki są całkowicie zmyślone, lecz przeciwnie - taką, że poprawki w tekście miały na celu zamaskowanie zbyt jednoznacznie opisanych pierwowzorów.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-26, 21:54:30   

Kynokephalos napisał/a:
Mi również dość znacząca zmiana w wyglądzie willi Lejwody (oraz usunięcie komentarza na temat właściciela sąsiedniego domu) nasuwa myśl odrotną. Nie tę, że budynki są całkowicie zmyślone, lecz przeciwnie - taką, że poprawki w tekście miały na celu zamaskowanie zbyt jednoznacznie opisanych pierwowzorów.

Też bym podejrzewała raczej, że z rozpędu opisał istniejący dom, a potem stwierdził, że lepiej miejsce nieco zamaskować, żeby nie było jakiegoś kwasu. Problem w tym, że to osiedle się bardzo od lat 70. zmieniło. Wcześniej prawdopodobnie faktycznie się składało głownie z takich domków

bliżej wioski na mikroskopijnych działkach zbudowano dużą kolonię…
...kolonia domków kempingowych z białej cegły






Ale teraz stanowią one mniejszość, a piętrowe budynki większość, bo przez blisko 40 lat wiele zostało rozbudowanych.

Chciałam poczekać do grudnia, ale trudno wytrzymać :D , jak się jest w Jerzwałdzie (zresztą na grudzień mam dla nas ważniejsze wyzwanie), więc zrobiłam sobie dziś specjalnie 8 kilometrowy spacerek, żeby spojrzeć na to osiedle pod kątem zmodyfikowanego opisu.

Na razie wrzucam panoramę. Wszystkie wyższe budynki stojące w pierwszej linii od wody ponumerowałam. Dodam je jutro, jak odsapnę, żebyście sobie mogli porównać z opisem i się zastanowić, co jest najpodobniejsze.

panorama z numerkami kopia.jpg
Plik ściągnięto 410 raz(y) 421,94 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-11-26, 22:08:41   

No, no, niezłe zaskoczenie! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,48 sekundy. Zapytań do SQL: 14