PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Unieski
2012-12-04, 21:46
Warszawa a samochodziki
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-11, 18:48:57   

Piratka napisał/a:
Ilekroć jestem na Starówce, wyobrażam sobie, że PS pracował (nadal pracuje) jako rzeczoznawca w sklepie z antykami koło Barbakanu, Nowomiejska 15/17 (ma nazwę Lapidarium). Mieszkam na Żoliborzu, co zaznaczam, gdyż jest to nieważne.

No, nie wiem :D . Jakbyś napisała, że urzęduje tam pan Feluś, który epizodycznie pojawia się w PSiN, to bym się zgodził. Tam jest takie mydło-powidło, znaczki, ciuchy, rupiecie, książki, a najgorzej, to że jest tam cokolwiek klaustrofobicznie. Ceny adekwatne dla Starego Miasta, choć ja nie narzekam, bo dwa tomy pewnego obcojęzycznego wydawnictwo udało mi się stargować o połowę ;-) .

Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2017-10-11, 19:48:36   

Mydło - powidło, można i tak nazwać. W każdym razie kiedyś mi się tam podobało. :)

- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-12, 10:44:45   

Piratka napisał/a:
Mydło - powidło, można i tak nazwać. W każdym razie kiedyś mi się tam podobało. :)

:564:

Nie mówię, że to obciach, ale PS-a to bym tam nie wsadzał. Po prostu za mało jest tam sztuki.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-12, 22:25, w całości zmieniany 1 raz  

Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-13, 15:04:55   

Ostatnio nie zaglądałam. Pamiętam, że oferują amulety i takie tam. Nie upieram się, że to najbardziej odpowiednie miejsce dla Pana Tomasza.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-20, 13:09:16   

Wybaczcie, nie mogłem się oprzeć, żeby tego nie zamieścić... :D Wybraliśmy - może niezupełnie demokratycznie i jednogłośnie ;-) - PS -owi piękne miejsce do zamieszkania. Ale nie zawsze ono było takim. Urodę tego zakątka starej Warszawy ocenił po swojemu... sam Cesarz.

Otóż Napoleon przybył do Warszawy nocą z 18 na 19 grudnia 1806 r. zaskakując wszystkich i psując uroczyste powitanie, które było przygotowane z właściwą nam pompą. Oto co pisze Stanisław Szenic, w części drugiej swojej popularnonaukowej, znakomicie napisanej biografii księcia Józefa pt. "Książę wódz", Wydawnictwo MON, Warszawa 1979 str. 36"

"Napoleon wyruszył na miasto konno w towarzystwie księcia Józefa Poniatowskiego dopiero o wpól do czwartej [19.12.1806 r.]. Przyjmowano go okrzykami: "Niech żyje wielki Napoleon!" Udał się na Rynek Starego Miasta, skąd najbliższą drogą kazał się poprowadzić ku Wiśle. Zszedł Kamiennymi Schodkami łączącymi Rynek z ulicą Brzozową. Gdy zobaczył niechlujności tu nagromadzone, wyrzekł - jak wspomina ks. Franciszek Ksawery Kurowski - o tym brudnym ustroniu "sprawiedliwe acz niepochlebne zdanie". Zapewne było dosadne, lecz żaden pamiętnikarz nie zanotował jego brzmienia."

Pewnie nie zanotowali, bo nie wiedzieli jak się pisze to słownictwo nienormatywne: może i dobrze, bo i tak padłoby ono tutaj ofiarą Szarej Sowy, którego przecież nie wzruszyłyby argumenty, że przecież on "dał nam przykład"... ;-)
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-20, 15:59, w całości zmieniany 4 razy  

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 54 razy
Wysłany: 2017-10-20, 19:10:20   

Z24 napisał/a:
Zszedł Kamiennymi Schodkami łączącymi Rynek z ulicą Brzozową. Gdy zobaczył niechlujności tu nagromadzone, wyrzekł - jak wspomina ks. Franciszek Ksawery Kurowski - o tym brudnym ustroniu "sprawiedliwe acz niepochlebne zdanie". Zapewne było dosadne, lecz żaden pamiętnikarz nie zanotował jego brzmienia."

No w końcu tam była "Gnojna Góra", podobno warstwa śmieci i nieczystości ma ponad 20 metrów. Coś takiego przekopać, to by była gratka. ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-20, 22:51:36   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Zszedł Kamiennymi Schodkami łączącymi Rynek z ulicą Brzozową. Gdy zobaczył niechlujności tu nagromadzone, wyrzekł - jak wspomina ks. Franciszek Ksawery Kurowski - o tym brudnym ustroniu "sprawiedliwe acz niepochlebne zdanie". Zapewne było dosadne, lecz żaden pamiętnikarz nie zanotował jego brzmienia."

No w końcu tam była "Gnojna Góra", podobno warstwa śmieci i nieczystości ma ponad 20 metrów. Coś takiego przekopać, to by była gratka. ;-)

W zbiorze reportaży archeologicznych Krzysztofa Nowińskiego "Spotkania z archeologią" PZWS, Warszawa 1972, jeden z reportaży jest poświęcony m. in. powojennym wykopaliskom na Gnojnej Górze. Z tego, co pamiętam, to znaleziono tam m. in. fajkę z tajemniczym napisem, który jest interpretowany jako masoński.
O tej książeczce już wspominałem, gdyż z niej dowiedziałem się o istnieniu "Skarbu Atanaryka":

http://pansamochodzik.net...p=136717#136717

Interesujące wydały mi się uwagi o zabezpieczeniu Gnojnej Góry przez osuwaniem się - w końcu jest to - czy raczej była - piramida dość luźnych warstw śmieci.

Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-28, 17:31:51   

Z24 napisał/a:
"Napoleon wyruszył na miasto konno w towarzystwie księcia Józefa Poniatowskiego dopiero o wpól do czwartej [19.12.1806 r.]. Przyjmowano go okrzykami: "Niech żyje wielki Napoleon!" Udał się na Rynek Starego Miasta, skąd najbliższą drogą kazał się poprowadzić ku Wiśle. Zszedł Kamiennymi Schodkami łączącymi Rynek z ulicą Brzozową. Gdy zobaczył niechlujności tu nagromadzone, wyrzekł - jak wspomina ks. Franciszek Ksawery Kurowski - o tym brudnym ustroniu "sprawiedliwe acz niepochlebne zdanie". Zapewne było dosadne, lecz żaden pamiętnikarz nie zanotował jego brzmienia."
Pewnie nie zanotowali, bo nie wiedzieli jak się pisze to słownictwo nienormatywne: może i dobrze, bo i tak padłoby ono tutaj ofiarą Szarej Sowy, którego przecież nie wzruszyłyby argumenty, że przecież on "dał nam przykład"... ;-)
Pewnikiem cuś w rodzaju

fotka zapożyczona z tegoż. Nota bene Mazurek Wybickiego powstał 10 lat wcześniej, przed Jeną, gdy Bonaparte był jeszcze jeno jenerałem.

Wowax 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2017-11-08, 12:27:30   

,,
Berta von S. napisał/a:
Wynika z niej, że obydwie podejrzane stacje faktycznie były CPN-ami, ale stacja przy Heroldów pojawiła się dopiero na początku lat 80. Tak więc stacją przy wylotówce na Gdańsk na przełomie 60. i 70. był CPN na Marymonckiej. Oto zdjęcie googla. :)

Jutro będę miała spotkanie podstawówkowe, to podpytam kolegę z Wrzeciona, czy kojarzy tam jakąś spelunę koło trasy. Chociaż on dopiero pod koniec 80. się przeprowadził, więc nie wiem, na ile się będzie zorientowany.
,,

Jestem prawie pewien, że taka mordownia znajdowała się w pawilonie na rogu WRZECIONA i Marymonckiej, tam gdzie obecnie mieści się Top Market.

POPRAWKA oczywiście chodzi mi o róg Przy Agorze i Marymonckiej
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2017-11-08, 15:35, w całości zmieniany 2 razy  

Wowax 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2017-11-09, 18:04:42   

Udało mi się porozmawiać z kolegą warsawianistą, przewodnikiem po Warszawie, oraz z ludźmi, którzy korzystali w latach 70 z gastronomicznych punktów uciech na Bielanach i Żoliborzu...
Informację potwierdzają obie strony, takowy lokal znajdował się przy skrzyżowaniu Marymonckiej z Przy Agorze, z zewnątrz i w środku wykładany był drewnianymi balami i dechami, serwował piwo, kiełbaski, frytki itp.
Jest to praktycznie jedyne miejsce przy trasie na Gdańsk w obrębie Warszawy,gdzie Tomasz NN mógł w tamtych czasach coś przekąsić, a jednocześnie bliskie wytypowanemu przez Was CPN-owi.

PS trwają prace nad ustaleniem nazwy tego przybytku. :)

Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-11-09, 19:48:03   

Wowax napisał/a:

PS trwają prace nad ustaleniem nazwy tego przybytku. :)

Znalazłam wątek o knajpach na Bielanach na portalu gazety.pl i pierwsza to "- zagajnik - przy agorze/marymoncka"

Jeśli ktoś lepiej się orientuje, to polecam ten wątek, bo dla mnie większość miejsc z niczym się nie kojarzy, a informacje wydają się ciekawe :D Np. takie "kwiatki" : "A pamiętacie mordownię na Kasprowcza/Przy Agorze? Była w PRL-owskim pawilonie, gdzie teraz stoi nowy blok, pawilon zburzono. Oczywiście byłem za mały, aby gościć w środku, ale pamiętam, że kręciła się tam koło tej mordowni podpita klasa robotnicza z pobliskiej huty. Obok był spożywczak. A całośc, sklep plus mordownia, chyba nawet nazywała się... "Kombinat Gastronomiczno-Handlowy Hutnik" :) "
Wątek tutaj: knajpy na Bielanach

Może i dla innych części Warszawy takie istnieją?
Ostatnio zmieniony przez Garamon 2017-11-09, 19:50, w całości zmieniany 2 razy  

Wowax 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2017-11-09, 20:30:20   

Możliwe, że to się nazywało zagajnik - opis pasuje...czyli - zidentyfikowaliśmy kolejne miejsce warszawskiej mapy miejsc Pana Samochodzika!!!
Należy się nagroda :D

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Wysłany: 2017-11-10, 16:47:05   

Wowax napisał/a:
Możliwe, że to się nazywało zagajnik - opis pasuje...czyli - zidentyfikowaliśmy kolejne miejsce warszawskiej mapy miejsc Pana Samochodzika!!!
Należy się nagroda :D

Pewnie, że się należy. Już Wam klikam "pomógł". Dzięki wznowienie poszukiwań, nowe ciekawe materiały i potwierdzenie miejsca. Idealnie pasuje do "naszej" stacji. :)

Wowax 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2017-11-10, 19:53:48   

A co daje takie ,,pomógł,, , że tak głupio spytam, oczywiście poza ogromem satysfakcji :p ?
Dziękuję Berto.

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Wysłany: 2017-11-10, 22:03:29   

Wowax napisał/a:
A co daje takie ,,pomógł,, , że tak głupio spytam, oczywiście poza ogromem satysfakcji :p ?
Dziękuję Berto.

Poza ogromem satysfakcji to niewiele. ;-)

Wowax 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2017-11-11, 12:41:01   

To i tak wiele! :564:

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Wysłany: 2017-11-11, 18:41:25   

Wowax napisał/a:
To i tak wiele! :564:

I to jest słuszna postawa. Ale mogę Wam jeszcze dorzucić po piwie, pod warunkiem, że się stawicie na kolejne warszawskie spotkanie, jak kiedyś będzie. ;-)

Wowax 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2017-11-11, 20:31:39   

Jestem za. Im szybciej tym lepiej :564:

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Wysłany: 2017-11-11, 23:33:09   

Wowax napisał/a:
Jestem za. Im szybciej tym lepiej :564:

Jak coś się będzie kroić, to dam znać. :)

Wowax 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2017-11-13, 19:06:40   

To jesteśmy umówieni, czekam z utęsknieniem. :)

Odpowiedz do tematu