PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2015-12-30, 12:49
Stanisław Jędryka - reżyser Wyspy Złoczyńców - wywiad
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-27, 20:31:53   

Protoavis napisał/a:
Niedziela ze... Stanisławem Jędryką.
Dzisiejszą NIEDZIELĘ spędzimy ZE... Stanisławem Jędryką i jego gośćmi: Filipem Łobodzińskim, Ernestem Bryllem, Kazimierzem Kutzem, Andrzejem Korzyńskim, Jackiem Szczerbą, Henrykiem Gołębiewskim, Zuzanną Janin, Tomaszem Jarosińskim i Agatą Siecińską. Po programie - emisja filmu "Przypadki Piotra S." (godz. 18:15). START: godz. 17:15.

Za późno przeczytałam. :(
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-27, 20:50:28   

A warto było obejrzeć! Pan Stanisław wypadł bardzo dobrze, natomiast sam program był stanowczo za krótki! Najbardziej podobały mi się wypowiedzi Kazimierza Kutza!
Szkoda że zabrakło Filipa Łobodzińskiego.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-08-11, 12:37:12   

Odpowiedzi Pana Stanisława na kolejne pytania:

Garamon napisał/a:
irycki napisał/a:
Na stronie ./redir/www.nienacki.art.pl/g_bibliografia.html datą pierwszego wydania "Wyspy" (powieści) jest właśnie 1964 rok. Skoro scenariusz powstał w styczniu, czyli na samym początku tamtego roku, to z tego wynika, że prace nad scenariuszem zaczęły się jeszcze przed ukazaniem się książki w druku? Czy to była spotykana praktyka?


To nie do końca jasne, trzeba by sprawdzić dokładną datę w wydawnictwie. Pan Jędryka w tym wywiadzie mówił: "w wypadku Pana Samochodzika czyli „Wyspy Złoczyńców” to było to w ten sposób, że żona pana Nienackiego pracowała w filmie, była drugim kierownikiem produkcji, no i w związku z tym mówiła o tym co ostatnio tam mąż napisał i ponieważ wcześniej trafiałem na jakieś wywiady z nim, po prostu postanowiłem przeczytać tę książkę i wydała mi się interesująca." Nie określa, czy dostał książkę oficjalnie wydaną, czy w maszynopisie. W zbiorach Filmoteki, z których korzystałam, znajduje się także maszynopis powieści, który trafił do zespołu "Rytm" 7 stycznia 1964 roku. Możliwe więc, że p. Jędryka dostał egzemplarz zaakceptowany do druku, lecz jeszcze nie wydany.

Chciałabym też "dopowiedzieć" dwie sprawy. Po pierwsze, w przypadku ekranizacji utworu literackiego zespół (czy inny organ producencki) musiał kupić do niego prawa, nawet, jeśli autor książki stawał się autorem scenariusza. Po drugie, zespoły (itp.) płaciły za przyjęte materiały, nawet te, które nigdy nie trafiły na ekran. Tak na wszelki wypadek, bo książka miała potencjał. Dlatego wielu pisarzy składało w redakcjach zespołów swoje utwory, licząc nie tylko na karierę w kinematografii, ale też (a czasem przede wszystkim) na dodatkowy zysk. Co zabawne, niekiedy nawet nie próbowali przerabiać swoich tekstów na potrzeby filmu - po prostu dopisywali na tytułowej stronie maszynopisu "scenariusz" lub "nowela filmowa"...


Stanisław Jędryka:
Wydaje mi się, że książka którą czytałem była już wydana, aczkolwiek nie mogę tego potwierdzić w 100%. Pani Helena Nowicka, która wtedy była drugim kierownikiem produkcji po prostu mi o tej książce powiedziała i miałem już wtedy raczej wydanie książkowe, a nie jakiś rękopis czy maszynopis.

CPN napisał/a:
Czy ktoś wie jak zrobić "kule Brunhildy", takie petardy rzucane przez chłopców w filmie?
Chyba, że chłopcy udają rzuty, a petardy są odpalane zdalnie?


Stanisław Jędryka:
Niestety dokładnie już tego nie pamiętam, ale wydaje mi się, że był to normalny wybuch, a nie jakaś pirotechnika. Wybuch następował raczej po rzuceniu prawdziwego ładunku. Nie wiem co tam dokładnie wybuchało, ale nie był to żaden trick.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Semafor 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Paź 2017
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-06, 14:43:20   

Czy można jeszcze zadawać pytania?
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-10-06, 15:30:08   

Oczywiście, byle sensowne! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Semafor 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Paź 2017
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-06, 16:25:39   

Świetnie!
Na wstępie chciałbym usprawiedliwić się z tego, że pytanie nie dotyczy Pana Samochodzika. Tak się bowiem składa, że trafiłem na to szlachetne forum z uwagi na wywiad z panem Stanisławem Jędryką, a ściślej mówiąc ze względu na nurtującą mnie od dawna zagadkę:
Gdzie znajduje się (lub znajdował się) dom, w którym Karioka "kręciła film" z szajką złodziei?
Oczywiście chodzi o serial "Stawiam na Tolka Banana". Wiele lokalizacji już odnalazłem (samodzielnie lub z pomocą internautów), lecz w tym wypadku stanąłem przed ścianą.
Z góry dziękuję za pomoc oraz proszę o przekazanie nieustających pozdrowień dla Reżysera.
Ostatnio zmieniony przez Semafor 2017-10-06, 16:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-06, 22:28:46   

Semafor napisał/a:
Tak się bowiem składa, że trafiłem na to szlachetne forum z uwagi na wywiad z panem Stanisławem Jędryką, a ściślej mówiąc ze względu na nurtującą mnie od dawna zagadkę:
Gdzie znajduje się (lub znajdował się) dom, w którym Karioka "kręciła film" z szajką złodziei?


:564:

Moja ulubiona scena z serialu :)
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-07, 09:24:59   

Semafor napisał/a:
Wiele lokalizacji już odnalazłem (samodzielnie lub z pomocą internautów), lecz w tym wypadku stanąłem przed ścianą.

Jak masz jakieś foty tych lokalizacji, to wrzuć koniecznie tutaj. :)
http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=4251
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-10-07, 13:49:38   

Semafor napisał/a:
Gdzie znajduje się (lub znajdował się) dom, w którym Karioka "kręciła film" z szajką złodziei?


Stanisław Jędryka: Było to w takiej podwarszawskiej miejscowości: Zalesie. Było to w takiej starej wilii, gdzie szajka udawała że kręci film, a jednocześnie grabili jej wnętrze.
Natomiast sceny z castingu były kręcona przed wejściem do Wytwórni Filmów Dokumentalnych przy ul Chełmskiej w Warszawie.


Pan Stanisław zdradził także, że po 4 latach przygotowań wystartowały właśnie prace nad filmem dokumentalnym o jego osobie. Reżyserem filmu jest Zbigniew Kowalewski. W najbliższym czasie będą kręcone sceny w Sosnowcu.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-10-07, 13:55:40   

Berta von S. napisał/a:
Jak masz jakieś foty tych lokalizacji, to wrzuć koniecznie tutaj. :)
http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=4251


Może lepiej zdjęcia dot. seriali p. Stanisława wrzucić jednak do tego tematu!
Albo nawet najlepiej założyć nowy temat w tym dziale! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-10-07, 13:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-10-08, 10:39:31   

A dziś p. Stanisław w tvp kultura ok. godz. 17.15, będzie brał udział w dyskusji wspominkowej o Zdzisławie Maklakiewiczu.
Jak sam stwierdził nie za dużo się tam poudzielał, ale sam temat dyskusji jest ciekawy, więc myślę że tak czy inaczej warto. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Semafor 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Paź 2017
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-08, 10:49:01   

Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Mam nadzieję odszukać i odwiedzić ten dom, oraz zdać stosowną relację! Odpowiednim miejscem byłby chyba dział "Filmowe miejsca - w rzeczywistości"?
Jeśli chodzi o "zabawę w lokalizacje" to polecam - bardzo wciąga i przynosi wiele satysfakcji (a czasem nieco udręki ;-) ).
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-08, 11:04:40   

Semafor napisał/a:
Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Mam nadzieję odszukać i odwiedzić ten dom, oraz zdać stosowną relację! Odpowiednim miejscem byłby chyba dział "Filmowe miejsca - w rzeczywistości"?
Jeśli chodzi o "zabawę w lokalizacje" to polecam - bardzo wciąga i przynosi wiele satysfakcji (a czasem nieco udręki ;-) ).


W Zalesiu Górnym czy Dolnym? ;-)
Też kiedyś szukałem pewnego domu w Zalesiu..
_________________
Z 24
 
 
Semafor 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Paź 2017
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-08, 13:10:12   

Z24 napisał/a:
Semafor napisał/a:
Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Mam nadzieję odszukać i odwiedzić ten dom, oraz zdać stosowną relację! Odpowiednim miejscem byłby chyba dział "Filmowe miejsca - w rzeczywistości"?
Jeśli chodzi o "zabawę w lokalizacje" to polecam - bardzo wciąga i przynosi wiele satysfakcji (a czasem nieco udręki ;-) ).


W Zalesiu Górnym czy Dolnym? ;-)
Też kiedyś szukałem pewnego domu w Zalesiu..

Stawiam na Górne, ponieważ jest o wiele bardziej zalesione, niemniej Dolnego nie lekceważę ;-) Kłopot w tym, że z góry niewiele widać pomiędzy drzewami. Oferty nieruchomości i spis zabytków także nic nie wniosły. Trzeba wsiąść na rower i poświęcić parę godzin. Oby nie za wiele się zmieniło przez te 45 lat...
Ostatnio zmieniony przez Semafor 2017-10-08, 13:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Semafor 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Paź 2017
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-12, 17:59:36   

Zgodnie z obietnicą, zanim wyruszę na poszukiwanie tajemniczej willi, wrzucam garść znanych mi lokalizacji dot. serialu "Stawiam na Tolka Banana".
Zdjęć nie wklejam, bo nie posiadam, jednak wszystko widać w Street View. Miłego oglądania!

- Karioka (Krysia) mieszkała przy ul. Bracławskiej 2, na osiedlu Przyczółek Grochowski, w kuriozalnym galeriowcu projektu Oskara i Zofii Hansenów. Z okna miała widok na osiedle SM Międzynarodowa, ogrody działkowe wzdłuż Potoku Wystawowego oraz... powstającą właśnie Trasę Łazienkowską. Obecnie widok ten przesłaniają nowe domy. Miejsce to upamiętniłem etykietą w Google Maps (należy szukać "Karioka Warszawa"). Karioka wybrała się na casting aż na Dolny Mokotów, do WFDiF przy ul. Chełmskiej 21, lecz trafiła na fałszywy plan filmowy w tajemniczej willi w Zalesiu Górnym, której adres staram się ustalić.

- Julek mieszkał w willi przy ul. Pilickiej 24 (tutaj Saską Kępę "zagrał" Stary Mokotów), a w tenisa grywał na kortach AZS w Parku Skaryszewskim, u zbiegu al. Waszyngtona i Zielenieckiej.

Cyganek grywał na skrzypcach w nadwiślańskiej restauracji TKKF Rusałka przy Wybrzeżu Helskim 1/5 (dzisiejszy klub "La Playa"), miejsce to można zobaczyć także w filmie "Pana Anatol szuka miliona" (babcia bohaterki zamawia tutaj piwko). Gdy wybrał się do Śródmieścia, został potrącony przez samochód przy ulicy Siennej 39.

- Wacek, kierowca VW Garbus, grany w odc. 6 przez Romana Wilhelmiego, mieszkał przy ul. Nobla 39 na Saskiej Kępie, a wypoczywał na pobliskiej plaży koło Mostu Poniatowskiego i Stadionu. Widywano go także w Śródmieściu: w nieistniejącym już warsztacie samochodowym przy ul. Nowogrodzkiej 11, na postoju TAXI przy Placu Trzech Krzyży 16, w taksówce jadącej ul. Mokotowską, w kabriolecie pięknej blondynki na skrzyżowaniu Senatorskiej i Miodowej, a także w kawiarni Hotelu Europejskiego.

- Baza Klondike znajdowała się przy Porcie Praskim, w kwartale ulic Jagiellońska/Kępna/Targowa/Marcinkowskiego. Obecnie jest tu dwupoziomowy parking wewnątrz osiedla. Miejsce to zostało upamiętnione etykietą w Goole Maps (należy szukać "Klondike Warszawa").

- Stadion to oczywiście "Stadion 10-lecia", dzisiejszy Narodowy.

- Park opanowany przez chuliganów(odc. 3) to Park Skaryszewski im. I.J. Paderewskiego. Ławkę zatopiono w jez. Kamionkowskim, a w tle widać słynną fabrykę słodyczy "ZPC 22 Lipca d. E. Wedel".

- Szaleńczy bieg Julka do komendy MO (odc. 3) odbywa się wzdłuż ulicy Stalowej, od nr. 41 do 59 (Stara Praga), jednak fikcyjną komendę umiejscowiono przy Mokotowskiej 60 (Śródmieście). Natomiast Filipek przychodzi tu normalnie, ulicą Mokotowską, i obserwuje sytuację z naprzeciwka, spod warsztatu "silniki elektryczne" pod nr. 65.

- Skarb wykopany przez Julka i Cegiełkę (odc. 4) ukryty był na działce "Kolejarz 124" przy zbiegu ulic Kinowej i Walewskiej (adres w dialogu jest fikcyjny).

- "Księżycowa" plaża (odc. 5), na której spotykają się Cygan i "żeglarz" Tomek, to prawy brzeg Wisły, koło dwóch "Chudych Wojtków" - ujęć wodociągu. Miejsce to można zobaczyć także w serialu "Czterdziestolatek" - Karwowscy urządzili tu sobie biwak i przypadkiem trafiają na Maliniaka. Obecnie przebiega tędy Trasa Siekierkowska. (Dobrze wiem, że na Księżycu nie ma wody ;-))

- Gabinet dentysty (odc. 7) znajdował się w secesyjnej kamienicy przy ul. Wilczej 8 (Śródmieście). Asystentka, śledzona przez Kariokę i Julka, początkowo szła na zachód, wzdłuż modernistycznego domu Wilcza 10/12/14. Nieoczekiwanie znalazła się na ul. Mokotowskiej i poszła nią, zapewne z uwagi na korzystne światło, na południe (trzeba podkreślić, że w tym kierunku nie było jeszcze żadnego mostu, Łazienkowski był dopiero w budowie). Ostatecznie koleją średnicową dotarła na Pragę, do wielopodwórzowej kamienicy przy Targowej 14.

Kolejne lokalizacje w przygotowaniu!
Ostatnio zmieniony przez Semafor 2017-11-06, 05:03, w całości zmieniany 22 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-12, 21:34:29   

Dzięki! :)
Semafor napisał/a:

- Julek mieszkał w willi przy ul. Pilickiej 24 (wbrew skojarzeniom fabuły nie jest to na Saskiej Kępie, lecz na Starym Mokotowie)

No właśnie i od razu mi się nasuwa pytanie do Pana Stanisława, bo zawsze mnie zastanawiały takie decyzje. Dlaczego akurat ta willa na Mokotowie, skoro większość pozostałych osób zakwaterowano na Pradze? Willa zupełnie przeciętna, są takich dziesiątki, również na Saskiej Kępie. Po co zatem ciągnąć ekipę na drugą stronę Wisły, zamiast wybrać cokolwiek w okolicy Parku Skaryszewskiego?
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-12, 22:17:21   

Semafor napisał/a:
- "Księżycowa" plaża w odc. 5, na której spotykają się Cygan i "globtroter", to prawy brzeg Wisły, koło dwóch "Chudych Wojtków" - ujęć wodociągu. Miejsce to można zobaczyć także w serialu "Czterdziestolatek" (Karwowscy urządzili tu sobie biwak w przypadkowym towarzystwie Maliniaka). Obecnie przebiega tędy Trasa Siekierkowska.


Nie pamiętam tych ujęć z obu filmów, ale mieszkam na Gocławiu od 81' r i tutaj żadnej plaży nie widziałem.
_________________
Z 24
 
 
Semafor 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Paź 2017
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-12, 22:35:56   

Z24 napisał/a:
Semafor napisał/a:
- "Księżycowa" plaża w odc. 5, na której spotykają się Cygan i "globtroter", to prawy brzeg Wisły, koło dwóch "Chudych Wojtków" - ujęć wodociągu. Miejsce to można zobaczyć także w serialu "Czterdziestolatek" (Karwowscy urządzili tu sobie biwak w przypadkowym towarzystwie Maliniaka). Obecnie przebiega tędy Trasa Siekierkowska.


Nie pamiętam tych ujęć z obu filmów, ale mieszkam na Gocławiu od 81' r i tutaj żadnej plaży nie widziałem.

O czym to świadczy?
Nietrudno sobie przypomnieć stosowną scenę, choćby tutaj: ./redir/www.dailymotion.com/video/xjumnk.
Od 19'57" mamy piękne ujęcie opisujące sytuację w sposób ciągły, bez żadnych sztuczek montażowych.
Ostatnio zmieniony przez Semafor 2017-10-12, 22:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-13, 07:16:02   

Semafor napisał/a:
Zdjęć nie wklejam, bo nie posiadam, jednak wszystko widać w Street View. Miłego oglądania!
Zdjęcia są istotne. Doceniam Twoje dobre intencje, Semaforze, ale obawiam się, że w ten sposób nikogo do szukania nie zachęcisz. ;-)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-10-13, 07:29:47   

A wiesz gdzie była druga baza bandy, którą potem zdemolowali?
Fakt, zdjęcia byłyby tu bardzo cenne, choćby takie z google maps, szczególnie dla nie-warszawiaków! :)

Berta von S. napisał/a:
No właśnie i od razu mi się nasuwa pytanie do Pana Stanisława, bo zawsze mnie zastanawiały takie decyzje. Dlaczego akurat ta willa na Mokotowie, skoro większość pozostałych osób zakwaterowano na Pradze? Willa zupełnie przeciętna, są takich dziesiątki, również na Saskiej Kępie. Po co zatem ciągnąć ekipę na drugą stronę Wisły, zamiast wybrać cokolwiek w okolicy Parku Skaryszewskiego?


A może będzie jeszcze więcej pytań? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,57 sekundy. Zapytań do SQL: 15