PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół badawczy "Jasień"
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-05-14, 17:28:50   

John Dee napisał/a:
możliwe więc, że idąc tropem tych grabów odnajdziemy w końcu tak długo poszukiwane przez nas obserwatorium. :)

Nie, nie, z obserwatoriami to nie ma kłopotów:

http://pansamochodzik.net...p=137411#137411

http://pansamochodzik.net...p=155841#155841

Przypuszczam, że w rzeczywistości była ta aleja grabowa i jakieś ruiny na wzniesieniu - przypuszczalnie dworu (po prostu o dwór łatwiej niż o obserwatorium). Z jakichś przyczyn ten wątek był istotny dla ZN, skoro go eksploatował aż w dwóch powieściach odległych od siebie w czasie. Jest to również - tak myślę - pośrednia wskazówka, że owa aleja grabowa i jakieś ruiny na wzgórzu mają jakiś odpowiednik w rzeczywistości. Łatwiej bowiem założyć, że gdy twórca powtarza pewne obrazy, korzysta z zasobów pamięci (niekoniecznie nawet z pełnym rozmysłem) niż, że w jego nieskrępowanej wyobraźni czai się ponura obsesja alei grabowych. Jasne jest, że tę aleję z ruinami ZN musiał widzieć przed 1958 r. Oczywiście dla porządku jednak warto by przepatrzeć okolice tych wszystkich obserwatoriów pod kątem właśnie alei grabowej :) .
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-05-14, 17:43, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2017-08-13, 13:19:06   

John Dee napisał/a:

Bolczów posiada również mostek, jaki Nienacki wspomina w noweli filmowej:

Berta von S. napisał/a:
Stoi na wzgórzu porośniętym drzewami i krzakami. Na wzgórze prowadzi zrujnowany drewniany mostek nad wyschniętym korytem rzeki

Po osobistym odwiedzeniu ruin potwierdzam: mostek jest i to zrujnowany :p , wchodzi się pod łukiem, a środek jest dość skomplikowany, można się w nim spokojnie chować i szukać i nie znaleźć. Oczywiście jest to jakieś tam dalsze pokrewieństwo, ale jako inspiracja, jak najbardziej. :)
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-08-13, 13:19, w całości zmieniany 2 razy  

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2017-08-13, 18:39:50   

Szara Sowa napisał/a:
Po osobistym odwiedzeniu ruin potwierdzam: mostek jest i to zrujnowany :p , wchodzi się pod łukiem, a środek jest dość skomplikowany, można się w nim spokojnie chować i szukać i nie znaleźć. Oczywiście jest to jakieś tam dalsze pokrewieństwo, ale jako inspiracja, jak najbardziej. :)
Nie aż tak dalekie jednak, skoro początkowo o obserwatorium astronomicznym nie było mowy, tylko o ruinach zamku.

Prywatne obserwatorium nawiasem mówiąc wyglądałoby zupełnie inaczej, w życiu nie pozostałyby po nim ruiny tak rozległe, jak te opisane w KS. ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-08-13, 21:56:25   

John Dee napisał/a:
Prywatne obserwatorium nawiasem mówiąc wyglądałoby zupełnie inaczej, w życiu nie pozostałyby po nim ruiny tak rozległe, jak te opisane w KS. ;-)

Opisane w KS ruiny wcale nie są takie znowu rozległe. tak na dobrą sprawę obejmują dwa pomieszczenia i piwnicę, oraz podwórzec. Był pewnie jeszcze jakiś mur okalający - przynajmniej częściowo.
ZN w miarę postępów w pracy nad książką, zmienił wyłonione z pałaców swej pamięci ruiny zamku na wyłonione z pałaców swej pamięci ruiny obserwatorium astronomicznego. Z różnych przyczyn. Jedną z nich, może niekoniecznie najważniejszą, był fakt, że ile można posługiwać się ruinami zamków jako rekwizytem? W poprzedniej wyeksploatował Malbork oraz zamek in statu nascendi w Kortumowie.

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 52 razy
Wysłany: 2017-08-13, 22:25:42   

John Dee napisał/a:

A teraz zasadnicze pytanie: czy pozostałości po zamku Bolczów kojarzyły się komuś z Was z ruinami obserwatorium astronomicznego z “Księgi strachów”, tak jak to tutaj zaproponowałem: http://pansamochodzik.net...p=270702#270702 ? :027:

Zastanawiałam się i cały czas nie wiem. Nie było niczego, co by ten pomysł zdecydowanie dyskwalifikowało i nie było niczego, co by mnie ostatecznie przekonało. Klimat mostu i bramy bardzo w stylu opisu wejścia do obserwatorium, klimat ruin też pasuje. Jednocześnie zamek wydawał mi się za duży (kilka dziedzińców, różne poziomy) i otoczenie zdecydowanie górskie (w mury wkomponowane są skały). A więc na dwoje babka wróżyła.

Odpowiedz do tematu