PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Stanisław Lem
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-08-09, 18:24:59   

bans napisał/a:
No i mam dylemat - chętne poczytałbym tę biografię, ale bardzo niechętnie dam zarobić Orlińskiemu, który już temu dał się poznać w usenecie jako niebywały ignorant i troll.

:564:

:D Ja - już nie pamiętam za co - też go cholernie nie lubię.

John Dee napisał/a:
Pamiętam “Niezwyciężonego” jako bardzo porywającą lekturę - zdaje się, że mam ją jeszcze gdzieś, wydanie wraz ze “Solaris” w jednej książce. :)

Tak, ja pierwszy raz też czytałem "Niezwyciężonego" w tym tomie. To było wydanie Wydawnictwa Literackiego Kraków. Wszystkie "lemy" miały obwoluty w tej samej szacie graficznej, tylko kolory się zmieniały.

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2017-08-09, 19:52:22   

Szara Sowa napisał/a:
[i]\Lem osadza pojazd w ten sposób, że każe mu opadać na ogniu dysz hamujących, póki dźwigary statku nie dotkną powierzchni planety. Jest to, oględnie mówiąc, dobry sposób na spowodowanie katastrofy zaraz na wstępie, gdyż tak pomyślane opuszczenie dwudziestopiętrowej wieży o masie spoczynkowej 18 tysięcy ton stanowi utopię techniczną. Lądowanie jest operacją dynamiczną, podczas której działają ogromne siły i którą zakłócają wibracje statku, wiatry i fluktuacje atmosfery.

Pan Oramus ma może wykształcenie techniczne (jak podaje wikipedia) ale chyba trochę zapomniał podstaw fizyki. Z fizycznego punktu widzenia hamowanie rakiety "na ogniu dysz hamujących" nie różni się niczym od rozpędzania tejże na ogniu tych samych dysz. Przy braku punktu odniesienia nie bylibyśmy w stanie stwierdzić, czy rakieta "hamuje", czy się "rozpędza".

Skoro rakieta wystartowała i zachowała stateczność, to tak samo zachowa przy zwalnianiu.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego

MarcinB 
Sympatyk Samochodzika
www.facebook.com/28cali

Wysłany: 2017-08-09, 20:08:25   

Świetnie się czyta "Świat na krawędzi". Muszę wrócić do tej książki po latach..

Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali

CPN 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2017-08-10, 00:28:22   

Pierwszą pozycją Lema był "Test" opublikowany w tomiku "Fantastyczna siódemka".
Jest pierwszym opowiadaniem z tomu "Opowieści o pilocie Pirxie". Wspaniałe!

Bardzo ciekawą książką jest "Katar".
Z kolei "Kongres futurologiczny" jest świetny jako audiobook czytany przez pana Ferencego. Prawdziwy majstersztyk!

A co sądziecie o ekranizacjach Lema?

von Dobeneck 
Maniak Samochodzika
Naczelny Błazen Forumowy

Wysłany: 2017-08-10, 06:17:28   

Kiedyś, obok Solaris/Niezwyciężony, bardzo mi się podobał Pamiętnik znaleziony w wannie. Pamiętam, że była to bardzo mroczna książka.

Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał

Kynokephalos 
Moderator
Vice Przewod. Kapituły Samochodzikowa Książka Roku

Wysłany: 2017-08-10, 07:41:32   

bans napisał/a:
Trochę tych mniejszych, większych i fatalnych pomyłek zebrał Marek Oramus tutaj:

Powiedziałbym, że Oramus się czepia i na siłę wydłuża swoją listę. Wyłapanie w niemałej twórczości Lema kilku lapsusów w rodzaju "atmosfery na centymetr kwadratowy" albo użycia słowa "cyfra" w znaczeniu "liczba" - nadaje się raczej do działu "ciekawostki" niż do wyciągania wniosków o kwalifikacjach pisarza. Sam Oramus robi podobny skrót myślowy tłumacząc nam, że "Cyfr jest dziesięć, liczb - nieskończenie wiele."

Dla mnie zastanawiająca jest tylko dwukrotna pomyłka w przekładaniu przez Lema liczb na system dwójkowy. Trzeba by przejrzeć pod tym kątem więcej jego twórczości by móc zorientować się lepiej. Jeśli w innych miejscach pisarz robi to dobrze, dwa błędy można by położyć na karb pomyłki drukarskiej albo, powiedzmy, zapomnienia podczas redakcji tekstu. Jeśli zaś kłopoty się powtarzają... zastanawiające.

Kalkulacja czasu potrzebnego na dotarcie do poszczególnych części galaktyki - nie wiem, czy to nie mija się z celem. Mówimy wszak o literaturze fantastycznonaukowej, z przysługującą jej licencją. Na przykład we wspomnianym przez Oramusa "Powrocie z gwiazd" samotny geniusz opracował sposób na wykorzystanie "grawitacyjnego antypola" do osiągania niewyobrażalnych przyspieszeń bez odczuwania ujemnych efektów inercji przez pasażerów. "Prostota konstrukcji była równie oszałamiająca, jak zawiłość teorii, która je zrodziła". W zestawieniu z tak fantastycznymi i mało realymi pomysłami długie wyliczenia Oramusa ile środków finansowych mogło zmieścić się w kalsterze brzmią naiwnie.

"W całej twórczości Lema prawie nie ma innych pojazdów kosmicznych niż o kształcę cygar (wyjątki bardzo nieliczne); lecz na cóż opływowa forma w próżni, gdzie brak oporu?" - pisze Oramus. Cóż, o proporcjach trudno mi mówić, ale pamiętam przynajmniej dwa kontrprzykłady. A jeśli rzeczywiście "prawie wszystkie" pojazdy mają podłużny kształt - nie widzę w tym nic złego. Lem chyba niejednokrotnie dał dowody na to, że zdaje sobie sprawę z istnienia i znaczenia kosmicznej próżni, ale także z rozmaitych zjawisk towarzyszących wejściu lub zahaczeniu o atmosferę.

Szara Sowa napisał/a:
A ten niby wielki błąd zweryfikowało już samo życie. :D

Dokładnie. I wydaje mi się, że Lem pojmował zarówno wielką trudność, jak - z drugiej strony - wykonalność takiego manewru. Oramus kilkakrotnie powołuje się na opowiadanie "Ananke" - nie rozumiejąc chyba, że katastrofa tego statku wynikała z "paranoi" komputera sterującego nim podczas lądowania, który to manewr, gdyby nie błędne zaprogramowanie maszyny, przebiegłby pomyślnie.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Wonderful things...

bans 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2017-08-10, 08:33:37   

irycki napisał/a:

Pan Oramus ma może wykształcenie techniczne (jak podaje wikipedia) ale chyba trochę zapomniał podstaw fizyki. Z fizycznego punktu widzenia hamowanie rakiety "na ogniu dysz hamujących" nie różni się niczym od rozpędzania tejże na ogniu tych samych dysz. Przy braku punktu odniesienia nie bylibyśmy w stanie stwierdzić, czy rakieta "hamuje", czy się "rozpędza".

Zupełnie się z tym nie zgadzam, sytuacja jest zupełnie inna. To jak my to widzimy nie am to nic do rzeczy, ważne jest żeby tym złomem bezpiecznie wylądować :)

Startując zaczynasz od stabilnej pozycji i masz przed sobą całe niebo, masz tylko przyspieszać, jak się rakieta majtnie trochę w lewo czy prawo to się nic nie stanie, a lądując - musisz zwalniać w dokładnie określony sposób, żeby trafić w wybrane miejsce z wyliczoną prędkością.

Łatwiej jest po pijaku wyjąć klucz z zamka niż go tam włożyć, nieprawdaż? ;)
Ostatnio zmieniony przez bans 2017-08-10, 08:34, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2017-08-10, 08:43:58   

CPN napisał/a:
A co sądziecie o ekranizacjach Lema?

Test pilota Pirxa jak widziałem pierwszy i jedyny chyba raz wydał mi sie całkiem udany (jak na ówczesne możliwości). Nie wiem czemu ten film nie jest pokazywany. Podobnie jak stara wersja Solaris made in USSR. Najnowsza wersja Solaris to już klasa światowa.
Ponoć Lem chwalił tylko "Przekładaniec", który nakręcił Wajda w latach 60-tych. Nie wiem czy widziałem ten film kiedykolwiek w całości...
W sumie adaptacji jest bardzo mało.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-08-10, 09:00, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2017-08-10, 10:27:11   

Szara Sowa napisał/a:
Podobnie jak stara wersja Solaris made in USSR. Najnowsza wersja Solaris to już klasa światowa.
Stanowczy sprzeciw! Stara wersja, czyli ta Andrieja Tarkowskiego z roku 1972 to po prostu - jak wszystkie jego filmy zresztą - sztuka filmowa światowej właśnie rangi, dzieło, które absolutnie zachowało tajemniczą atmosferę oryginału, stopień dezorientacji bohatera jest środkami filmowymi doskonale uwyraźniony. Film Soderbergha, który masz na myśli, reżysera, którego też bardzo cenię, jest o wiele bardziej konwencjonalny, logiczny i prosty. Nikt go specjalnie nie lubił, nawet sam reżyser. Kolejny niepotrzebny remake.
To, że wielki Tarkowski użył jego powieść dla jednego ze swoich nielicznych filmów było dla Lema zaszczytem nie lada.

Za absolutne arcydzieło Tarkowskiego uważam jednak film Stalker. :)

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2017-08-10, 17:04:44   

Znalazłem wspomniane wydanie…

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2017-08-10, 18:56:51   

bans napisał/a:

Zupełnie się z tym nie zgadzam, sytuacja jest zupełnie inna. To jak my to widzimy nie am to nic do rzeczy, ważne jest żeby tym złomem bezpiecznie wylądować :)

Jeszcze raz: z punktu widzenia utrzymania stateczności rakiety nie ma absolutnie żadnego znaczenia czy rakieta zwalnia od jakiejś prędkości do zera, czy też rozpędza się od zera do tejże prędkości. A o tym pisał Oramus.

Trafienie w punkt to nieco inna para kaloszy, ale pan Musk i jego ekipa potwierdzili doświadczalne wykonalność takiego manewru. Jak widać nie wiedzieli od Oramusa, że się nie da. :/

Lem przy wszystkich swoich lapsusach miał nieprawdopodobnego "nosa" technologicznego. To, czy mylił się w szczegółąch czy nie, nie ma znaczenia. Ważne, że znakomicie łapał sedno i potrafił je trafnie ekstrapolować.

Tak BTW:

bans napisał/a:
Startując zaczynasz od stabilnej pozycji i masz przed sobą całe niebo

Nie, nie masz przed sobą "całego nieba", masz konkretną orbitę na którą musisz wejść z dość dużą dokładnością.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-08-10, 19:21:48   

Johnie, to jednak nie było to samo wydanie co moje. Chodziło mi o taką okładkę jak to powiększone "Sledztwo".

./redir/www.google.pl/sea...i2i3u8wHmiZr8M:

Historie z lądowaniem "Ariela" z opowiadania "Ananke" oraz z przedwcześnie odpaloną sondą z opowiadania rozprawa (film "Test pilota Pirxa") przypomniały mi się kilka miesięcy temu, gdy dr Lasek i prof. Artymowicz omawiali szczegółowo powszechnie znaną katastrofę w ruchu powietrznym ;-) .
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-08-10, 19:23, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu