PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2016-11-19, 14:46
Artur Pacuła
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-20, 15:23:47   

Artur Pacuła napisał/a:
nie moge się przebić do żadnych mediów :-(


To akurat proste, nie trzeba pisać żadnych książek, tylko popastwić się nad rodziną... ;-)
_________________
Z 24
 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 605
Skąd: War
Wysłany: 2017-04-20, 15:30:36   

Nie brnijmy w tym kierunku. Poszukam milszych sposobów.

:-)
_________________


Artur Pacuła
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-04-21, 10:56:27   

To może pokręć się przy jakiejś kolumnie rządowej! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
guzzi 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 156
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2017-04-22, 13:20:51   "Gdzie jest skrzynia z karabinami" - recenzja

Pozwolę sobie zamieścić recenzję najnowszej powieści A. Pacuły "Gdzie jest skrzynia z karabinami". Recenzja pochodzi z "Truskawkowego Bloga Książkowego" Patty Books (na prośbę i za zgodą mojej znajomej)
"Kwiecień chyli się ku końcowi. Jeszcze majówka, za parę tygodni czerwiec, wystawienie ocen, zakończenie roku szkolnego... i nareszcie upragniona wolność. Jeżeli chodzi o mnie, to nie mogę się doczekać, kiedy skończę szkolną harówkę i odpocznę od ciągłego stresu oraz męczącej nauki. I choć myślałam, że to niemożliwe, niesamowity klimat książki pt. "Gdzie jest skrzynia z karabinami?" sprawił, że z jeszcze większym utęsknieniem wyczekuję letnich wakacji i przygód, jakie ze sobą przyniosą.
Przy powieściach takich jak ta spędziłam całe swoje dzieciństwo. "Pan Samochodzik" Zbigniewa Nienackiego, "Wakacje z duchami" i "Podróż za jeden uśmiech" Adama Bahdaja... samo wspomnienie o nich przywołuje na moją twarz ogromny uśmiech i miłe chwile, jakie przeżywałam poznając perypetie bohaterów. Kiedyś lubowałam się w tego typu historiach - oto grupka młodzieży wyjeżdża na wakacje i przeżywa niezwykłe wydarzenia związane z poszukiwaniami zaginionego skarbu albo rozszyfrowywaniem dawno zapomnianej tajemnicy, mierząc się po drodze z wieloma przeszkodami. Książki te mają w sobie niesamowity, wakacyjny klimat - klimat, który Arturowi Pacule udało się w "Gdzie jest skrzynia z karabinami" idealnie wpleść.
Przyznaję, że dawno nie zainteresowałam się tak bardzo jakąkolwiek fabułą. Akcja dzieje się we współczesnym świecie, ale tajemnica rozwiązywana przez bohaterów obraca się w realiach drugiej wojny światowej - rozeszły się pogłoski, że pradziadek Krzyśka to zdrajca, który podczas bitew walczył po stronie niemieckiej, a grupa przyjaciół postanowiła udowodnić, że jest inaczej. Autor znakomicie poprowadził wszystkie wątki w taki sposób, że ani przez chwilę nie czujemy się znudzeni ani przytłoczeni nadmierną ilością historycznych faktów. Wręcz przeciwnie, opowieści o powstaniach śląskich, które odgrywają tutaj dużą rolę, są tylko dodatkami do pędzącej na złamanie karku akcji i ani na trochę nie spowalniają jej biegu. Myślę, że nawet czytelnicy, którzy nie pałają zbytnią miłości do historii znajdą tutaj coś dla siebie - fabuła jest bardzo ciekawa i wciągająca oraz obfituje w wiele interesujących wydarzeń.
Bardzo spodobał mi się styl pisania Artura Pacuły. Nie posługuje się on dużą ilością opisów (co dla mnie jest dużym plusem, ponieważ nie przepadam za takim przeciąganiem akcji), ale stopniowo pozwala przyswoić nam wszystkie informacje i dawkuje tylko tyle wiadomości, ile w danym momencie jest czytelnikowi potrzebne. Także dialogi są zbudowane w sposób przystępny i naturalny, a każda z postaci ma swój indywidualny sposób wyrażania się, dzięki któremu łatwo można ją zapamiętać. Jako że akcja książki dzieje się w Katowicach, na jej kartach pojawiła się szeroko znana gwara z tamtejszych rejonów, którą posługiwali się się miejscowi bohaterowie. Myślę, że zabieg ten nie dość, że był dosyć oryginalny, to dodał książce realizmu oraz bardziej przybliżył nam życie Ślązaków.
Jedyne, co nie przypadło mi do gustu w tej powieści to niedokładne odwzorowanie świata współczesnych nastolatków. Dzieci w wieku 11-12 lat posługiwały się wyrażeniami, które są zarezerwowane dla dorosłych, co odebrało mi trochę radości z czytania - ich przedstawienie z biegiem czasu po prostu stało się nierealistyczne. Malutkie niedociągnięcia w słownictwie nie przeszkadzały jednak temu, bym ich polubiła, dlatego po zakończeniu książki ciężko było mi się rozstać z Igorem, Moniką, Mirasem, Alą i Krzyśkiem.
Przybliżając Wam ich kreację, muszę przyznać, że Artur Pacuła naprawdę się postarał. Nie dość, że bardzo szybko polubiłam wszystkie postacie, to jeszcze udało mi się do nich przywiązać i już nie mogę się doczekać, kiedy będę miała możliwość przeczytania następnej historii z ich udziałem. Każdy z bohaterów jest inny i na swój sposób ciekawy, przez co opowieść stała się bardzo barwna. Razem stanowili naprawdę zgraną paczkę i mimo że nie zawsze się zgadzali, to na pewno są przykładem wspaniałej, zawsze wspierającej się grupy przyjaciół.
Komu polecam tę książkę? Wszystkim! Nie zrażajcie się, powieść jest nie tylko dla dzieci i młodzieży, a każdy wyniesie z niej naprawdę ważną lekcję. Autor w swojej powieści poruszył naprawdę wiele tematów, w tym relacje z rodziną i przyjaciółmi - dlatego myślę, że niezależnie od wieku i ulubionego gatunku literackiego "Gdzie jest skrzynia z karabinami?" powinna znaleźć się w Waszej domowej biblioteczce".
Ocena - 9/10
Czyżby to był kolejny samochodzikowy bestseller? Zapraszam do lektury.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-04-22, 13:44:57   

guzzi napisał/a:
Przybliżając Wam ich kreację, muszę przyznać, że Artur Pacuła naprawdę się postarał. Nie dość, że bardzo szybko polubiłam wszystkie postacie, to jeszcze udało mi się do nich przywiązać i już nie mogę się doczekać, kiedy będę miała możliwość przeczytania następnej historii z ich udziałem.


A czy Koleżanka czytała już Koronę cara? :)

guzzi napisał/a:
Jedyne, co nie przypadło mi do gustu w tej powieści to niedokładne odwzorowanie świata współczesnych nastolatków. Dzieci w wieku 11-12 lat posługiwały się wyrażeniami, które są zarezerwowane dla dorosłych, co odebrało mi trochę radości z czytania - ich przedstawienie z biegiem czasu po prostu stało się nierealistyczne.


Bo to wyjątkowo inteligentne dzieciaki były... :)
Poza tym przewijały się tam dzieciaki w różnym wieku.

Co do historii powstań śląskich, to przyznam, że zupełnie nie wiedziałem o tej akcji powstańczej, niczym z wyczynów współczesnych komandosów, polegającej na jednoczesnym wysadzeniu wszystkich mostów na Odrze, aby uniemożliwić Niemcom szybką odsiecz. :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Robert 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 3658
Skąd: Świętochłowice
Wysłany: 2017-04-22, 14:41:25   

Artur Pacuła napisał/a:
Bardzo bym chciał przyjechać na te targi. Nalegam na wydawcę i dystrybutora. Jeśli tylko będzie stoisko, z pewnością przyjadę. Jeśli nie będzie... Zobaczymy. Generalnie bardzo chcę na Śląsk pojechać w celach promocyjnych, ale nie moge się przebić do żadnych mediów :-(


Daj proszę znać na forum, jeżeli uda ci się w nich lub innym spotkaniu na Śląsku uczestniczyć.
Wtedy, myślę że nie tylko ja, bardzo chętnie się na nim pojawię, mimo iż nie jestem Twoim "targetem" :564:
_________________
 
 
guzzi 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 156
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2017-04-22, 15:10:27   

Cytat:
Przybliżając Wam ich kreację, muszę przyznać, że Artur Pacuła naprawdę się postarał. Nie dość, że bardzo szybko polubiłam wszystkie postacie, to jeszcze udało mi się do nich przywiązać i już nie mogę się doczekać, kiedy będę miała możliwość przeczytania następnej historii z ich udziałem.

Patty z "Truskawkowego..." odpisała:
"...Jestem w trakcie lektury pierwszego tomu. Dziękuję za link do Waszego forum, mam nadzieję, że goście mojego bloga zajrzą również i do Was (nawiasem mówiąc, uwielbiam Wasze forum). W recenzji chodziło mi o najnowszą, jeszcze będącą w przygotowaniu książkę autora "Gdzie jest skrytka generała Grota?"..."
Ostatnio zmieniony przez guzzi 2017-04-22, 15:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-04-22, 15:37:41   

guzzi napisał/a:
nawiasem mówiąc, uwielbiam Wasze forum


Bardzo miło jest coś takiego przeczytać! :564:

guzzi napisał/a:
Jestem w trakcie lektury pierwszego tomu


Koleżanka na pewno nie będzie zawiedziona!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 605
Skąd: War
Wysłany: 2017-04-28, 14:51:32   

wprowadzenie do ślonskiej godki :-)







:-)
_________________


Artur Pacuła
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-04-28, 16:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robert 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 3658
Skąd: Świętochłowice
Wysłany: 2017-04-28, 20:22:41   

Ja w odpowiedzi zaproponuję Ci coś innego, co mi się bardziej ze Śląskiem kojarzy ...





_________________
Ostatnio zmieniony przez Robert 2017-04-28, 20:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Robert 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 3658
Skąd: Świętochłowice
Wysłany: 2017-04-28, 20:47:39   

A tutaj jest bez muzyki ... :)

_________________
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19567
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2017-04-28, 21:07:09   

Jak już godomy, to podrzucę mój ulubiony wierszyk -podobno wypisz wymaluj o mnie ;-)

Baśka mo taśka!

Miała Baśka srogo taśka
I sie niom raduje
Bo do Baśki nowyj taśki
Wszystko rajn pasuje

Lipynsztifty i sznuptuchle
Kluce ze szperhokym
Łostre fajle, załusznicki
Kożdy z jednym łokym

Styry bindy z skrzidełkami
Bojtlik na klepoki
czi parfiny, taszynmeser
Tyn mo dwa pitwoki

Krymy, pudry, knefle, nici
I lak na pazury
Grzebyń, szpangi, stare zoki
Chociaż majom dziury

Stary gumin, luzym szkloki
Album ze zdjyńcioma
Kej tak wejrzi Baśka w taśka
To jest choćby w doma.

Morał:
Kto ze sobom wszystko nosi
Ło nic inkszych sie niy prosi.


Autor: Roman Labiak
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 605
Skąd: War
Wysłany: 2017-05-08, 09:40:37   

Warszawskie Targi Książki. Zapraszam serdecznie.

paculamini.jpg
Plik ściągnięto 147 raz(y) 174,98 KB

_________________


Artur Pacuła
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-05-16, 10:00:27   

To już w tę sobotę! Wybiera się ktoś po autograf? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-05-16, 10:19:23   

Szara Sowa napisał/a:
To już w tę sobotę! Wybiera się ktoś po autograf? :)


Ja już mam :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-05-19, 18:14:04   

Artur Pacuła napisał/a:
Warszawskie Targi Książki. Zapraszam serdecznie.


To już jutro!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 605
Skąd: War
Wysłany: 2017-05-26, 15:11:39   

Kiedy pisałem "Koronę" i "Skrzynię" słuchałem muzyki z różnych źródeł. Słuchałem tego, czego słuchali główni bohaterowie i ich rodzice. Powstała z tego dziwna mieszanka. Syn nauczył mnie robić play listę na You Tube.

Oto zatem "soundtrack" do książki Gdzie jest skrzynia z karabinami?

https://www.youtube.com/p...kdkWj-ZZ5Gwkqke
_________________


Artur Pacuła
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-05-26, 19:29:46   

No czegoś takiego to jeszcze nie widziałem! :564:
Młodym przyda się podgląd na te stare kawałki i na odwrót! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 3238
Skąd: Wyspa Skarbów
Wysłany: 2017-07-06, 15:04:39   

Artur Pacuła:
Bardzo lubię Bigosa… Za jego luz.
Ja też, trochę.
Poza tym cenię Waldemara Baturę, jako „tego złego”. Nie zgadzam się oczywiście z jego postępowaniem, ale w konstrukcji opowieści nie ma to jak dobrze wymyślona postać negatywna.
Tak jak i ja.
Najbardziej podobała mi się „Tajemnicza wyprawa Tomka” i podróż po Syberii.
Tak jak i mnie (choć podróż po Syberii tylko na kartach książki).
Życzę sukcesów.
_________________


- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-06, 20:27:53   

Piratka napisał/a:

Ja też, trochę.
(...)
Tak jak i ja.
(...)
Tak jak i mnie

A jesteś pyszałkiem? ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,71 sekundy. Zapytań do SQL: 16