PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Unieski
2014-06-12, 20:19
Pan Samochodzik i tajemnica Alefa
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2014-06-13, 06:47:32   

Z24 napisał/a:
Szkoda, że mnie nie było...Był pan Ł., a ja już tak dawno nie znęcałem się nad nikim :/

He, he, he.
Tak czy inaczej ciekawe spotkanie! :564:

Iwmali2 
Matka Wspomagająca
Iwmali

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2014-06-13, 07:08:54   

Z24 napisał/a:
Szkoda, że mnie nie było...Był pan Ł., a ja już tak dawno nie znęcałem się nad nikim :/

Zecik ja też zaczęłam od wielkiego faux pas, myślałam, że mi pan Łopuszański nie wybaczy, ale chyba wybaczył. Opowiadał on w pewnym momencie o bliskości akcji Księgi Strachów od Szczecina, powiedział, że najbliżej akcja działa się w Kołbaskowie, gdy Fryderyk uciekał z pamiętnikiem, więc ja z grubej rury wypaliłam, że to nie było Kołbaskowo tylko Świecko, mina pana Łopuszańskiego była bezcenna. :D

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 6 razy

Wysłany: 2014-06-13, 07:29:12   

Iwmali2 napisał/a:
więc ja z grubej rury wypaliłam, że to nie było Kołbaskowo tylko Świecko, mina pana Łopuszańskiego była bezcenna.

:564:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-06-13, 11:16:09   

Iwmali2 napisał/a:
Z24 napisał/a:

Zecik ja też zaczęłam od wielkiego faux pas, myślałam, że mi pan Łopuszański nie wybaczy, ale chyba wybaczył. Opowiadał on w pewnym momencie o bliskości akcji Księgi Strachów od Szczecina, powiedział, że najbliżej akcja działa się w Kołbaskowie, gdy Fryderyk uciekał z pamiętnikiem, więc ja z grubej rury wypaliłam, że to nie było Kołbaskowo tylko Świecko, mina pana Łopuszańskiego była bezcenna. :D

:564: :564: :564: :D :D :D

Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika

Wysłany: 2014-06-13, 14:18:09   

Iwmali2 napisał/a:
mina pana Łopuszańskiego była bezcenna. :D

W książce tego pana występuje tyle wszelakich błędów merytorycznych, że nie dałem rady przeczytać do końca jego "dzieła" :/

Iwmali2 
Matka Wspomagająca
Iwmali

Wysłany: 2014-06-13, 14:30:25   

Unieski napisał/a:
W książce tego pana występuje tyle wszelakich błędów merytorycznych, że nie dałem rady przeczytać do końca jego "dzieła" :/

Nie wypowiadam się, bo do tej pory nie czytałam tej książki, wczoraj ją nabyłam i postaram się przeczytać, jeśli mi się to uda. :p

Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika

Wysłany: 2014-06-13, 14:35:46   

Iwmali2 napisał/a:
Unieski napisał/a:

Nie wypowiadam się, bo do tej pory nie czytałam tej książki, wczoraj ją nabyłam i postaram się przeczytać, jeśli mi się to uda. :p

To miłej lektury i powodzenia życzę :027:

Iwmali2 
Matka Wspomagająca
Iwmali

Wysłany: 2014-06-13, 14:57:07   

Unieski napisał/a:
To miłej lektury i powodzenia życzę :027:

Dziękuję uprzejmie. :D

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-06-14, 00:10:21   

Unieski napisał/a:
Iwmali2 napisał/a:

Ja mogę czytać tylko po kawałku i nie po kolei, dość rzadko i nieregularnie, tylko wtedy, kiedy mi jest coś potrzebne do czegoś w związku z pisaniną na forum. A i tak dostaję irytacji.
Miał rację Nietzsche, kiedy napisał, że przekonania są gorszym wrogiem prawdy niż kłamstwa.

Iwmali2 
Matka Wspomagająca
Iwmali

Wysłany: 2014-06-28, 09:42:11   

Tu jest opis spotkania z kontynuatorami.
./redir/www.mbp.szczecin....&dokument_id=25

A te słowa to dotyczą mojej skromnej osoby.
Jak na żadnym ze spotkań literackich, publiczność brała tu spontaniczny udział w wypowiedziach autorów, komentowała je na bieżąco, wchodząc nierzadko w dyskusję, bywało też, że uściślała niektóre fakty. :D

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-06-28, 11:41:03   

Iwmali2 napisał/a:
Tu jest opis spotkania z kontynuatorami.
./redir/www.mbp.szczecin....&dokument_id=25

A te słowa to dotyczą mojej skromnej osoby.
Jak na żadnym ze spotkań literackich, publiczność brała tu spontaniczny udział w wypowiedziach autorów, komentowała je na bieżąco, wchodząc nierzadko w dyskusję, bywało też, że uściślała niektóre fakty. :D

Ciekawa i podejrzana zbieżność tego przypływu zaintresowania samochodzikologią u obu dżentelmenów podczas chorób. Nie zdradzili szczegółów na jakich to oddziałach leżeli? ;-) . I jakie prochy im podawali? ;-)
Trochę się wystraszyłem, gdy pan P.Ł. zaczął mówić o "brakujących latach", czy "brakujących przygodach". Sam kiedyś byłem prowodyrem dyskusji na ten temat na naszym forum i - niestety - istnieje pewne prawdopodobieństwo, że tamta dykusja mogła zainspirować kogoś do podjęcia działań pisarskich w tym kierunku. Potem - po powstaniu i wydaniu takiego dzieła - będę miał poczucie winy: :/ albo nawet :612: .
Szczególnie, że pan P.Ł. zdradził się ze swoją pedanterią, twierdząc, że trzeba przeprowadzić solidny "research" ile co kosztowało itd. Czy w PSiT stoi ile PS zapłacił za wulkanizację dętki w Białymstoku, czarną kawę tamże i za obiadki w restauracji "Nad Nogatem"? W ogóle jedyną ceną jaka jest umieszczona w PSiT, to jest kwota 500 zł, jaką Mysikrólik zapłacił chłopakowi z SHL-ką za podwiezienie go z Charzykowych na pięćdziesiąty kilometr (chociaż umawiali się, że podrzuci go do Malborka). W KS nie ma i tego. W całym kanonie i - excuses le mot - prequelach jest bardzo niewiele podanych cen czegokolwiek.
Owszem, jakby się kto pokusił o stworzenie takiej powieści, to powinien przeprowadzić solidny "research", tylko, że akurat dotyczący nieco innych spraw. W szczególności np. języka właściwego epoce, w której się dzieje akcja powieści.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2014-06-28, 11:54, w całości zmieniany 6 razy  

Iwmali2 
Matka Wspomagająca
Iwmali

Wysłany: 2014-06-28, 15:05:23   

Z24 napisał/a:
Nie zdradzili szczegółów na jakich to oddziałach leżeli? ;-) . I jakie prochy im podawali? ;-)

Ja nie pytałam...ale pewnie Zecik by sobie nie odmówił odrobiny złośliwości. :D

Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2017-07-02, 15:23:29   

Iwmali2 napisał/a:
Z24 napisał/a:
Ciekawa i podejrzana zbieżność tego przypływu zaintresowania samochodzikologią u obu dżentelmenów podczas chorób. Nie zdradzili szczegółów na jakich to oddziałach leżeli? ;-) . I jakie prochy im podawali? ;-)
Zaś pedanteria Piotra Łopuszańskiego ... to musi być wyższa szkoła jazdy.
Kilka jedynych w swym rodzaju cytatów z jego jedynego w swym rodzaju dzieła:

s. 59 Blisko celu napotykają na burzę i Nemsta traci orientację. Redaktor pyta dziada o drogę. Ten wysyła ich na bagno.
s. 60 Podkłada śpiącemu na straży Dryblasowi kartkę z napisem: Byłem tu, a ty spałeś, durniu. (opuszczenie podpisu pozbawia to zdanie pointy)
s. 64 KBW to wg Łopuszańskiego Komitet Bezpieczeństwa Wewnętrznego
s. 69 drogowskazem do skarbu są słowa Zygfryda do Jakuba de Molay, wyryte na kielichu: "Tam skarb twój, gdzie serce twoje".
s. 96 Vincent, syn barona podobnie na s. 298 malarzem, synem barona, Vincentem
s. 251 Pomysł z wykorzystaniem dwóch braci zamieszanych w kradzież z Pókijańca
s. 257 Tomasz zbudował obozowisko w czterech miejscach: na półwyspie nad rzeką (skąd wyrzucili go harcerze)
s. 270 Nie było takiej możliwości, żeby wiedziała jachcie Tomasza
s. 307 scena, gdy harcerze przeganiają Tomasza z jego obozu
s. 301 Sokole Oko (...) W Malborku nazwany przez kolegów Długim Ozorem

A na s. 270 Łopuszański przeszedł sam siebie. Batura nic wcześniej Tomaszowi nie mówił, że zajął się sprawą wiersza Złota rękawica, więc czemu zadzwonił, by zawiadomić go, że przestał się tą sprawą zajmować?
Kto do kogo zadzwonił?
Trzy dni buszowałem w okolicach Ostródy. Wtedy to po raz pierwszy zjawiłem się w Borecznie i ujrzałem tam kamienną rzeźbę rycerza w zbroi. Przyjechałem do Warszawy bardzo zadowolony. Z prawdziwą satysfakcją nakręciłem domowy numer telefonu Waldemara Batury.
- Sprawa "Złotej Rękawicy" - oświadczył nieoczekiwanie mój wróg - przestała mnie już interesować, drogi Tomaszu.
(Złota Rękawica, rdz 4)
Chyba, że Łopuszański jakąś inną Złotą Rękawicę czytał ...

- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.

Kynokephalos 
Moderator
Vice Przewod. Kapituły Samochodzikowa Książka Roku

Wysłany: 2017-07-02, 16:16:56   

Piratka napisał/a:
pedanteria Piotra Łopuszańskiego ... to musi być wyższa szkoła jazdy.

Może gdyby był uczestniczył w konkursach, lepiej opanowałby treść?

Piratka napisał/a:
s. 59 Blisko celu napotykają na burzę i Nemsta traci orientację. Redaktor pyta dziada o drogę. Ten wysyła ich na bagno.

A tutaj co jest nie tak?

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-07-02, 17:24:11   

Kynokephalos napisał/a:
Piratka napisał/a:

A tutaj co jest nie tak?

Z takiego kontekstu można wywnioskować, że autor - chodzi o pana P.Ł. - objawił swój emocjonalny stosunek do profesora Nemsty i nazwał go obelżywie dziadem. Jak to w stosunku do jakiegoś żebraka uczynił pewien, hmm... mąż stanu... ;-)

Nie pamiętam, czy gdzieś o tym pisałem, ale ta myśl nie pojawiła się u mnie w tej chwili: pan P.Ł. nie umie opowiedzieć treści przeczytanej książki. Za naszych, tj. jego i moich czasów, egzekwowano to w szkole podstawowej. Weźmy ponadto pod uwagę, że mamy do czynienia nie z opowiadaniem na stojąco wyrwanego z letargu w szkolnej ławce ucznia, tylko z tekstem pisanym przez gościa podobno z wyższym wykształceniem humanistycznym. I to pisanym do książki, a nie do szmatławej gazety na 40 sekund przed deadline'em.

Kynokephalos 
Moderator
Vice Przewod. Kapituły Samochodzikowa Książka Roku

Wysłany: 2017-07-02, 17:31:09   

Z24 napisał/a:
Z takiego kontekstu można wywnioskować, że autor - chodzi o pana P.Ł. - objawił swój emocjonalny stosunek do profesora Nemsty i nazwał go obelżywie dziadem.

No tak, rzeczywiście. Prawdopodobnie postać dziada nie została przez Łopuszańskiego wcześniej zaanonsowana.
Dzięki.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Odpowiedz do tematu