PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dom Zbigniewa Nienackiego w Jerzwałdzie
Autor Wiadomość
mirekpiano 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 12 razy
Wiek: 60
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 335
Skąd: Jerzwałd
Wysłany: 2016-03-27, 20:54:05   

John Dee napisał/a:
Ostatnia część zwierzeń Nienackiego zatytułowanych “Z dzienników” i opublikowanych w 1969 roku w “Odgłosach”.

... Dla pamięci notuję dyskusję z chłopami o mojej pompie:
K: — Od siedmiu lat woda nie le ciała, to znaczy, że lecieć nie będzie.
Ja: — Wyciągnę rury i na pompie założę skórkę. Będzie leciała woda.
Z: — Może i będzie. Ale nie wiadomo.
K: — Pewnie, że nie wiadomo. Jakby S. (poprzedni właściciel) myślał, że będzie leciała, to by skórkę założył. Znaczy się, nie będzie leciała, skoro nawet nie próbował.
K: — Po co miał próbować, jak myślał, że nie będzie leciała?
Z: — Jak nie leci, to znaczy, że nie będzie leciała.
Ja: — Ale kiedyś leciała?
K : — Kiedyś tak, ale teraz chyba nie będzie. S. tak myślał, dlatego skórki nie zakładał.
Ja: — A dlaczego tak myślał?
K: — Bo nie leciała.
Ja: — Jak mogła lecieć, skoro nie ma w niej skórki?
K: — Po co zakładać skórkę, jak i tak nie poleci, bo nie leciała?
Ja: Nie leciała, bo nie miała skórki. Jak będzie skórka, to poleci.
Ja: — Trzeba się przekonać. Warto.
K :— A pewnie, że warto. Tylko, że nie wiadomo. Bo jakby było wiadomo, to przecież S. nie nosiłby wody z tak daleka.
Ja: — Przecież on myślał, że poleci, więc skórki nie zakładał.
Z: — Nie wiedział, czy poleci jak założy skórkę, dlatego jej nie zakładał.
Ja: — No to dlaczego nie zakładał, żeby się przekonać?
K: — Bo nie wiedział, czy poleci.
Ja: — Może nie zdawał sobie sprawy, że to chodzi o zwykłą skórkę na tłoku?
Z: — E, dobrze o tym wiedział. Przecież nieraz tak sobie tu siadaliśmy wszyscy koło tej pompy i gadaliśmy: poleci woda czy nie poleci jak się skórkę założy.
Ja: — I długo to tak trwało?
K: — Ano, przez siedem lat, jak on tu mieszkał.
Ja: — I ani razu nie spróbowaliście?
Z: — Myśleliśmy, żeby spróbować. Ale nie wiadomo było, czy po leci woda.
Ja: — Teraz też nie wiadomo.
K: — A właśnie, nie wiadomo, czy poleci.
Z: — Nie leciała, to i nie poleci.
Ja — Kiedyś leciała, to i poleci.
K: — Nie wiadomo. Może i nie poleci.
Z: — To jest tak: S myślał, że nie poleci, ale nie było wiadomo. Więc siadaliśmy i gadaliśmy o tej pompie. Tak jak teraz.
Ja: — A może poleci woda?
K: — Może poleci.
Z: — Nie wiadomo.
Przyjemnie tak posiedzieć na trawie przed domem i rozmawiać o pompie.”



jak już wcześniej pisałem K to Kuliński Józef ( 1908-1985),najbliższy sąsiad Nienackiego. Natomiast Z to Józef Zelik (1907-1984), który mieszkał na górce w pierwszym domu po lewej stronie idąc ze wsi, tym ze słupem wysokiego napięcia. Był on teściem pana Stefana Grządzieli również już nieżyjącego. S to p. Szałajewski od którego Nienacki kupił posiadłość.
_________________
Wszystkich odwiedzających Jerzwałd zapraszam do mnie na pogawędkę oraz poczęstunek tego i owego. Rybka też się zawsze znajdzie. Furtkę otwiera się do siebie.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-03-27, 21:13:18   

irycki napisał/a:
I tak se od 7 lat siadywali przy pompie i się zastanawiali: poleci czy nie poleci.

Wiadomo, że nie o to chodzi aby złapać króliczka.
Jeżeli istotnie cykl "Z dzienników" przerwano po czwartym odcinku to nie można byłoby wybrać lepszego zdania na zakończenie. "Przyjemnie tak posiedzieć na trawie przed domem i rozmawiać o pompie." Można odnieść wrażenie, że autor uległ czarowi pozornie nielogicznego wiejskiego fatalizmu i nigdy nie spróbował założyć nowej skórki. Nigdy też nie poinformował o tym czytelników, którzy razem z jerzwałdzianami skazani są na domysły "poleci czy nie poleci". Dwa pokolenia minęły, a my tutaj znowu siadujemy i nieśpiesznie gadamy "jak mogła lecieć, kiedy skórka się wytarła?"

Bo może i nie poleci, jak wcześniej nie leciała? Pięć czynnych pomp na kilkanaście to jednak wydaje mi się mało. Może coś stało się z wodą i dlatego pompy przestały ciągnąć? Może jedną czy dwie bezskutecznie (niefachowo?) naprawiano, i wtedy ludzie stracili wiarę w sens wkładanego w to wysiłku? Kto wie?

A może poleci? Warto spróbować.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-03-27, 21:48:11   

Kynokephalos napisał/a:
A może poleci? Warto spróbować.


Może warto, a może i nie. Bo jeżeli S. spróbował, a woda nie poleciała, to nie warto… :/
 
 
mirekpiano 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 12 razy
Wiek: 60
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 335
Skąd: Jerzwałd
Wysłany: 2016-03-27, 22:14:40   

John Dee napisał/a:
Kynokephalos napisał/a:
A może poleci? Warto spróbować.


Może warto, a może i nie. Bo jeżeli S. spróbował, a woda nie poleciała, to nie warto… :/


a ja myślę, że:
woda poleci, nie poleci
ale dzisiaj to na pewno napić się warto
_________________
Wszystkich odwiedzających Jerzwałd zapraszam do mnie na pogawędkę oraz poczęstunek tego i owego. Rybka też się zawsze znajdzie. Furtkę otwiera się do siebie.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-03-28, 20:52:31   

Oni mówią: „Warmia i Mazury”, a ja nawet nie bardzo wiem, czym się różni Warmia od Mazur i jakie są granice tych regionów. A co najgorsze, nie czuję w sobie ochoty, aby tę sprawę zgłębiać.

Szokująco to brzmi, na tle np. wątków z Zagadek Fromborka. Jak widać Nienacki szybko jednak się przełamał i nadrobił zaległości.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-29, 10:18:28   

Szara Sowa napisał/a:

Szokująco to brzmi, na tle np. wątków z Zagadek Fromborka. Jak widać Nienacki szybko jednak się przełamał i nadrobił zaległości.

Albo na tle wywodów o "Warmiance" w Suszu. :027:
_________________
Drużyna 5

 
 
StrasznyMruk 
Twórca
Autor książek dokumentalnych


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 422
Skąd: znad Narwi :-)
Wysłany: 2016-03-29, 16:24:43   

Bo to jest życie. Czasem się nie chce. Czasem się jest na "anty".
Byle pamiętać o tym, gdy przyjdzie potrzeba - na przykład pisania.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-07-12, 08:13:09   

Wczoraj obejrzałem sobie po raz nie wiem który “Pod słońcem Toskanii” ( ./redir/www.filmweb.pl/Pod.Sloncem.Toskanii ), jeden z moich ulubionych filmów, w którym urocza jak zwykle Diane Lane, Amerykanka, kupuje za swoje ostatnie pieniądze starą ruderę w Toskanii i którą wraz z trójką polskich gastarbeiterów restauruje. Zabawnie, słyszeć ją podchwytywać polskie słówka (pierwsze - oczywiście - to k… mać! :D ).
Ale nie o to chodzi. W filmie pada następująca wypowiedź:

Buyer's remorse is a very common affliction among new homeowners.

Jakby to przetłumaczyć… Wyrzuty sumienia to bardzo rozpowszechniona dolegliwość wśród świeżo upieczonych właścicieli domów? :027:

Od razu pomyślałem o Nienackim i jak on, gdy jego pierwsza euforia, że stał się właścicielem domu jerzwałdzkiego, opadła, zaczął lamentować, że popełnił wielkie głupstwo itd.:

“3 czerwca 1967 r. Jeszcze tylko tydzień dzieli mnie od wyjazdu na wieś i objęcie w rzeczywiste posiadanie zakupionego przeze mnie domu i gospodarstwa rolnego. Boję się tej chwili. Natychmiast spadnie na mnie wiele spraw o których nie mam pojęcia. Całe to gospodarstwo jest okropnie zaniedbane (gdzie ja miałem oczy, gdy je oglądałem?). Na narożach domu brak dachówek, dach stodoły czerni się gołymi łatami i krokwiami, a co najgorsze, tylna ściana od strony jeziora pękła i osunęła się po stoku skarpy. Stodołę trzeba będzie wznieść od nowa. Studnia od ośmiu lat nieczynna, bo pompa zepsuta.”

Buyer's remorse, najwyraźniej. :D
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-03, 08:44:25   

Pisarz Andrzej Makowiecki, który również był współpracownikiem “Odgłosów”, w numerze 22/1977 tygodnika opublikował artykuł o koledze Nienackim, który zawiera kilka ciekawych, być może nawet nowych informacji.

— Nienacki, zanim kupił swój pierwszy jacht i stał się bojownikiem o strefę ciszy, sam posiadał łódź napędzaną hałaśliwym silnikiem.

— Obok jachtu był w posiadaniu wygodnej łodzi rybackiej.

— Obie łodzie cumowały w kanale w hangarze.

Stanisław Mikulski był u niego na rybach.

— Posiadał dwa samochody, osobową skodę i terenowy wóz rumuński. Gazik ten...



został już przez nas zidentyfikowany jako ARO M461 -
http://pansamochodzik.net...p=271997#271997 )






— Jednym z powodów, dlaczego mieszkańcy Jerzwałdu zaakceptowali przybysza z Łodzi jako jednego ze swoich było to, że w artykułach i audycjach radiowych zawsze z wielką serdecznością mówił o nich i ich wiosce.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-10-03, 08:56:00   

Cytat:
— Stanisław Mikulski był u niego na rybach.


Na 99% pan Stanisław na którymś ze spotkań w Jerzwałdzie (są nagrania w internecie) mówił że nigdy tam wcześniej nie był. Bo padło takie pytanie.

John Dee napisał/a:
— Jednym z powodów, dlaczego mieszkańcy Jerzwałdu zaakceptowali przybysza z Łodzi jako jednego ze swoich było to, że w artykułach i audycjach radiowych zawsze z wielką serdecznością mówił o nich i ich wiosce.


Potem to się zmieniło.
:)

John Dee napisał/a:
posiadał łódź napędzaną hałaśliwym silnikiem


A to coś nowego!
A tak w ogóle to Nienacki ryb chyba nie łowił.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-03, 14:44:06   

Szara Sowa napisał/a:
Cytat:
— Stanisław Mikulski był u niego na rybach.
Na 99% pan Stanisław na którymś ze spotkań w Jerzwałdzie (są nagrania w internecie) mówił że nigdy tam wcześniej nie był. Bo padło takie pytanie… A tak w ogóle to Nienacki ryb chyba nie łowił.
Nigdy nie przejrzałem całego nagrania tego spotkania, więc muszę Ci uwierzyć na słowo. Fake news zatem?
Istnieje wprawdzie to zdjęcie Nienackiego z wędką, ale być może pozował tylko dla fotografa. Myślę, że początkowo, mniej więcej w okresie Nowych Przygód, próbował się w tym sporcie, ale go potem porzucił.

Szara Sowa napisał/a:
Potem to się zmieniło. :)
Moja babcia zawsze mówiła: najgorszy ptok, co sro do własnego gniazda. :D
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-10-03, 17:26:45   

John Dee napisał/a:

— Nienacki, zanim kupił swój pierwszy jacht i stał się bojownikiem o strefę ciszy, sam posiadał łódź napędzaną hałaśliwym silnikiem.


A zatem w postawie życiowej Marty z "NP" (która najpierw rozbija się ślizgaczem, ale potem postanawia ze ślizgacza zrezygnować) jest coś z wyborów samego Nienackiego!
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-03, 19:04:01   

Takich niekonsekwencji jest więcej. PS wykorzystuje bezwzględnie wędkarskie umiejętności Marty (to znaczy zażera się złowionymi przez nią rybami), ale wypowiada bardzo chłodną opinię nt. wędkarstwa. Rozwinął ją w "Skiroławkach" w sposób znacznie bardziej brutalny ;-) :D .

PS. Pamiętam, że powieść (a raczej jej fragmenty) Andrzeja Makowieckiego "Powrót wabiszczura" (jakoś tak?) cieszyła się wielką popularnością wśród niższo-nastoletniej młodzieży wtedy, kiedy i ja się do niej zaliczałem. Ze względu na "momenty" ;-) .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-03, 22:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-03, 22:43:35   

irycki napisał/a:
A zatem w postawie życiowej Marty z "NP" (która najpierw rozbija się ślizgaczem, ale potem postanawia ze ślizgacza zrezygnować) jest coś z wyborów samego Nienackiego!
Rzeczywiście, to mogło być mniej więcej w tym okresie, gdy przerzucił się na żagle.

Z24 napisał/a:
Takich niekonsekwencji jest więcej. PS wykorzystuje bezwzględnie wędkarskie umiejętności Marty (to znaczy zażera się złowionymi przez nią rybami), ale wypowiada bardzo chłodną opinię nt. wędkarstwa. Rozwinął ją w "Skiroławkach" w sposób znacznie bardziej brutalny.
Czyli potwierdzasz, co Szara Sowa powyżej też zauważył, że Nienacki ryb raczej nie łowił. Pozował tylko z tą wędką. :)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-03, 22:48:35   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Takich niekonsekwencji jest więcej. PS wykorzystuje bezwzględnie wędkarskie umiejętności Marty (to znaczy zażera się złowionymi przez nią rybami), ale wypowiada bardzo chłodną opinię nt. wędkarstwa. Rozwinął ją w "Skiroławkach" w sposób znacznie bardziej brutalny.
Czyli potwierdzasz, co Szara Sowa powyżej też zauważył, że Nienacki ryb raczej nie łowił. Pozował tylko z tą wędką. :)


Tak, tak mi się wydaje :) .
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-04, 09:44:54   

O hangarze nad kanałem, o którym pisze Makowiecki, nigdy chyba jeszcze nic nie słyszałem. Ciekawe, czy zachowało się jakieś jego zdjęcie?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-04, 22:04:54   

Szara Sowa napisał/a:
Cytat:
— Stanisław Mikulski był u niego na rybach.

Na 99% pan Stanisław na którymś ze spotkań w Jerzwałdzie (są nagrania w internecie) mówił że nigdy tam wcześniej nie był. Bo padło takie pytanie.

Na 100% tak powiedział. Nie pamiętam, czy w samym wywiadzie, ale na pewno była na ten temat rozmowa po wywiadzie. Boguś powiedział do Mikulskiego "A Pan już tu chyba kiedyś był", a Mikulski zaprzeczył.

irycki napisał/a:
John Dee napisał/a:

— Nienacki, zanim kupił swój pierwszy jacht i stał się bojownikiem o strefę ciszy, sam posiadał łódź napędzaną hałaśliwym silnikiem.

A zatem w postawie życiowej Marty z "NP" (która najpierw rozbija się ślizgaczem, ale potem postanawia ze ślizgacza zrezygnować) jest coś z wyborów samego Nienackiego!

Ale żeglarstwem go podobno zaraziła Alicja, czyli prototyp Marty. ;-)

John Dee napisał/a:
O hangarze nad kanałem, o którym pisze Makowiecki, nigdy chyba jeszcze nic nie słyszałem. Ciekawe, czy zachowało się jakieś jego zdjęcie?

Zdjęcia nigdy nie widziałam. Ale hangar istniał na pewno, bo jest o nim mowa w relacjach (dotyczących wspomnień) na nienackiartpl.
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-05, 05:17:08   

Berta von S. napisał/a:
Zdjęcia nigdy nie widziałam. Ale hangar istniał na pewno, bo jest o nim mowa w relacjach (dotyczących wspomnień) na nienackiartpl.
A wiesz, w którym to dokładnie miejscu ten hangar stał? Mimo wszystko doczekał się literackiej sławy, bo to jego chyba Nienacki opisuje w “Uwodzicielu”:

“Na brzegu kanału zbudowałem hangar na łódkę i jacht oraz maleńką przystań.”
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-07, 10:23:21   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Zdjęcia nigdy nie widziałam. Ale hangar istniał na pewno, bo jest o nim mowa w relacjach (dotyczących wspomnień) na nienackiartpl.
A wiesz, w którym to dokładnie miejscu ten hangar stał? Mimo wszystko doczekał się literackiej sławy, bo to jego chyba Nienacki opisuje w “Uwodzicielu”:
“Na brzegu kanału zbudowałem hangar na łódkę i jacht oraz maleńką przystań.”

Też tak sądzę.

Nie widziałam nigdzie informacji, gdzie stał hangar. Ale myślę, że w miejscu, gdzie dochodzi do Kanału Jerzwałdzkiego ten mini-kanalik idący wzdłuż podwórza. Bo to miejsce jest najbliżej jeziora. A na zdjęciu zamieszczonym na nienackiartpl, widać, że Nienacki łódkę cumował raczej blisko ujścia kanału do jeziora.



A więc to by było tu, gdzie żółta kreska.

To miejsce zresztą wydaje się najlepiej pasować do określenia "przystań", bo w kanał się tam nieco rozszerza, co może stanowić jakąś namiastkę zatoczki.



Robiłam kiedyś zdjęcie domu z tamtej strony na które podejrzane miejsce się załapało. ;-)

P5290973.JPG
Plik ściągnięto 158 raz(y) 469,8 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-07, 11:37:19   

Dziękuję.

Berta von S. napisał/a:
Nie widziałam nigdzie informacji, gdzie stał hangar. Ale myślę, że w miejscu, gdzie dochodzi do Kanału Jerzwałdzkiego ten mini-kanalik idący wzdłuż podwórza.
Jeśli często korzystał z łódek, to postawił hangar raczej jak najbliżej jeziora, a więc zapewne tam, gdzie proponujesz, ale jeśli niepokoił się o ich bezpieczeństwo, to raczej gdzieś głębiej ku domowi.

Może “badania archeologiczne” nad kanałem przyniosą pewność? ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,56 sekundy. Zapytań do SQL: 14