PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2016-11-19, 14:46
Artur Pacuła
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-03, 16:52:22   

Berta von S. napisał/a:
Rozładowała mi się bateria w aparacie, więc jeszcze raz pożyczyłam klucz. Teraz się śmieję, ale jak się nagle w tym półmroku zaczęły zamykać drzwi (a właśnie dochodziła północ), to szybko wróciłam do zaludnionych części zamku.


Nieźle, nieźle! Wiadomo - co stary zamek - to duch! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-12-06, 06:01:24   

Albo przynajmniej Bachomet.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-02-10, 14:14:35   

W księgarniach pojawiła się już nowa powieść przygodowa Artura Pacuły "Gdzie jest skrzynia z karabinami?".
Książka objęta została patronatem Forum Miłośników Pana Samochodzika.

Gdzie jest skrzynia z karabinami? to kontynuacja przygód grupy przyjaciół: Ali, Igora, Moniki i Mirasa, znanych z książki Gdzie jest korona cara (II miejsce w konkursie na Najbardziej Samochodzikową Książkę 2015 roku i specjalne wyróżnienie dla autora za umiejętność pisania o sprawach młodzieży oraz stworzenie udanego scenariusza dla wakacyjnej przygody).

***

Zapowiadają się najnudniejsze wakacje na świecie. Igor, który właśnie wrócił z obozu wspinaczkowego, musi wyjechać do wujka do Katowic. To miasto nie kojarzy mu się z niczym ciekawym. Tylko jakieś kopalnie i huty.

Jego kuzynka Ala bardzo mu jednak zazdrości. Będzie mógł poznać wspólnego wujka, Michała, który jest najbardziej obiecującym młodym himalaistą. Właśnie zdobył Kanczendzongę! Podobnie myśli Miras – kolega z obozu wspinaczkowego. Uważa, że nie ma nic gorszego niż wakacje w domu. Poza tym w takim dużym mieście, jak Katowice musi mieszkać mnóstwo ciekawych ludzi.

Monika jest już właściwie w drodze na rodzinne wakacje. Mama dostała pierwszy urlop od kilku lat, a tata właśnie wrócił na stałe z Irlandii i obiecał, że spędzą wspólnie dwa tygodnie.

Po przyjeździe Igor błyskawicznie natyka się na chłopaka ze Śląska – Krzyśka, a wspólny mecz piłkarski pozwala się im bliżej poznać. To dzięki niemu nie będzie czasu na nudę. Niemal sto lat temu pradziadek Krzyśka ukrył gdzieś w Katowicach skrzynię z karabinami.

Rozwikłanie zagadki będzie wymagało poznania dawnych tajemnic Śląska, a do tego najlepiej przyda się Boss, czyli Marcin Krygier – nauczyciel historii. Trzeba tylko rozszyfrować zakodowane wiadomości z przeszłości, śledzić podejrzewanego o kradzież mężczyznę i przeszukać tajemnicze zakamarki. Wtedy będzie szansa na dotarcie do skrzyni z karabinami!


Źródło:
http://www.dreammusic.pl/...ia-z-karabinami

------------------------

UWAGA: Powieść ta została wybrana przez nasze forum Samochodzikową Książką 2017 roku!!!

Książka ta niniejszym uzyskała prawo do posługiwania się (w kolejnych wydaniach) okolicznościowym logo:



Gdzie jest skrzynia1.jpg
Plik ściągnięto 213 raz(y) 783,64 KB

Gdzie jest skrzynia2.jpg
Plik ściągnięto 177 raz(y) 698,91 KB

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-07-01, 12:56, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 606
Skąd: War
Wysłany: 2017-02-24, 00:36:38   

Serdecznie proszę o wszystkie opinie o nowej książce 😀
_________________


Artur Pacuła
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-02-24, 08:30:46   

Jestem w połowie i już wiem, że książka jest bardzo dobra! :)
Więcej napiszę jak skończę!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-24, 16:06:13   

Artur Pacuła napisał/a:
Serdecznie proszę o wszystkie opinie o nowej książce 😀

Ja na razie jestem na etapie sprawdzania książek do tegorocznego konkursu, bo już za chwilę koniec zgłoszeń. Ale w marcu z przyjemnością (mam nadzieję ;-) ) przeczytam.
_________________
Drużyna 5

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-02-26, 14:24:14   

Artur Pacuła „Gdzie jest skrzynia z karabinami?”

W 2015 r. ukazała się pierwsza książka przygodowa pochodzącego z Wałbrzycha Artura Pacuły. Powieść "Gdzie jest korona cara?" została zgłoszona do konkursu na Najlepszą Samochodzikową książkę 2015 r. organizowanego od kilku lat przez Forum Miłośników Pana Samochodzika. Kapituła konkursowa doceniła walory powieści i zdecydowała o przyznaniu jej drugiego miejsca oraz wyróżnienia „za umiejętność pisania o sprawach młodzieży oraz stworzenie udanego scenariusza dla wakacyjnej przygody” . Nic zatem dziwnego, że nowa książka autora „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” została objęta patronatem medialnym przez forum. Była to dobra decyzja. Spod pióra Artura Pacuły wyszła bowiem kolejna interesująca i wciągająca czytelnika powieść.

Rozpoczynają się wakacje. Ojciec wysyła Igora do mieszkającego na Śląsku wujka. Niezadowolony z pomysłu swego rodzica chłopiec kręci nosem, lecz zrezygnowany wsiada do pociągu pewien, że najbliższe dni i tygodnie nie przyniosą mu zbyt wielu wrażeń. Po przyjeździe do Katowic Igor poznaje mieszkającego w tym mieście rówieśnika – Krzyśka. Między chłopakami szybko nawiązuje się nić porozumienia. Niebawem Igor dowiaduje się o ukrytej przez dziadka Krzyśka, pana Rudolfa skrzyni z karabinami. Wkrótce okazuje się, że ze skrzynią związana jest dramatyczna, sięgająca powstań śląskich historia związana z przodkami Krzyśka. Odnalezienie skrzyni mogłoby rzucić nowe światło na dzieje rodziny Pana Rudolfa i oczyścić z podejrzeń o zdradę wojenną pradziadka chłopca. Igor bez chwili wahania postanawia pomóc koledze.



W nowej książce Artura Pacuły spotkamy się z dobrze znanymi młodymi bohaterami. Igorowi pomagać będą Miras, Ala oraz Monika. W rolach drugoplanowych pojawią się rodzice niektórych z dzieciaków, a całą czwórkę wspierał będzie nauczyciel historii Marcin Krygier, zwany przez uczniów i przyjaciół Bossem. Fabułę powieści urozmaica pojawienie się czarnego charakteru. W książkach Zbigniewa Nienackiego taką niewdzięczną rolę odgrywał Waldemar Batura, w powieści Artura Pacuły osobnikiem, który za wszelką cenę pragnie zdobyć ukrytą przez dziadka Rudolfa skrzynię jest pewien pazerny antykwariusz – Henryk Majer.

Tradycyjnie już Artur Pacuła urozmaicił dynamiczną fabułę wplatając w nią liczne wątki poświęcone problemom nastolatków oraz relacjom między młodymi ludźmi a dorosłymi. Podobnie jak w pierwszej powieści autora, i tym razem ważnym elementem zbliżającym do siebie bohaterów jest sport. W niniejszym tomie obok wspinaczki skałkowej tłem dla budowania się więzów między nimi jest najbardziej uniwersalna dyscyplina sportowa, piłka nożna.

Autor uświadamia młodym czytelnikom, że nawet wakacyjny wyjazd do pozornie niezbyt atrakcyjnego dla turystów przemysłowego miasta może przerodzić się w pasjonującą, wspominaną przez długi czas przygodę. Okazuje się też, że do znalezienia „skarbu” nie wystarczą jedynie dobre chęci, lecz konieczne jest posiadanie przez poszukiwacza gruntownej wiedzy oraz odpowiedniego przygotowania. Wędrując wraz z młodymi bohaterami ulicami Katowic, czytelnicy poznają skomplikowane dzieje śląskiej ziemi. Z zamieszczonego na ostatnich książki słowa Od Autora dowiemy się, że Artur Pacuła pracuje nad kolejną powieścią. Tym razem młodzi bohaterowie poszukując skrytki generała Grota, będą mieli okazję poznać nieznane im fakty związane z historią II wojny światowej. Polecam.

Źródło:
./redir/www.zapomnianabib...karabinami.html
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-02-28, 09:22:42   

W przypadku muzyków panuje opinia, że pierwsza wydana płyta jest ważna, ale najważniejsza jest płyta druga, gdyż to ona tak naprawdę potwierdza wartość artysty. W przypadku Artura Pacuły druga książka w 100% potwierdziła jego talent pisarski!
Spotykamy w niej tę samą czwórkę młodych bohaterów znanych z pierwszej książki („Gdzie jest korona cara”), poszerzoną o nowych, śląskich, młodszych lub starszych pomocników. Podobnie jak w pierwszej części mamy rwącą naprzód akcję z licznymi zwrotami, błyskotliwe dialogi, inteligentne skojarzenia i wtrącenia, całość uzupełnia spora dawka humoru, trafnych obserwacji zachowań młodszej młodzieży oraz perfekcyjne wykorzystanie nowoczesnych gadżetów telefoniczno-informatycznych. Mamy też dużo informacji historycznych o Górnym Śląsku, podejrzewam, że dla ogromnej większości współczesnej młodzieży zupełnie nieznanych, a podanych bardzo strawnie.
Warto dodać, że podjęta tematyka – wakacje w dużym mieście i to w rejonie przemysłowym - wydawać by się mogła pomysłem ryzykownym, mało ciekawym. Ale Pisarz z pewnością na tej próbie się nie poślizgnął, wręcz przeciwnie, książka może być wskazówką dla młodzieży spędzającej wakacje w miastach, że także tam mogą dziać się rzeczy niezwykłe.
Książka ta nie jest jednak tylko opisem sympatycznych, wakacyjnych przygód. W powieści nie unika się bowiem także tematów poważnych, problemów rodzinnych, finansowych, czy utraty pracy. Mamy także czarnych bohaterów, a także pewnego zaskakującego bohatera, który z wroga przemienia się w kluczową postać pozytywną.
Na koniec zwróciłbym uwagę na szeroko wykorzystaną w książce gwarę śląską, która przynajmniej dla mnie, pochodzącego z innej części zaboru pruskiego (choć wiem, że Górny Śląsk nie był oficjalnie pod zaborem…), była bardzo sympatycznym, najczęściej zupełnie zrozumiałym (bez pomocy wyjaśniających przypisów) komponentem całości.
No cóż, czy można już zaryzykować twierdzenie, że Artur Pacuła wyrasta na godnego następcę Zbigniewa Nienackiego! Według mojej osobistej oceny - ma na to ogromne szanse!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2017-03-01, 10:15:18   

"Gdzie jest skrzynia z karabinami?" przeczytałam dwa razy.
Pierwszy raz,gdy jak wiecie zostałam poproszona o drobniutkie konsultacje gwarowe :)
Niestety, nie mogłam się skupić na "pracy", bo wciągałam się w akcję książki i zapominałam, co oprócz czytania mam jeszcze robić ;-)
Drugi raz przeczytałam już "na luzie" i znów się wciągnęłam.
Książka bliska mi ze względu na miejsca akcji- z Górnym Śląskiem związana jestem od urodzenia.
Świetnie oddany klimat tych miejsc, wartka akcja, dużo faktów historycznych przybliżających dzieje Górnego Śląska.
Przede mną jeszcze kolejna lektura, tym razem w tradycyjnej wersji papierowej (poprzednie na komputerze, czego nie lubię). Książka w tej chwili czytana jest przez moją nastoletnią córkę.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-01, 10:35:57   

Arturze, a skąd pomysł na umieszczenie akcji na Górnym Śląsku? Po tym jak intensywnie w tej książce pojawia się gwara, domyślam się, że masz tam jakieś związki rodzinne...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 606
Skąd: War
Wysłany: 2017-03-01, 12:53:53   

Choć sam pochodzę z Wałbrzycha, to rodzina ma zmiksowane korzenie z wielu miejsc. Część z Górnego Śląska. Katowice wydają się najgorszym miejscem na wakacje dla dzieciaków. A ja wiem, że tak nie jest. Stąd pomysł na miejsce akcji. Poza tym jestem zafascynowany historią Śląska, Korfantym, zwycięskimi Powstaniami. Mam tam rodzinę i wielu znajomych. Uwilelbiam słuchać gwary, ale używam jej tylko "szpanując" wśród goroli. Inaczej nie mam odwagi. Bez Basi nic by z tego nie było.
Podwórka Koszutki znam sprzed 40 lat, ale dzisiaj nadal gra się tam w piłkę.
Jeśli bedziecie kiedyś na Śląsku, to nie zapomnijcie iśc do nowego Muzeum Śląskiego na wystawę o historii regionu. Mnie powaliła. Kapitalne, emocjonalne przeżycie.

No to chyba dlatego:-)
_________________


Artur Pacuła
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2017-03-01, 15:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 606
Skąd: War
Wysłany: 2017-03-14, 15:42:50   

A co myślicie o ilustracjach?

Artur
_________________


Artur Pacuła
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-14, 19:57:46   

Pochłaniałem książkę tak szybko, że nawet za bardzo ich nie oglądałem... :oops:
Ale faktycznie, jest ich bardzo dużo i mają swój klimat!
Nie za bardzo się na tych rzeczach znam, ale jak dla mnie są OK. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-14, 20:00:49   

Artur Pacuła napisał/a:
Katowice wydają się najgorszym miejscem na wakacje dla dzieciaków.


:D . Znakomity film pana Stanisława Jędryki pod grobowo brzmiącym i ścinającym krew w żyłach ucznia tytułem "Koniec wakacji" dział się właśnie na Górnym Śląsku. Plenery kręcono w Szopienicach ;-) .
_________________
Z 24
 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 606
Skąd: War
Wysłany: 2017-04-18, 18:35:43   

Zapraszam gorąco na spotkanie na Warszawskie Targi Książki.

20 maja o 12.30 na stoisku firmy PLATON.


./redir/www.targi-ksiazki..._mlodziezy_2017

Pozdrawiam

Artur
_________________


Artur Pacuła
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-04-19, 17:55:13   

Prawdziwa gratka dla czytelników! Szkoda że mam tak daleko...

12.30–13.20 Artur Pacuła

Spotkanie autorskie z Arturem Pacułą.

Artur Pacuła – absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jako pisarz zadebiutował powieścią przygodową dla młodzieży pt. Gdzie jest korona cara?. Publikacja zajęła II miejsce w konkursie na Najlepszą Samochodzikową Książkę 2015 roku – plebiscycie organizowanym przez fanów twórczości Zbigniewa Nienackiego zrzeszonych na Forum Miłośników Pana Samochodzika. Kapituła konkursu postanowiła uhonorować powieść dodatkowym, specjalnym wyróżnieniem za umiejętność pisania o sprawach młodzieży oraz stworzenie udanego scenariusza dla wakacyjnej przygody.
Ojciec dwójki dzieci – jak sam przyznaje – najbardziej wymagających recenzentów jego twórczości.
W ubiegłym roku powrócił z kontynuacją przygód grupy przyjaciół: Ali, Igora, Moniki i Mirasa - książką "Gdzie jest skrzynia z karabinami?"
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-04-19, 17:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2017-04-19, 20:44:01   

Szara Sowa napisał/a:
Prawdziwa gratka dla czytelników!


Sekcja warszawska na pewno się pojawi. Szkoda,że ja nie mogę :/
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Robert 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 3658
Skąd: Świętochłowice
Wysłany: 2017-04-19, 20:52:35   

Ja mam dodatkowe pytanie do Artura ...
Będziesz w listopadzie bieżącego roku również na Śląskich Targach Książki w Katowicach ?
_________________
 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 606
Skąd: War
Wysłany: 2017-04-20, 10:13:30   

Bardzo bym chciał przyjechać na te targi. Nalegam na wydawcę i dystrybutora. Jeśli tylko będzie stoisko, z pewnością przyjadę. Jeśli nie będzie... Zobaczymy. Generalnie bardzo chcę na Śląsk pojechać w celach promocyjnych, ale nie moge się przebić do żadnych mediów :-(
_________________


Artur Pacuła
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-20, 14:17:31   

She71 napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Prawdziwa gratka dla czytelników!

Sekcja warszawska na pewno się pojawi. Szkoda,że ja nie mogę :/

Postara się pojawić. ;-)
A może ekipa łódzka by dołączyła? :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,69 sekundy. Zapytań do SQL: 15