PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kornel Makuszyński
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-05, 16:56:58   

Garamon napisał/a:
u pasuje Powstanie Warszawskie, nawet bardziej, niż ta bomba z 1939 r. - zwłaszcza do szabrowników. Makuszyński po upadku powstania trafił do obozu w Pruszkowie. Jeśli jego mieszkanie ocalało, to po powrocie do stolicy pisarz mógł zastać je całkowicie wyszabrowane, pełne zniszczonych sprzętów - i zniszczonych papierów...


A gdzie mieszkał w Warszawie?
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-07-05, 20:19:03   

Z24 napisał/a:
A gdzie mieszkał w Warszawie?

Przy ul. Grottgera 7/9/9A

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tablica_Kornel_Makuszy%C5%84ski_ul._Grottgera_9A_w_Warszawie.JPG
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-05, 22:23:56   

Podobno ta ulica w zasadzie ocalała od spalenia i zburzenia. Ale zapewne nie ocalała od splądrowania przez kulturtraegerów. Blisko była linia frontu, było chłodno czy wręcz zimno, więc pewnie wszystko co nadawało się do ogniska to tam w końcu trafiło... :/

Ale może również pod tym kątem zajrzę do jednej takiej książki wspomnieniowej o ratowaniu z W-wy tego co się jeszcze dało...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-07-05, 22:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-07-07, 15:17:39   

Protoavis napisał/a:
To też trzeba brać pod uwagę przy okazji tytułów Makuszyńskiego, może coś tam na początku i przetrwało, 1,2 czy 5 maszynopisów, ale , chyba, że wywieziono by je gdzieś poza stolicpo powstaniu szansa na zachowanie papierów był naprawdę minimalna


Ciekawe, co na temat zawieruszonych rękopisów i warunków ich zaginięcia piszą biografowie Makuszyńskiego, ot choćby aktualnie Mariusz Urbanek? http://wiadomosci.onet.pl...mutnych/hnrtcdn . Bans i Teresa van Hagen będą mogli nam chyba tu pomóc, mając dostęp do tej książki ;-) - http://pansamochodzik.net...p=309318#309318 .
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-07, 17:08:38   

Też mi to przyszło do głowy. Przejrzałam tę książkę w Empiku i jeszcze bardziej komplikuje sprawę :/
Jeśli chodzi o fakty - bomba w 1939 r. trafiła w oficynę, w której mieścił się gabinet Makuszyńskiego. Reszta domu przetrwała, ocaleli też Makuszyńscy, którzy znajdowali się wtedy w mieszkaniu.
Według Urbanka, "Drugie wakacje Szatana" Makuszyński zaczął pisać... dopiero po zakończeniu "Szaleństw panny Ewy" :065: , co więcej, nigdy tej powieści nie skończył.
Powieść zaczyna się w dniu zdania matury przez Adasia Cisowskiego. Do bohatera, rozsławionego przez "Szatana z siódmej klasy", zwraca się z prośbą o pomoc matka, której trzyletnia córka zaginęła.
Natomiast zniszczone przez szabrowników rękopisy to rzeczywiście epizod popowstaniowy - Makuszyński miał mówić, że złodzieje używali kartek do zawijania śledzi.

Co do wiarygodności tych informacji: z jednej strony Urbanek powołuje się na współpracę z Muzeum Tatrzańskim, z drugiej, facet nie zamieszcza ŻADNYCH przypisów! Nie wiadomo, w których fragmentach opiera się na autentycznych dokumentach, a kiedy spekuluje. Osobiście jestem podejrzliwa wobec autorów, którzy "trzaskają" średnio jedną książkę biograficzną na rok, ale może Urbanek jest wyjątkiem.

Za jego teorią przemawia na pewno fakt, że Makuszyński sam pisał, że "List z tamtego świata" miał ukazać się w grudniu 1939 roku. Byłoby trochę dziwne, gdyby na rynek wypuszczono jednocześnie dwie powieści tego samego autora.

Chyba tylko przejrzenie dokumentów w Muzeum Tatrzańskim może coś wyjaśnić. Ewentualnie może prasa przedwojenna?
Ostatnio zmieniony przez Garamon 2017-07-07, 17:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-07, 17:59:02   

Tak jak wspomniałem wcześniej - trudno uznać książkę Urbanka za biografię. Jest zbyt chaotyczna, to raczej ciekawostki z życia pisarza. Zbyt często bezkrytycznie powiela wiadomości z "Bezgrzesznych lat", nieznacznie tylko modyfikując treść - jakby brał za 100-procentową prawdę to co Makuszyński tam pisał o swoich młodych latach.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-07-07, 18:33:48   

Garamon napisał/a:
Według Urbanka, "Drugie wakacje Szatana" Makuszyński zaczął pisać... dopiero po zakończeniu "Szaleństw panny Ewy" :065: , co więcej, nigdy tej powieści nie skończył. Powieść zaczyna się w dniu zdania matury przez Adasia Cisowskiego. Do bohatera, rozsławionego przez "Szatana z siódmej klasy", zwraca się z prośbą o pomoc matka, której trzyletnia córka zaginęła.

Motyw z zaginioną córką znajduje się w zrekonstruowanej wersji, dzisiaj w muzeum w Zakopanem, może więc Mariusz Urbanek wyszedł z założenia, że to nieukończony oryginał?

Jeśli jednak wszystkie podane informacje się zgadzają, czyli głównie, że "Szaleństwa panny Ewy", ukończonej w lipcu 1940 r., poprzedzało stworzenie drugiego szatana, no to wtedy ten NA PEWNO należał do owych czterech powieści, które padły ofiarą pasjonatów śledzi.

Skąd pochodzi dokładnie informacja, że wydanie "Drugich wakacji Szatana" planowano na grudzień 1939 roku? Zdaje się, że od Czesława Apiecioneka - Wikipedia jako źródło tej informacji podaje wywiad, jaki z Apiecionkiem przeprowadziła Barbara N. Łopieńska. Link do wywiadu nie działa, ale znalazłem taki komentarz:

“… stwierdził, iż w książce opublikowanej w roku 1939 przez Gebethnera znajduje się informacja, iż wydawnictwo szykuje na gwiazdkę niespodziankę: drugi tom „Szatana z siódmej klasy” pod tytułem ”Drugie wakacje Szatana”. Sprawa jest tajemnicza, bo książka musiała być wówczas już gotowa. Ślad po niej zaginął i do tej pory losy manuskryptu są nieznane. Życzę Czesławowi Apiecionkowi, aby udało mu się rozwikłać tę zagadkę, co jest jego marzeniem.
Cytat pochodzi ze strony: ./redir/lekturylirael.blogspot.com/2010/03/ksiazki-i-ludzie-rozmowy-barbary-n.html

Kto to był Gebethner i o jakiej książce jest tu mowa? :027:
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2017-07-07, 18:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-07, 18:55:30   

John Dee napisał/a:


Skąd pochodzi dokładnie informacja, że wydanie Drugich wakacji Szatana" planowano na grudzień 1939 roku? :027:


W Wikipedii jako źródło podany jest program TV z 2008 r. "Errata do biografii. Kornel Makuszyński". Ta sama informacja (o roku 1939) pojawia się w cytacie zamieszczonym wyżej przez Protoavisa Czesław Apiecionek stwierdził, iż w książce opublikowanej w roku 1939 przez Gebethnera znajduje się informacja, iż wydawnictwo szykuje na gwiazdkę niespodziankę: drugi tom "Szatana z siódmej klasy" pod tytułem ”Drugie wakacje Szatana”.
W obu przypadkach brak informacji źródłowych :/ . Gdyby było wiadomo o jakiej książce mówił Apiecionek... Zakładam, że w chodziło mu o zamieszczaną przez wydawnictwo listę zapowiedzi typu "w tej serii ukażą się wkrótce..."

P.S. Chyba pisaliśmy jednocześnie :D

Gebethner to oczywiście połówka słynnego wydawnictwa Gebethner i Wolff, w którym ukazywały się powieści Makuszyńskiego.
Zapowiedź "Szatana..." mogła zostać zamieszczona na przykład w takiej pozycji:
Bohaterowie wielkiej przygody
Ostatnio zmieniony przez Garamon 2017-07-07, 19:05, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-07-07, 19:17:35   

Zdaje się, że Czesław Apiecionek jest właścicielem antykwariatu Puenta na Mokotowskiej 51 w Warszawie. Może by go tak skontaktować? Jest na fejsie…

./redir/antykwariat.com.pl/Warszawa-Mokotowska-51-53.html

./redir/www.facebook.com/...09497719212411/
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-07, 19:28:40   

John Dee napisał/a:
Zdaje się, że Czesław Apiecionek jest właścicielem antykwariatu Puenta na Mokotowskiej 51 w Warszawie. Może by go tak skontaktować? Jest na fejsie…
/


Przemknęło mi to przez myśl, ale... nie mam konta na facebooku :603:
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-07-07, 20:32:31   

Ukazywały się katalogi wydawnicze Gebethnera i Wolffa. Mam taki jeden z czerwca 1939 r., tam "Drugich wakacji" nie ma oczywiście. Może w którymś z późniejszych, o ile jeszcze jakieś wyszły, pojawiła się jakaś zapowiedź. Są te katalogi dostępne w formie cyfrowej, np.

./redir/www.wbc.poznan.pl...rom=publication
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-07, 20:59:48   

Protoavis napisał/a:
Ukazywały się katalogi wydawnicze Gebethnera i Wolffa. Mam taki jeden z czerwca 1939 r., tam "Drugich wakacji" nie ma oczywiście. Może w którymś z późniejszych, o ile jeszcze jakieś wyszły, pojawiła się jakaś zapowiedź.


Pan Apiecionek mówi o niespodziance na Boże Narodzenie, więc brak tytułu w oficjalnym rocznym katalogu można tym tłumaczyć. Dowód to, niestety, cieniutki. Warto też zauważyć, że w katalogu tym brakuje też "Listu z tamtego świata", pomimo że Makuszyński jako datę planowanego wydania podał grudzień 1939 r.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-07-09, 05:42:34   

Teresa van Hagen napisał/a:
mój ulubiony autor biografii Urbanek napisał najbardziej wyczekiwaną przeze mnie!

Kilku fragmentów książki - głównie anegdot - można posłuchać tutaj:
./redir/www.polskieradio....-O-jednym-takim

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-04, 13:31:16   

Dopiero skończyłam czytać biografię napisaną przez Mariusza Urbanka. Faktycznie nie ma nigdzie podanych przypisów, wiec trudno sprawdzać coś dokładniej...
Jeżeli chodzi o Drugie wakacje Szatana:
10 sierpnia 1940, co"skrupulatnie odnotował", kiedy dokończył rozpoczęte w lutym 1939 roku Szaleństwa panny Ewy natychmiast przystąpił do pisania Drugich Wakacji Szatana. Książka powstanie i grabieże przetrwała.
Wg tej biografii, książką jaka miała się ukazać na Gwiazdkę 1939 roku był List z tamtego świata. (wg przedmowy autora z 1946 roku do tego dzieła). Choć wg żony pracował nad tą książką jeszcze w 1943 roku.
Wiosną 1947 roku w wywiadzie dla Tygodnia przeprowadzonego przez Janinę Zakrzewską Makuszyński wspomina, że przygotowuje dla Gebethnera dwie książki dla młodzieży powstałe w czasie okupacji- Szaleństwa panny Ewy i Drugie wakacje Szatana.
Ale ponieważ zaczął się czas "zamilczania" Makuszyńskiego Szaleństwa... wydano dopiero w 1957 roku, a niedokończone Drugie wakacje Szatana nie zostały wydane do dnia dzisiejszego.
Wg biografii cytowano Makuszyńskiego mówiącego, że pracuje nad 3 tomowymi wspomnieniami, opowiadał nawet o zaawansowaniu prac, ale żona, lata później, nie potwierdziła, że w ogóle zabrał się za coś takiego. Makuszyński napisał jeszcze kilka felietonów, ale ogólnie, niesamowicie płodnego pisarza, który pierwszą część Koziołka Matołka napisał w 6 dni zmiany zachodzące w Polsce całkowicie zablokowały...

Jeżeli chodzi o samą książkę. Ja jestem nią oczywiście zachwycona. O Makuszyńskim nie wiedziałam nic, styl M. Urbanka bardzo lubię, książkę czyta się bardzo dobrze, nie ma dłużyzn i niepotrzebnych detali. Kontrowersji trochę jest, ale przedstawione są w odpowiednim kontekście. Chciałabym więcej szczegółów- skąd inspiracje do książek, jak one dokładnie powstawały itp. Brakuje bliższych informacji o rodzinie pisarza. Dlaczego tak szybko ponownie się ożenił ;-) . Co mi przeszkadza- nie ma w niej wyodrębnionego spisu wszystkich dzieł, tzn jest kalendarium, jest bibliografia, ale samego spisu nie mogę się doszukać.
Ogólnie na laików takich jak ja pozycja idealna :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-04, 13:32:28   

Kynokephalos napisał/a:
Teresa van Hagen napisał/a:
mój ulubiony autor biografii Urbanek napisał najbardziej wyczekiwaną przeze mnie!

Kilku fragmentów książki - głównie anegdot - można posłuchać tutaj:
./redir/www.polskieradio....-O-jednym-takim

Pozdrawiam,
Kynokephalos


Bardzo dziękuję :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-10-04, 14:17:31   

Teresa van Hagen napisał/a:

Jeżeli chodzi o samą książkę. Ja jestem nią oczywiście zachwycona.
Ogólnie na laików takich jak ja pozycja idealna :D


Tereso, warto iść za ciosem, przeczytaj "Złamany miecz" Pana Kornela, nie pożałujesz ;-)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-04, 16:11:18   

Chętnie, akurat mam :D Ogólnie dużo mam do nadrobienia, o większości książek nawet nie słyszałam. Miecz jest reklamowany w Szatanie, dlatego kiedyś to kupiłam ;-)


Myślałam o przeczytaniu książki Makuszyńskiego o mordach na Ukrainie (Radosne i smutne)- coś całkowicie w innym stylu niż proza, którą znam (oprócz Pereł i wieprzy, które za młodu mną wstrząsnęły).

W Biografii, jako ciekawostkę pokazano jak cenzura zmieniła ilustracje w Koziołku Matołku, na przykładzie 6 rysuneczków, narysowanych ponownie przez Walentynowicza :D
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-05, 05:26:28   

Teresa van Hagen napisał/a:
kiedy dokończył rozpoczęte w lutym 1939 roku Szaleństwa panny Ewy natychmiast przystąpił do pisania Drugich Wakacji Szatana. Książka powstanie i grabieże przetrwała. … Wiosną 1947 roku … wspomina, że przygotowuje dla Gebethnera dwie książki dla młodzieży powstałe w czasie okupacji- Szaleństwa panny Ewy i Drugie wakacje Szatana. … zmiany zachodzące w Polsce całkowicie zablokowały...
Bądź z tego mądry. Może “Drugie wakacje Szatana” nigdy nie zostały ukończone? Makuszyński przerwał pracę nad książką z powodu wojny, a to, co zdążył napisać, to ocalały fragment?
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-07, 22:39:32   

Protoavis napisał/a:

Tereso, warto iść za ciosem, przeczytaj "Złamany miecz" Pana Kornela, nie pożałujesz ;-)

Zdecydowanie nie żałuję ;) Bardzo mnie ta książka ubawiła, mój ulubiony bohater to pan Rozbicki i jego epopeja, która zyskałaby na świeżej krwi ;) Ale całe zacne grono bohaterów stworzonych jest genialnie, a dialogi (mój ulubiony- Adasia ze swoim strażnikiem) od razu nadają się na dialog do filmu, który ubawiłby chyba i dzisiejszą młodzież. Każde zdanie to smaczek, każdy opis długi i szczegółowy absolutnie nie nudzi, a zachwyca językiem, oczytaniem i dowcipem autora.

Co do twórczości autora- wg wolnych lektur za nieco ponad 6 lat wygasną do niej prawa autorskie, może wtedy zaczęte dzieła zostaną opublikowane?? Zastanawia mnie to, jak piszecie, że Drugi Szatan to tylko dwa rozdziały; niestety z książki Urbanka tak nie wynikało (ale nie było tam żadnego konkretnego opisu). Miałam nadzieję, że to, że została niedokończona, że to sprawa raczej obróbki jakiejś, skoro było to anonsowane przez wydawnictwo :( Niestety, bez źródeł Urbanka nie mogę podważyć Waszej mniej optymistycznej wersji :(
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2017-10-07, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kris 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 104
Skąd: Niesamowity Dwór
Wysłany: 2018-02-14, 11:28:46   

A czytał ktoś może książkę Pilipiuka "Wilcze leże"? Ponoć jednym z wątków jest tam poszukiwanie rękopisu "Drugich wakacji Szatana". Ciekawe czy Pilipiuk coś znalazł ciekawego, czy jeszcze bardziej zagmatwał sprawę?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,47 sekundy. Zapytań do SQL: 14