PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Unieski
2012-12-04, 21:19
Wehikuł
Autor Wiadomość
The Saint 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 41
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 2798
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-08-06, 17:29:10   

Czy o tym samochodzie nie pisałeś ładnych parę lat temu na forum Syreniarzy? Pamiętam, że z uwagą śledziłem wątek o ratowaniu go z podwórka gdzie wrastał w ziemię. Niesamowicie mnie wtedy ten samochód zainteresował.
Swoją drogą wlotów powietrza w tylnych nadkolach nie powstydziłby się sam Pininfarina. Według mnie są piękne.
_________________


"Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją – są niebezpieczni"
Świat samochodów!
 
 
Borsuk 
Twórca
Mieczysław Płocica autor książek dokumentalnych



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 550
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2016-08-08, 21:44:59   

Tak, o tym. Odkupiłem go w końcu i dobrze się stało, bo niedługo później podwórko wyczyścił handlarz. Samochodzik stoi u mnie pod dachem, mam pomysł na ukończenie go, ale wszystkiego jednocześnie nie można robić.
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-08-09, 21:22:06   

Dzięki za ciekawe materiały - bardzo mi brakowało szkicu trasy wyścigu w Stalinogrodzie, teraz mam. Informacja o renowacji Gilzy aż wywołuje ciarki.

Temat jest mi bardzo bliski - rok temu wydałem książkę o historii polskich wyścigów - lata 80-te, teraz pracuję nad drugim tomem, opisującym lata wcześniejsze. Niestety tym razem nie opisuję już tego, czego byłem świadkiem...
_________________
 
 
Borsuk 
Twórca
Mieczysław Płocica autor książek dokumentalnych



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 550
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2016-08-10, 09:55:38   

GrzegorzCh napisał/a:
Dzięki za ciekawe materiały - bardzo mi brakowało szkicu trasy wyścigu w Stalinogrodzie, teraz mam. Informacja o renowacji Gilzy aż wywołuje ciarki.

Temat jest mi bardzo bliski - rok temu wydałem książkę o historii polskich wyścigów - lata 80-te, teraz pracuję nad drugim tomem, opisującym lata wcześniejsze. Niestety tym razem nie opisuję już tego, czego byłem świadkiem...


Hm... co to za książka? Dasz jakiegoś linka? Co do wcześniejszych wyścigów - jeśli szukasz kontaktów do ludzi, którzy mają na ten temat coś do powiedzenia, to daj znać na PW, parę takich osób Ci mogę podesłać.
 
 
SimonTemplar
Czytał Samochodzika


Dołączył: 02 Lip 2013
Posty: 54
Skąd: UK
Wysłany: 2016-08-10, 20:11:18   wehikuł

Takie cudo zauważyłem kilka dni temu na wakacjach w Hiszpanii. Na szczęście zaparkowało niedaleko.

IMG_4363.jpg
Plik ściągnięto 134 raz(y) 521,73 KB

IMG_4362.jpg
Plik ściągnięto 147 raz(y) 714,88 KB

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-08-11, 11:44:37   

GrzegorzCh napisał/a:
Temat jest mi bardzo bliski - rok temu wydałem książkę o historii polskich wyścigów - lata 80-te, teraz pracuję nad drugim tomem, opisującym lata wcześniejsze. Niestety tym razem nie opisuję już tego, czego byłem świadkiem...


Grzegorzu, to należy Ci się kolorek autora powieści! :564:
Śmiało napisz coś więcej o swojej książce!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
The Saint 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 41
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 2798
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-08-12, 12:15:40   Re: wehikuł

SimonTemplar napisał/a:
Takie cudo zauważyłem kilka dni temu na wakacjach w Hiszpanii. Na szczęście zaparkowało niedaleko.

Jakiś przykład Dune Buggy. Prawdopodobnie powstał na bazie Garbusa. W późnym PRLu kilku przedsiębiorców zaczęło takie robić i u nas. Dawno żadnego już nie widziałem.
_________________


"Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją – są niebezpieczni"
Świat samochodów!
 
 
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 3238
Skąd: Wyspa Skarbów
Wysłany: 2017-04-04, 11:48:25   

./redir/www.moto.banzaj.p...ycony-2633.html

./redir/www.rkmotocykle.p...sponse-570-i633
_________________


- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-04-13, 06:39:37   

Wnętrze wehikułu mogło moim zdaniem wyglądać jak to w tym starym Roverze. Guziki, gałki, dźwigienki, a jednocześnie ten surowy wdzięk samoróbki… :)







 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-04-13, 06:42:35   

Tak sobie właśnie go wyobrażałem. Był czas, że chorowałem na Luaza 969. On też miał takie właśnie przełączniki i dźwigienki.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-04-16, 21:13:47   

Jeep z czasów II WŚ. Niby diabelnie prosta konstrukcja, ale ma aż 5 mierników…


 
 
The Saint 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 41
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 2798
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-26, 14:19:36   

Filmik nie działał. Teraz powinno być ok.

W sowieckiej Rosji Pan Samochodzik po prostu rozjechałby swoich przeciwników.
https://youtu.be/lezDW6lp-9M

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
_________________


"Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją – są niebezpieczni"
Świat samochodów!
Ostatnio zmieniony przez The Saint 2017-05-27, 20:10, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
CPN 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 276
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2017-07-28, 14:53:12   

John Dee napisał/a:
Jeep z czasów II WŚ. Niby diabelnie prosta konstrukcja, ale ma aż 5 mierników…


Pięć zegarów to jest absolutne minimum.
1. Szybkościomierz - oczywistość, więc bez komentarza
2. Poziom paliwa - samochody mogą się bez tego obejśś, ale wtedy mają jakąś informację, że paliwo wkrótce się wyczerpie - a'la kranik z rezerwą w trabancie
3. Temperatura silnika. Ważny wskaźnik. Nadmierna lub niedostateczna temperatura wskazuje na problemy z silnikiem. Samochody chłodzone powietrzem często miały informacje o stanie temperatury oleju
4. Ciśnienie oleju. Wskazywał informację o stanie układu tłokowo-korbowego. Kontrolka od oleju stosowana obecnie nie mówi wszystkiego. Wskażnik ten nie wyystępuje w silnikach dwusuwowych z powodu innej metody smarowania silnika.
5. Ładowanie akumulatora. Czerwona kontrolka obecnie stosowana wskazuje jedynie, że napięcie generatora jest niższe niż baterii. Dobry kierowca mógł wiele wyczytać ze wskażnika ładowania, np zdiagnozować stopień zużycia baterii i stan generatora.
 
 
The Saint 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 41
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 2798
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-08-04, 21:19:23   

Amerykański kuzyn Pana Samochodzika zamiast w ORMO służy w straży pożarnej. :D

_________________


"Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją – są niebezpieczni"
Świat samochodów!
Ostatnio zmieniony przez The Saint 2017-08-04, 21:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2017-08-04, 22:30:59   

Podobny do wehikułu z ekranizacji Wyspy !
_________________
 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2017-08-11, 09:28:26   

John Dee napisał/a:
Jeep z czasów II WŚ. Niby diabelnie prosta konstrukcja, ale ma aż 5 mierników…


Mój ma chyba nawet 6... Muszę sprawdzić
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Mysikrólik 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 5230
Skąd: Opalenica
Wysłany: 2017-08-11, 11:47:26   

Mam pytanie. Wiadomo jak wygladał samochód w serialu PS i Templariusze, oraz innych ekranizacjach. Czy samochód książkowy był kabrioletem? Czy kiedykolwiek Tomasz ściągał namiot z czółna? Jeśli nie pytanie dlaczego? Ta konstrukcja powinna mieć taką możliwość.
_________________
 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2017-08-11, 16:51:16   

Mysikrólik napisał/a:
Czy samochód książkowy był kabrioletem? Czy kiedykolwiek Tomasz ściągał namiot z czółna? Jeśli nie pytanie dlaczego? Ta konstrukcja powinna mieć taką możliwość.

Rzeczywiście, dzisiaj płócienny dach sugeruje kabriolet, ale też nie przypominam sobie, aby PS kiedykolwiek składał dach.

Najlepiej byłoby przeanalizować cały kanon pod tym względem, ale ja się tego nie podejmuję. :027:
Znalazłem jednak na szybko takie zdanie w Niewidzialnych:
Samochód był brzydki, bo wujek sam sporządził karoserię, tu i ówdzie łatając ją zwykłym płótnem brezentowym.

Chociaż wprost nie ma w nim nic o rodzaju nadwozia, to w kontekście innych opisów wehikułu (namiot na czółnie, itp.), można chyba wnioskować, że było to nadwozie zamknięte, którego część poszycia (górna) była brezentowa (i celuloidowa), jednak nie składana.
Wyobrażam sobie to jako stalowy szkielet dachu, na którym rozpięte jest to brezentowe płótno. Takie rozwiązanie byłoby nawet sensowne, bo trudno byłoby nawet zapoznanemu wynalazcy osiągnąć w warunkach garażowych wystarczającą sztywność nadwozia wyłącznie "na poziomie podłogi". A zamontowanie tych brezentowych elementów na stałe było na pewno prostsze i względnie szczelniejsze.
Poza tym wuj Gromiłło skupiał się raczej na kwestiach technicznych wehikułu, nie przejmując się zbytnio nadwoziem, więc pewnie wybrał najprostsze rozwiązanie. :D
_________________
Drużyna 3

 
 
The Saint 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 41
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 2798
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-08-11, 19:05:08   

Gdyby wehikuł nie był kabrioletem Skałbanie chyba ciężko byłoby wyskoczyć z niego do wody? Drzwi otworzyć nie mógł, a przez okienko chyba nie zdążyłby się przecisnąć zanim by mu przeszkodzono?
_________________


"Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją – są niebezpieczni"
Świat samochodów!
 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2017-08-11, 20:23:17   

The Saint napisał/a:
Gdyby wehikuł nie był kabrioletem Skałbanie chyba ciężko byłoby wyskoczyć z niego do wody? Drzwi otworzyć nie mógł, a przez okienko chyba nie zdążyłby się przecisnąć zanim by mu przeszkodzono?

No, to jest faktycznie mocny argument za kabrioletem.

Gdybym miał zdecydowanie bronić wersji, że wehikuł, nie był kabrioletem, użyłbym argumentu, że w Wyspie złoczyńców nie miał on jeszcze ostatecznej formy. Nienacki chyba trochę przekombinował z tym przesiadaniem się, montowaniem śruby, itp., z czego w kolejnych częściach się wycofał (a właściwie już w dalszej części Wyspy), bo z reguły wehikuł w wersji pływającej był potrzebny niespodziewanie i natychmiast, więc cała ta procedura wykluczałaby takie jego wykorzystanie w większości przypadków, kiedy to miało miejsce.

Jednak to jest tylko moja hipoteza, bazująca na wątłej podstawie przytoczonego powyżej zdania, więc nie upieram się.
Niestety nigdy nie zwracałem na to szczególnej uwagi i nie pamiętam, czy w kolejnych tomach pojawiały się jakieś informacje, z których można byłoby wyciągać jednoznaczne wnioski.
Może ktoś pamięta coś takiego lub czytając aktualnie zwróci na to uwagę i poprze kolejnymi argumentami jedną z możliwości - kabriolet, czy nie kabriolet? :065:
_________________
Drużyna 3

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,63 sekundy. Zapytań do SQL: 16