PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Eugeniusz Paukszta
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-10-19, 13:04:06   

„Wiatrołomy” to z pewnością jedna z najlepszych książek Eugeniusza Paukszty. Świetna reklama zawodu leśnika, a osoby niezorientowane na czym ten zawód polega, po tej lekturze pewnie miałyby (kiedyś) lżej z egzaminem wstępnym na studia leśnicze. Mogę się domyślać że pisarz do końca mógł wahać się jak powieść zakończyć. Może trochę szkoda, że wybrał akurat taki jego wariant. Polecam!

wiatrolomy-eugeniusz-paukszta.jpg
Plik ściągnięto 135 raz(y) 59,55 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-10-31, 09:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-09-02, 17:07:29   

Na moją półeczkę z dziełami Eugeniusza Paukszty trafiły dwa nowe tytuły.

Paukszta.jpg
Plik ściągnięto 129 raz(y) 711,24 KB

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-02, 19:32:12   

Czyżbyś tego jeszcze nie czytał???
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-09-03, 11:57:42   

Szara Sowa napisał/a:
Czyżbyś tego jeszcze nie czytał???


Sądząc po tym co znalazłem o tych powieściach, pewnie czytałem, ale na szczęście nic już nie pamiętam, więc będzie to tak jakby pierwszy raz :okulary:
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
gregor75 
Słyszał o Samochodziku
ttt


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 13
Skąd: fgg
Wysłany: 2018-03-15, 01:30:17   

W zeszłym roku byłem w Adampolu. Wspaniałe miejsce - inne już niż w książkach - bardziej zbliżone do naszych miejscowości turystycznych ale nadal wspaniałe szczególnie gdy spotyka się tam Adampolan, którzy oprowadzą po miejscach ukrytych przed turystami a znanymi z książek Paukszty. Zresztą w Domu Cioci Zosi jest jego wpis w księdze pamiątkowej. No i uścisk ręki Lola - tak tego samego Lola wójta Adampola - bezcenne dla mnie miłośnika przygód Julka. Jeśli możecie wybierajcie się tam na wakacje. Pobyt tam jest dużo tańszy niż nad polskim morzem a Adampolanie zawsze chętnie goszczą Polaków. Tak miłych i sympatycznych ludzi to ze świecą szukać.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-15, 01:51:38   

gregor75 napisał/a:
W zeszłym roku byłem w Adampolu. Wspaniałe miejsce - inne już niż w książkach - bardziej zbliżone do naszych miejscowości turystycznych ale nadal wspaniałe szczególnie gdy spotyka się tam Adampolan, którzy oprowadzą po miejscach ukrytych przed turystami a znanymi z książek Paukszty. Zresztą w Domu Cioci Zosi jest jego wpis w księdze pamiątkowej. No i uścisk ręki Lola - tak tego samego Lola wójta Adampola - bezcenne dla mnie miłośnika przygód Julka. Jeśli możecie wybierajcie się tam na wakacje. Pobyt tam jest dużo tańszy niż nad polskim morzem a Adampolanie zawsze chętnie goszczą Polaków. Tak miłych i sympatycznych ludzi to ze świecą szukać.

No proszę! Czyli klimat miejsca się nie zmienił? Goszczą w sensie wynajmu kwater? A jaki procent (mniej więcej) stanowią tam Polacy? Ciekawe swoją drogą jak się teraz odnajdują w nowym politycznym klimacie.

P.S. Przy okazji zapraszam, gregorze, do Przywitalni. :)
http://pansamochodzik.net.pl/viewforum.php?f=39
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-03-15, 08:44:35   

Może wrzucisz zdjęcia! Bo na pewno masz! :564:
Jak sprawdziłem na mapie do Morza Czarnego jest tam 15 km. Do Bosforu - 10 km. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-03-15, 08:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gregor75 
Słyszał o Samochodziku
ttt


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 13
Skąd: fgg
Wysłany: 2018-03-15, 23:12:31   

Klimat jeśli chodzi o ludzi nie zmienił się. Agnieszka córka Lola tak samo jak on walczy o zachowanie polskości Adampola - i pewnie jest to tak samo trudne. Opowiadali mi o tych samych problemach, o których pisał Paukszta, że jest ich coraz mniej, że młodzi uciekają itd. W tej chwili nie są nawet samodzielni mimo, iż mają wójta to wszelkie sprawy ich dotyczące zapadają w Beykozie. Boli ich też brak wsparcia ze strony Polski. Np. Tomaszów Mazowiecki uważa się za miasto partnerskie Adampola a jest tak tylko z nazwy. Oni sami nie mieli o tym pojęcia. Nie mówiąc już o władzach. Turcy chcieli im zarekwirować kościół i cmentarz to w ostatnim momencie udaremnili to dzieląc pomiędzy siebie prawa własności do ziemi na której znajduje się kościół i cmentarz.
 
 
gregor75 
Słyszał o Samochodziku
ttt


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 13
Skąd: fgg
Wysłany: 2018-03-15, 23:31:22   

A przecież na cmentarzu leżą pochowani nie tylko Adampolanie, Ludwika Śniadecka ale również powstańcy i legioniści polscy. Polaków jest tam około 50-80 osób trudno było tego się dowiedzieć tak naprawdę. Napewno potrzeba im nowych osiedleńców - kilka gospodarstw stoi pustych bo starsi zmarli a młodzi wyjechali do Ameryki, Australii i innych stron świata. Ci, którzy tam siedzą proponowali, że gdyby ktoś chciał kupić gospodarstwo to skontaktują ze spadkobiercami byle nie sprzedawać tego Turkom. Procentowo ilu jest Polaków hmm... chyba około 50% ale nie widać ich bo sporo jest wypoczywających tam u nich Turków no i cały personel hoteli, pensjonatów i restauracji jest turecki. Wynajem kwater? - też ale to raczej rzadkość -teraz można wynająć pokój w hotelu, domek itp. Jeśli chodzi o koszty to mogę podać dla przykładu cenę za wynajem pokoju w hotelu postawionym na terenie ogrodu Cioci Zosi - za dwuosobowy pokój ze śniadaniem 16 dolarów . Pokój jest z łazienką, jedzenie niesamowite na zewnątrz 2 baseny dla dorosłych i dzieci. Jak się odnajdują w obecnym klimacie politycznym? - kiedy weszliśmy na ten temat to zapamiętałem jedną wypowiedź też byłego wójta Adampola: "My mamy teraz swojego sułtana, a wy macie również swojego małego sułtana..."
 
 
gregor75 
Słyszał o Samochodziku
ttt


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 13
Skąd: fgg
Wysłany: 2018-03-16, 00:34:59   

./redir/photos.app.goo.gl/jwC8EC2fifqAimwo2
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-03-16, 07:47:13   

Podoba mi się wnętrze i otoczenie domu. Widzę je jako zgrabne połączenie śródziemnomorskich wzorców w najlepszym - późnorzymskim - wydaniu z domieszką polskiej tradycji włościańskiej.

Dzięki i pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-03-16, 08:30:56   

Niesamowite miejsce. I to tak daleko od kraju. Szkoda żeby zanikło z powodu wyjazdu młodych. Ale tam jest problem np. z małżeństwami. Do niedawna jedyna możliwość poślubienie "nie-muzułamina" to byli Grecy. Teraz niby świat bardziej otwarty, ale jak widać bardziej to wpływa na wyjazdy niż przyjazdy. :/
Widziałem nie tak dawno film dokumentalny o Adampolu i była w nim zdaje się mowa, że odwiedził ich któryś nasz prezydent, nie pamiętam czy Kwaśniewski czy Wałęsa.
A jak wygląda sprawa dogadania się po polsku?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-16, 21:48:42   

Kynokephalos napisał/a:
Podoba mi się wnętrze i otoczenie domu. Widzę je jako zgrabne połączenie śródziemnomorskich wzorców w najlepszym - późnorzymskim - wydaniu z domieszką polskiej tradycji włościańskiej.

Coś w tym jest. Bardzo swojsko to mimo niektórych elementów wygląda. :)
Fajnie, że tak daleko istnieje taka wysepka. Ale szkoda, że tak daleko, bo ciężko się wyprawić. :/

gregor75 napisał/a:
Boli ich też brak wsparcia ze strony Polski. Np. Tomaszów Mazowiecki uważa się za miasto partnerskie Adampola a jest tak tylko z nazwy. Oni sami nie mieli o tym pojęcia. Nie mówiąc już o władzach. Turcy chcieli im zarekwirować kościół i cmentarz to w ostatnim momencie udaremnili to dzieląc pomiędzy siebie prawa własności do ziemi na której znajduje się kościół i cmentarz.

Dobrze, że się udało!
Znaczy Adampolanie nie mieli pojęcia o tym partnerstwie, czy mieszkańcy Tomaszowa?

gregor75 napisał/a:
Napewno potrzeba im nowych osiedleńców - kilka gospodarstw stoi pustych bo starsi zmarli a młodzi wyjechali do Ameryki, Australii i innych stron świata. Ci, którzy tam siedzą proponowali, że gdyby ktoś chciał kupić gospodarstwo to skontaktują ze spadkobiercami byle nie sprzedawać tego Turkom.

Tylko, że nikt w Polsce o tym nie słyszał. A może znaleźliby się jacyś chętni, żeby z takiej szansy skorzystać (podejrzewam, że ceny nie są bardzo wysokie), gdyby akcja była bardziej nagłośniona?
_________________
Drużyna 5

 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2018-03-16, 22:10:40   

Berta von S. napisał/a:
A może znaleźliby się jacyś chętni, żeby z takiej szansy skorzystać (podejrzewam, że ceny nie są bardzo wysokie),


Myślę, że to by musieli być straszliwi fanatycy Turcji. Kupowanie tam domu do mieszkania nie będąc pewnym, że za rok niedalecy sąsiedzi cię nie spalą lub nie ukamienują ewentualnie władze zmienią przepisy i wszystko zabiorą, nie jest zbyt rozsądnym. Ja bym szybciej próbował ryzykować, że mi niedźwiedź przyjdzie na podwórko w Yukonie czy Terytoriach Północno-Zachodnich niż wydawać pieniądze tam gdzie za chwilę władza może mi wszystko zabrać.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-03-16, 22:30:01   

A tak poza tym gregorze jesteś pierwszym forumowiczem, który tam dotarł! :564:
Dla miłośników twórczości Paukszty jest to miejsce na swój sposób magiczne.
Bo pewnie byś tam nie trafił gdyby nie Paukszta? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-17, 00:35:09   

PawelK napisał/a:

Myślę, że to by musieli być straszliwi fanatycy Turcji. Kupowanie tam domu do mieszkania nie będąc pewnym, że za rok niedalecy sąsiedzi cię nie spalą lub nie ukamienują ewentualnie władze zmienią przepisy i wszystko zabiorą, nie jest zbyt rozsądnym. Ja bym szybciej próbował ryzykować, że mi niedźwiedź przyjdzie na podwórko w Yukonie czy Terytoriach Północno-Zachodnich niż wydawać pieniądze tam gdzie za chwilę władza może mi wszystko zabrać.

Masz rację, ryzyko jest na pewno. Ale myślę, że jest trochę zakręconych ludzi, którzy by się na coś takiego porwali, gdyby szansa na nową szansę nie była zbyt droga. A jeśli nikt o takich możliwościach nie wie, to trudno liczyć na chętnych.
_________________
Drużyna 5

 
 
gregor75 
Słyszał o Samochodziku
ttt


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 13
Skąd: fgg
Wysłany: 2018-03-20, 21:23:49   

...
Ostatnio zmieniony przez gregor75 2018-04-19, 23:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gregor75 
Słyszał o Samochodziku
ttt


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 13
Skąd: fgg
Wysłany: 2018-03-20, 21:27:11   

...
Ostatnio zmieniony przez gregor75 2018-04-19, 23:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-20, 21:48:26   

gregor75 napisał/a:
Jeśli natomiast chodzi o ten strach przed turkami to nieprawda. oni mają bardzo dobre relacje i nie ma tam fanatyzmu religijnego. Bardzo śmiesznie to wyglądało gdy w kraju muzułmańskim jakim jest turcja gdy byłem na plaży lub na basenie 98% turków ubranych w slipy, kostiumy kąpielowe patrzyło krzywym wzrokiem na tych którzy kąpali się w ubraniach muzułmańskich. Kolejna ciekawostka to fakt, że Polacy w Adampolu wybudowali dla mieszkających tam Turków meczet by nie byli pokrzywdzeni faktem że jest tylko kościół. A teraz przyjeżdżający tam na odpoczynek Turcy narzekają że jest tam meczet. Nie ma tam dla Polakow większych zagrożeń. Basia u której meszkaliśmy przyjechała tam w latach 80-tych z Warmii i Mazur, wyszła za miejscowego Polaka i mają teraz hotel pensjonat i 2 restauracje. Turcy którzy u niej pracują kłaniają się w pas jak tylko obok nich przechodzi. Tam jest zbyt duży biznes turystyczny by władze podjęły się ryzyka zabierania czyjejś własności, a przecież i w czasach sułtańskich było tam polakom dobrze - zajmowali wysokie pozycje w tureckim wojsku ... i do dziś tak bywa.

No to brzmi pozytywnie na szczęście, myślałam, że jest gorzej. :)

Tylko w przypadku ewentualnych wykupów polskich domów przez Polaków, nie tyle chodzi o strach przed Turkami osób, które są tam na miejscu i znają realia, co strach przed Turkami osób, które miałyby się tam osiedlić. Mało u nas ludzie raczej wiedzą o Adampolu i tamtejszych układach. Sporo za to słyszą o pro-islamskich zmianach. Dlatego, aby zachęcić kogokolwiek do przeprowadzki i uratować tę wysepkę polskości przed rozmyciem, ważna jest informacja. A w tym kierunku mało się chyba robi. Może np. Ty jako osoba, która odwiedziła miejsce jakiś artykuł mógłbyś skrobnąć, albo spróbować zainteresować tematem media? :)
_________________
Drużyna 5

 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2018-03-20, 22:03:23   

gregor75 napisał/a:
Tam jest zbyt duży biznes turystyczny by władze podjęły się ryzyka zabierania czyjejś własności,


Sorka, to czegoś nie rozumiem:

gregor75 napisał/a:
Turcy chcieli im zarekwirować kościół i cmentarz to w ostatnim momencie udaremnili to dzieląc pomiędzy siebie prawa własności do ziemi na której znajduje się kościół i cmentarz.


Ale ja tam się nie znam, pewnie jestem uprzedzony.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,75 sekundy. Zapytań do SQL: 14