PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jerzwałd i okolice przed 1945
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-08-27, 12:06:07   

Kynokephalos napisał/a:
Mi chodziło o silne, nieprzyjemne, i niepożądane (czyli powstałe przypadkiem a nie celowo wkomponowane w słowo) skojarzenie tkwiące w samej nazwie (biorąc pod uwagę kontekst języka w którym jest używana), i niezależne od historii miejsca. Jeśli da się tego efektu uniknąć już w procesie nadawania oficjalnej nazwy, postulowałbym właśnie znalezienie mniej mylącego rozwiązania.

:564:

Tak jest wtedy powinno się to wziąć pod rozwagę.
Z lat 70-tych pamiętam anegdotę, wyczytaną bodajże w "Polityce", że mieszkańcy wsi Wielka Bieda czy Bieda Wielka wnieśli o zmianę nazwy, argumentując m. in. że nazwa nie odzwierciedla stanu majątkowego mieszkańców... Nazwę zmieniono na Średnica ;-) .

Berta von S. napisał/a:
Dopiero w latach 70. zmieniono Tręplin na Trupel. To oczywiście stawia w lepszym świetne powojennych uczonych, ale tym bardziej wydaje się dziwne.

Mi to specjalnie dziwne się nie wydaje: biurokracja chciała być hiperpoprawna, a jakiś językoznawca(?) chciał udowodnić własną niezbędność. Poza tym i ponad tym, to właśnie akurat w tamtych latach dokonano podłej i nie wiem czym uzasadnionej (jeszcze będąc na studiach czytałem odnośne akty normatywne) zmiany nazw w Bieszczadach i w sąsiedztwie.

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2017-08-27, 12:53:40   

Z24 napisał/a:
Poza tym i ponad tym, to właśnie akurat w tamtych latach dokonano podłej i nie wiem czym uzasadnionej (jeszcze będąc na studiach czytałem odnośne akty normatywne) zmiany nazw w Bieszczadach i w sąsiedztwie.

W przypadku Bieszczad to głównie chodziło o wyrugowanie "ukraińskiego brzmienia" tamtejszych nazw, Bieszczady wszakże miały być nasze, polskie, narodowe w formie i socjalistyczne w treści (albo na odwrót, nigdy nie pamiętam).

Stąd zmienianie Berehów na Brzegi i tego typu machinacje.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2017-08-27, 12:57, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-08-27, 13:35:53   

irycki napisał/a:
4 napisał/a:
Poza tym i ponad tym, to właśnie akurat w tamtych latach dokonano podłej i nie wiem czym uzasadnionej (jeszcze będąc na studiach czytałem odnośne akty normatywne) zmiany nazw w Bieszczadach i w sąsiedztwie.

W przypadku Bieszczad to głównie chodziło o wyrugowanie "ukraińskiego brzmienia" tamtejszych nazw,

Zapewne tak było ale uzasadnienia tego posunięcia nigdzie nie napisano. Poza tym - jeśli przyjąć taki zamiar - było to przeprowadzone niekonsekwentnie, a więc tym bardziej głupio.

irycki napisał/a:
Stąd zmienianie Berehów na Brzegi i tego typu machinacje.

To jest zwykłe tłumaczenie, więc to nie wygląda jeszcze najgorzej. Ale np. Chrewt zmieniono na bezbarwną Przystań, Uherce na Nową Wieś Bieszczadzką itd. Jeszcze gorzej, bo w niektórych nazwach uhonorowano np. różnych kacyków.

Odpowiedz do tematu