PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Streszczenia rozdziałów w PS

Czy czytamy streszczenia rozdziałów?
Tak
65%
 65%  [ 39 ]
Nie
20%
 20%  [ 12 ]
Czasami
15%
 15%  [ 9 ]
Głosowań: 60
Wszystkich Głosów: 60

Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-01-21, 14:55:05   

Robinoux napisał/a:
Podoba mi się Jacku twoje odniesienie do trailerów - to rzeczywiście taki literacki odpowiednik. Nie kojarzę, czy w jakichś innych książkach polskich autorów ktoś z was widział podobne streszczenia?


Z24 napisał/a:
Robinouxie, podobne strzeszczenia są w "Księdze urwisów" Edmunda Niziurskiego. (…) ]Streszczenia rozdziałów takie jak w samochodzikach są także w powieści "Dwa lata wakacji" Juliusza Verne'a.


Even napisał/a:
Nienacki chyba od Verne'a podpatrzył pomysł ze strewszczeniami rozdzialów. Wszystkie znane mi powieści Verne'a też przed kolejnymi rozdziałami mają ich streszczenia.


Czytam akurat książkę również ze “streszczeniami-trailerami”: “Śladami Stasia i NelMariana Brandysa.

"ROZDZIAŁ I
Telefon z redakcji - Wielka nowina - Żeby was tylko krokodyle nie zjadły - Pierwszy sprawunek podróżny - Ja także byłem małym chłopcem
"

Ton też zdecydowanie samochodzikowy (“Cała historia zaczęła się w dniu pierwszym kwietnia 1956 roku. Tego dnia, z samego rana, w moim mieszkaniu zadzwonił telefon. Telefonowano z redakcji tygodnika, do którego pisuję reportaże. Zakatarzony głos sekretarki redakcyjnej był zadyszany z przejęcia i pośpiechu. - Prosimy, żeby pan zaraz do nas przyszedł, ale możliwie jak najszybciej. Chce mówić z panem Naczelny Redaktor. Wydaje mi się, że chodzi o jakąś ważną sprawę. Każdy, kto choć trochę orientuje się w pracy dziennikarskiej, wie, że takie nagłe wezwanie do Naczelnego Redaktora zazwyczaj nie wróży nic dobrego…”)

Dziennikarz podróżujący na koniec świata z bardzo osobistych i dla osób postronnych raczej niezrozumiałych przyczyn, czy nie przypomina to jakoś “Pozwolenie na przywóz lwa”? Obie książki ukazały się zresztą przypadkowo w tym samym roku…

“Śladami Stasia i Nel” początkowo mnie nudziła, ale pomału zaczyna mnie wciągać, “it grows on you”, jak to się tak trafnie mówi po angielsku. ;-)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-21, 20:01:25   

John Dee napisał/a:
Dziennikarz podróżujący na koniec świata z bardzo osobistych i dla osób postronnych raczej niezrozumiałych przyczyn, czy nie przypomina to jakoś “Pozwolenie na przywóz lwa”? Obie książki ukazały się zresztą przypadkowo w tym samym roku…


:564:
Ciekawe skojarzenie.
Trailery są również użyte w powieści-reportażu będącej ciągiem dalszym "Śladami Stasia i Nel" mianowicie "Z panem Biegankiem w Abisynii". Również polecam :) .
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-01-22, 00:43:59   

Z24 napisał/a:
Trailery są również użyte w powieści-reportażu będącej ciągiem dalszym "Śladami Stasia i Nel" mianowicie "Z panem Biegankiem w Abisynii". Również polecam :) .

Brzmi ciekawie, bo Bieganek to najsympatyczniejsza ze wszystkich postaci występujących w tej książce. Tylko jak ten biedak dotarł do Abisynii? Czyżby tym razem jego koledzy rzeczywiście “podpuścili mu świnię”, tak jak on się tego często obawiał? :D

A swoją drogą, Bieganek, Paweł z Centrali Handlu Zagranicznego, jacyś reprezentanci dalszych polskich przedsiębiorstw, w roku 1956 panowało widać w Polsce coś w rodzaju gorączki złota co się tyczy Afryki Północnej, zapewne skutku kryzysu sueskiego i rosnącego wpływu ZSRR w tym regionie. Nawet na kilkutygodniowy pobyt dziennikarza w Egipcie i Sudanie znalazły się nagle dewizy. I co za wspaniałe warunki: “poznacie kraj, ludzi, obyczaje i napiszecie z tego kilkanaście dobrych reportaży…” :galy:

Nie wiem, jak ta cała kampania się skończyła, ale pomny, że tego rodzaju górnolotne plany PRL-owskich towarzyszy niemal zawsze spalały się na panewce, nie zdziwiłbym się usłyszeć, że jedynym złotem przywiezionym do kraju przez te delegacje było “złoto głupców”…
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-22, 15:56:32   

John Dee napisał/a:
A swoją drogą, Bieganek, Paweł z Centrali Handlu Zagranicznego, jacyś reprezentanci dalszych polskich przedsiębiorstw, w roku 1956 panowało widać w Polsce coś w rodzaju gorączki złota co się tyczy Afryki Północnej, zapewne skutku kryzysu sueskiego i rosnącego wpływu ZSRR w tym regionie.


Można się z grubsza zgodzić. Przy czym przyczyną był raczej nie tyle wzrost wpływów radzieckich ile poważne naruszenie struktur kolonialnych i emancypacja tamtejszych narodów (cokolwiek to oznacza).

John Dee napisał/a:
Nie wiem, jak ta cała kampania się skończyła, ale pomny, że tego rodzaju górnolotne plany PRL-owskich towarzyszy niemal zawsze spalały się na panewce, nie zdziwiłbym się usłyszeć, że jedynym złotem przywiezionym do kraju przez te delegacje było “złoto głupców”…


W ogóle była moda na kraje postkolonialne i powstało sporo reportaży zewsząd. Mówiono nawet o polskiej szkole reportażu. A jeśli chodzi o sprawy gospodarcze to tak fatalnie to chyba nie było z tą Afryką Północną. W Egipcie podobno - oczywiście później, ale od czegoś i kiedyś trzeba było zacząć - montowali nasze Fiaty-125p i Żuki. Pamiętam, że w Maroku postawiono fabryk kwasu siarkowego i chyba cukrowni. O Libii - wiemy wszyscy, ale ciiiiisza, bo znowu będzie awantura... ;-) . A z innych dziedzin: sukcesy naszych archeologów w Egipcie i Sudanie znamy wszyscy.

Aha, w reportażu Mariana Brandysa dla dorosłych "Od Kairu do Addis Abeby", opartego na przeżyciach z tej samej podróży są zwyczajne tytuły rozdziałów, nie ma trailerów.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-01-22, 16:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-01-22, 20:59:59   

Z24 napisał/a:
A jeśli chodzi o sprawy gospodarcze to tak fatalnie to chyba nie było z tą Afryką Północną. W Egipcie podobno - oczywiście później, ale od czegoś i kiedyś trzeba było zacząć - montowali nasze Fiaty-125p i Żuki. Pamiętam, że w Maroku postawiono fabryk kwasu siarkowego i chyba cukrowni.

A więc jednak. Jakoś nic do mnie na ten temat nie dotarło.


Z24 napisał/a:
Aha, w reportażu Mariana Brandysa dla dorosłych "Od Kairu do Addis Abeby", opartego na przeżyciach z tej samej podróży są zwyczajne tytuły rozdziałów, nie ma trailerów.

Przypuszczam, że to zbiór wielu reportaży powstałych podczas tego pobytu w Afryce, złączonych w jedną publikację? Może też być ciekawe. Ponownie, o tym, jak Anglia straciła swój Empire duże już czytałem, ale mało się zastanawiałem nad tym, jakie szanse oferowało to krajom jak Polska, ot choćby ta sprawa z Kanałem Sueskim, kiedy to po wycofaniu się Anglików polscy piloci morscy dbali na nim o bezpieczeństwo żeglugi.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-01-23, 08:41:26   

Z24 napisał/a:
O Libii - wiemy wszyscy


No to może dopiszę, bo jakoś mi to zapadło w pamięć, że w Libii budowaliśmy m.in. autostrady nie mając ich w kraju...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-23, 10:44:18   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:
O Libii - wiemy wszyscy


No to może dopiszę, bo jakoś mi to zapadło w pamięć, że w Libii budowaliśmy m.in. autostrady nie mając ich w kraju...


Tam byli chętni do płacenia... ;-) . To jeszcze nic - mieli pieniądze.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-01-23, 10:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-02-05, 13:10:07   

Polscy gastarbeiterzy w Afryce - okazuje się, że ze “Skarbów” Joanny Chmielewskiej można się dużo na ten temat dowiedzieć: ;-)
http://pansamochodzik.net...p=295093#295093
 
 
Szary Wilk 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 53
Dołączył: 07 Maj 2010
Posty: 164
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2017-04-21, 16:22:29   

Zawsze czytam streszczenia. Znak rozpoznawczy PS:). Może było, ale kto pyta... Zakładam,że Nienacki zapożyczył to z innej literatury?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-21, 20:28:41   

Szary Wilk napisał/a:
Zawsze czytam streszczenia. Znak rozpoznawczy PS:). Może było, ale kto pyta... Zakładam,że Nienacki zapożyczył to z innej literatury?

Padło przypuszczenie, że ZN pożyczył ten pomysł od Verne'a. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-12, 12:15:23   

Szary Wilk napisał/a:
Zawsze czytam streszczenia.


A ja nigdy, traktuję to jako spoilery. Unikam czytania nawet jeśli czytam setny raz ;) Jakoś mam tak w podświadomości, że póki nie przeczytam danego tekstu- wszystko może się jeszcze zdarzyć :D :D :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-12, 20:15:38   

Teresa van Hagen napisał/a:
Jakoś mam tak w podświadomości, że póki nie przeczytam danego tekstu- wszystko może się jeszcze zdarzyć :D :D :D


:564: :564: :564: :D
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-05-13, 07:58:25   

Teresa van Hagen napisał/a:
A ja nigdy, traktuję to jako spoilery. Unikam czytania nawet jeśli czytam setny raz ;) Jakoś mam tak w podświadomości, że póki nie przeczytam danego tekstu- wszystko może się jeszcze zdarzyć :D :D :D

Ja zawsze. Hasełka zdecydowanie ostrzą mój apetyt na opisane w rozdziale wydarzenia. Nie są też “spoilerami”, Nienacki był na to zbyt ostrożny, przekazywał akurat tyle informacji, ile trzeba było, by zaciekawić czytelnika, ale nie więcej.

Chytrym posunięciem było również to, że wiele tych zwiastunów ujął w formie pytania: Kto kogo podejrzewa? Co znalazła Balladyna? Gdzie jest depesza? Jak lepiej przykuć czyjąś uwagę? :)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-13, 10:50:01   

John Dee napisał/a:
Ja zawsze. Hasełka zdecydowanie ostrzą mój apetyt na opisane w rozdziale wydarzenia. Nie są też “spoilerami”, Nienacki był na to zbyt ostrożny, przekazywał akurat tyle informacji, ile trzeba było, by zaciekawić czytelnika, ale nie więcej.


:564:

Do dziś pamiętam jak mnie kręciło gdy - jeszcze nie znając treści - przeglądałem spisy treści, szczególnie pierwszych trzech czytanych przez mnie tomów, tj. w kolejności PSiT, KS, WZ.
_________________
Z 24
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-05-13, 11:01:28   

Zgadzam się z przedmówcą :564: Dla mnie streszczenia pełnią jeszcze jedną ważną rolę - czasem pomagają przypomnieć sobie umiejscowienie jakiegoś konkretnego epizodu który chcę szybko znaleźć (np. do konkursu na forum) :D
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Milady 2017-05-15, 11:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2018-11-29, 20:40:09   

Pisarką, u której Nienacki mógł podpatrzeć streszczenia rozdziałów była również Antonina Domańska. "Historia żółtej ciżemki" ukazała się w 1913 r. i była wielokrotnie wznawiana.

Ad1.jpg
Plik ściągnięto 133 raz(y) 129,18 KB

Ad2.jpg
Plik ściągnięto 142 raz(y) 148,5 KB

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-11-29, 20:48:38   

Protoavis napisał/a:
Pisarką, u której Nienacki mógł podpatrzeć streszczenia rozdziałów była również Antonina Domańska. "Historia żółtej ciżemki" ukazała się w 1913 r. i była wielokrotnie wznawiana.

No proszę, to już mamy kolejny trop! :)

Zdumiewające szczerze mówiąc, że te streszczenia rozdziałów okazały się nie aż takim ewenementem. Przez lata byłam przekonana, że to cecha wyłącznie Samochodzików, choć przecież czytałam i te inne powieści. Jakoś w przypadku pozostałych autorów streszczenia nie zapadły mi w pamięć.
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-11-30, 00:12:44   

Zupełnie o tym nie pamiętałem. Upiornie dawno już nie zaglądałem do "Żółtej ciżemki", choć na tych łamach cytowałem kiedyś fragment. Ale to było z pamięci.
_________________
Z 24
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-12-11, 07:26:18   

Z24 napisał/a:
choć na tych łamach cytowałem kiedyś fragment. Ale to było z pamięci.

A to niechybnie oznacza, że jesteś robotem. :galy:
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-11, 11:34:33   

Nietajenko napisał/a:
Z24 napisał/a:
choć na tych łamach cytowałem kiedyś fragment. Ale to było z pamięci.

A to niechybnie oznacza, że jesteś robotem. :galy:


:027: Jestem cholernym lepniakiem.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,5 sekundy. Zapytań do SQL: 18