PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 15:45
Praskie ślady Pana Tomasza
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2013-09-05, 21:35:52   

Athenais napisał/a:
To w końcu jest ten nagrobek, czy go nie ma?

W PSiTT jest wzmianka w przypisie, że jest tam jeszcze jeden nagrobek z symbolicznie przedstawionym imieniem "Ewa". W tej chwili mam swój egzemplarz zakopany pod stertą, może ktoś to zacytuje?
Być może nie jest to jeszcze jeden nagrobek z takim przedstawieniem, tylko jedyny. Zresztą jest tam ponoć 12.000. macew, więc trudno objerzeć wszystkie :) . Poza tym nie wiem, czy rzeczywiście rabbi Leowe miał żonę imieniem Hawa... :) ;-) .

PS. Zauważyłem, że w moim poście powyżej grubo się walnąłem: Reżyserem "Trupa w każdej szafie" jest oczywiście Oldrzich Lipsky. Przepraszam Oldrzicha Lipsky'ego i Was :oops: :oops: :oops: .

Simon Templer
Sympatyk Samochodzika
SimonTempler

Wysłany: 2014-01-04, 00:40:39   

Nikt z nas obecnych tu na forum przez 9 miesięcy nie zauważył tej reżyserskiej pomylki więc niemasz za co przepraszać ;-) Nie jesteśmy aż takimi znawcami kinematografii czechoslowackiej :)

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 49 razy
Wysłany: 2014-01-04, 12:19:33   

Simon Templer napisał/a:
Nikt z nas obecnych tu na forum przez 9 miesięcy nie zauważył tej reżyserskiej pomylki więc niemasz za co przepraszać ;-) Nie jesteśmy aż takimi znawcami kinematografii czechoslowackiej :)

A jak Oldrzich Lipsky zauważył?! :D

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-01-04, 15:11:43   

Simon Templer napisał/a:

Jak to nikt z nas nie zauważył!? Ja zauważyłem!
Nie trzeba być znawcą kinematografii czechosłowackiej. Trzeba obejrzeć "Trupa w każdej szafie".
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2014-01-04, 17:00, w całości zmieniany 2 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-06-18, 16:00:37   

W rozdziale VIII (w I wydaniu, Czytelnik, Warszawa 1975 jest to na str. 114) PS opowiada:

„Pan Dohnal zawiódł mnie potem na pobliską ulicę Resselowa, do prawosławnego kościoła Cyryla i Metodego. W tej to barkowej budowli w czerwcu 1942 roku rozegrał się ostatni akt bohaterskiego dramatu. To w podziemnej krypcie tego kościoła schronili się czescy „cichociemni”, którzy dokonali zamachu na osławionego zbrodniarza hitlerowskiego, namiestnika III [w tekście jest „II”; traktuję to jako oczywistą literówkę] Rzeszy, Heydricha. Otoczeni przez gestapo i żandarmerię hitlerowską, zginęli w podziemiach świątyni.”

Trzeba tu wnieść poprawkę: wśród spadochroniarzy byli przedstawiciele obu narodów.

Ta tragedia rozegrała się dokładnie 75 lat temu, 18 czerwca 1942 roku.

Zamachu dokonano 27.05.1942 r. Po kilku dniach, 4 czerwca, Reinhard Heydrich ciężko ranny w trakcie zamachu, zmarł z powodu zakażenia krwi.
Natychmiast po zamachu rozpoczęła się zakrojona na gigantyczną skalę obława za jego sprawcami oraz rozszalał się najdzikszy terror. Mordowano wszystkich – najczęściej wraz rodzinami – którzy udzielili jakiekolwiek pomocy spadochroniarzom (tak ich się nazywa w Czechach i na Słowacji). Mordowano także członków rodzin samych spadochroniarzy a nawet osoby, które nosiły te same nazwiska.

18 czerwca 1942 roku, czwartek, miał być ostatnim dniem pobytu spadochroniarzy w krypcie cerkwi, gdyż następnego dnia mieli być oni przerzuceni na prowincję.
Z powodu zdrady stał się dniem ich ostatniego, bohaterskiego boju.

Cerkiew prawosławna św. św. Cyryla i Metodego była zbudowana w XVIII w. jako kościół św. Karola Boromeusza. Za panowania cesarza Józefa II (lata 80-te XVIII w.) kościół zostaje zsekularyzowany. Po I wojnie światowej zostaje świątynią prawosławną.

./redir/cs.wikipedia.org/wiki/Pravoslavn%C3%BD_chr%C3%A1m_svat%C3%A9ho_Cyrila_a_Metod%C4%9Bje_(Praha)

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_%C5%9Awi%C4%99tych_Cyryla_i_Metodego_w_Pradze

W przytoczonym artykule z Wiki znajduje się zdjęcie okienka do krypty, ze śladami kul, przez które hitlerowcy usiłowali zagazować i zatopić jej obrońców. Na okienkiem umieszczono tablicę pamiątkową ku czci poległych spadochroniarzy oraz duchownych i funkcjonariuszy cerkiewnych, zamordowanych przez hitlerowców za pomoc udzieloną spadochroniarzom.

W akcji przeciwko spadochroniarzom brało udział 19 oficerów i 740 podoficerów i szeregowców. Zgromadzili się oni przed akcją na ulicy Norymberskiej, później przemianowanej na Paryską, tej samej, gdzie mieszkali państwo Dohnalowie.
W nocy w kościele wartę pełnili Jaroslav Szvarc i Jan Kubisz. Spostrzegłszy podejrzaną aktywność powiadamiają dowódcę, porucznika Adolfa Opalkę, który się do niech przyłącza. Po 4.15. rano hitlerowcy przeczesujący kwartał wdzierają się do kościoła. Trzech spadochroniarzy ukrytych na galerii i chórze kościoła wita ich ogniem. Walka trwa aż do około godziny 7.00., kiedy obrońcy, wobec ran i wyczerpania się amunicji, odbierają sobie życie. Przez cały ten czas ukryci w krypcie, do której prowadziło tajne przejście zasłonięte płytą, czterej pozostali spadochroniarze – Jozef Gabczik, Jozef Valczik, Jan Hruby, Jozef Bublik – nie ujawniają swej obecności, usiłując jednocześnie przekopać tunel do kanalizacji (wątpliwe, czy w ten sposób udało by i się uratować, bo Niemcy obstawili brzeg Wełtawy). Hitlerowcy przeszukując kościół znajdują ubranie (nie wiedzieli ilu ludzi ukrywa się w kościele). To naprowadza ich na trop. Spadochroniarze zdecydowanie odmawiają poddania. Granaty, granaty z gazem łzawiącym, zadymianie, zalanie krypty wodą – wszystko to nie odnosi skutku. Spadochroniarzy pokonał dopiero brak amunicji. Około południa rozlegają się cztery ostatnie strzały: spadochroniarze ostatnie naboje zostawili dla siebie. W oficjalnym raporcie hitlerowcy przyznają się do 14 zabitych i 21 rannych po swojej stronie.

Następnie hitlerowski sąd skazuje na śmierć wikarego Vladimira Petrzka, proboszcza Vaclava Czikla, przewodniczącego rady parafialnej Jana Sonnevenda i biskupa Gorazda (w świecie Mateja Pavlika).

Przebieg wydarzeń w cerkwi opisałem na podstawie następujących książek: Miroslav Ivanov „Zamach na Heydricha” KiW, Warszawa 1978 oraz Władysław Pawlak, „Księga zamachów”, Iskry, Warszawa 1975. Spolszczyłem pisownię czeskich znaków.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-06-18, 16:04, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2017-06-18, 16:09:30   

Nie wiedziałem, że było to wszystko aż tak dramatyczne!

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2017-06-18, 19:59:49   

O tych wydarzeniach opowiada mi. film “Operacja Anthropoid” z 2016 r.
./redir/www.filmweb.pl/search?q=anthropoid
Wydał mi się nudny, innym się podobał. Dobra obsada (Cillian Murphy).

Odpowiedz do tematu