PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2019-04-03, 18:19
Pierwowzorem Wielkiego Bobra był Czesław Białas spod Piły!
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-27, 07:18:04   

Berta von S. napisał/a:
A pytałeś może, Marcinie, o te księgi pamiątkowe z podróży? Faktycznie są nadal w Byszewicach? Zachowały się jeszcze jakieś pamiątki?


I czy pan Paweł byłby skłonny je udostępnić?

Co do tych tabliczek, to chyba była wtedy trochę taka moda. Pamiętam że w latach 70-tych turyści nosili na sobie dużo różnych metalowych odznak ze schronisk czy ciekawych miejsc. Można to było kupować nawet hurtowo, w zestawach. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2016-09-27, 07:37:19   

A tak swoją drogą to fantastyczne jak jednym przypadkowym odkryciem dokonanym w Muzeum Warmii i Mazur udało się dociec tylu szczegółów z życia osoby, która stała się wzorem dla pozornie fikcyjnej powieściowej postaci. Nienacki to był jednak gość. :)
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-27, 07:43:48   

Prowadzimy bardzo ciekawe, samochodzikowe śledztwo! :D
I daleko jeszcze do jego zakończenia! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-28, 16:41:10   

Uwaga! Jestem po rozmowie z Pawłem Wojciechowskim z Byszewic, czyli osobą, która przejęła spuściznę po Czesławie Białasie!
I mam kilka ciekawych informacji!
Po pierwsze "nasze" zeszyty są u p. Pawła, ale nie wie dokładnie ile ich jest i uwaga - sądzi że nie są one kompletne, bo wcześniej prawdopodobnie część z nich przejęła jakaś szkoła.
Zeszyty prawie w ogóle nie były ruszane od momentu ich przejęcia, dlatego p. Paweł nie potrafił powiedzieć z których lat pochodzą.
W związku z tym obiecał w ciągu najbliższych dni zajrzeć do nich i sprawdzić, czy są najbardziej nas interesujące lata, czyli jak wydedukowałem 1967-75.
Jeżeli da radę to przejrzy je też pod kątem tego czy jest tam wspomniane o niejakim Nienackim z Jerzwałdu i p. Eugeniuszu z Wejsun!

Jednym słowem rozpozna sprawę i da nam znać co znalazł.
W razie czego, w drugim etapie będzie można go odwiedzić i samemu zobaczyć co i jak. :)

Co do ich łącznej ilości to przypomniał sobie że pierwotnie były to dwie kupki zeszytów po 20-30 cm każda. Bo pamiętał taki obraz na jednym ze zdjęć, które posiada, tzn. jest tam p. Czesław oraz te kupki. Bo poza zeszytami po p. Czesławie pozostało wiele innych materiałów: zdjęć, odznak, pamiątek itp.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-09-28, 16:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-09-28, 21:41:22   

Dobre to nowiny. Jestem strasznie ciekawy, jaki charakter mają te dzienniki. Czy wspominają konkretnych ludzi, rozmowy, które pan Białas z nimi prowadził? Może zawierają nawet jego osobiste komentarze, a może nawet - teraz ponosi mnie już fantazja - opisy jakichś dramatycznych przeżyć? Niebawem się dowiemy. Dobra robota, Szara Sowo. :564:
 
 
RdK
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-28, 22:24:18   

Warto by je było zdigitalizować, jeśli tego etapu jeszcze nie przeszły.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-29, 08:28:14   

John Dee napisał/a:
Dobra robota, Szara Sowo.


Dziękuję bardzo!

RdK napisał/a:
Warto by je było zdigitalizować, jeśli tego etapu jeszcze nie przeszły.


Zdigitalizowanie całości to byłaby ogromna praca, a pan Paweł chyba raczej nie za bardzo byłby skłonny tych materiałów wypożyczać. Poza tym zastanawiam się, czy czymś takim nie powinno zająć się np. PTTK z Piły? Nas w sumie najbardziej interesuje niewielki fragmencik wędrówek p. Czesława. Głównie chodzi nam o udowodnienie jego związków z Nienackim czy Wejsunami.
Jedno co zrobimy na pewno (mogę to już zdradzić), to utworzenie odpowiedniego hasła na Wikipedii. Bo sami doświadczyliśmy tego jakie tylko okruchy zostały po panu Czesławie w internecie. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
RdK
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-29, 10:52:00   

Może nie tyle ogromna, co żmudna i czasochłonna. Dużo czasu zleciało, nim zeskanowałem rodzinne zdjęcia i filmy VHS (te będę musiał raz jeszcze, ale tyle z tym kłopotu...) :)
Ostatnio zmieniony przez 2016-09-29, 11:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-29, 12:01:53   

A tak prezentuje się Paweł Wojciechowski.

Rozmowa z Pawłem Wojciechowskim, kronikarzem, artystą i konstruktorem dziwacznych maszyn, w tym bardzo oryginalnych rowerów, w jego ogrodzie w Byszewicach

- Jakie były początki pasji tworzenia i jak to się stało, że zaczął Pan budować rowery inne niż zwykłe?
– Odkąd sięgam pamięcią, zawsze miałem zdolności wizjonerskie. Polegało to na tym, że jak były u mnie jakieś części rowerowe, to po głowie chodziła myśl, żeby z nich coś zrobić. Dlatego też ze złomu podnosiłem nawet pogiętą ramę rowerową. Zawsze chciałem mieć pojazd poruszający się wolno, w bezpiecznym tempie. Taki trójkołowiec, na którym można wygodnie posiedzieć. Biorąc pod uwagę mój wiek, chodziło mi nie o szybkość, ale o komfort. W taki oto sposób powstał Łabędź, który ma duże przełożenie i można nim jeździć do przodu i do tyłu.

- Jak długo trwała budowa Łabędzia?

c.d.
./redir/www.rowertour.pl/?page=artykul&id=1292

Inny artykuł i więcej zdjęć tu:
./redir/www.strefaagro.gl...lkopolskiej-wsi

styl życia_Paweł Wojciechowski.jpg
Plik ściągnięto 131 raz(y) 65,96 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-09-29, 12:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-29, 17:38:07   

Szara Sowa napisał/a:
A tak prezentuje się Paweł Wojciechowski.
Rozmowa z Pawłem Wojciechowskim, kronikarzem, artystą i konstruktorem dziwacznych maszyn, w tym bardzo oryginalnych rowerów, w jego ogrodzie w Byszewicach

Znowu Cię przyłapałam na czytaniu po łebkach. :p

Berta von S napisał/a:
Sprawdziłam te Byszewice. Rzeźba przedstawiająca Czesława Białasa znajduje się w galerii ogrodowej rzeźbiarza, poety i filozofa Pawła Wojciechowskiego (jest nawet jego numer) zwanego "Ikarem z Byszewic". Tu dwa filmiki. Ciekawe, czy fascynacją dziwnymi pojazdami zaraził go "Wielki Bóbr"?
https://www.youtube.com/watch?v=m51yGl-N3Fo
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-09-29, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-29, 18:03:43   

Cytat:
Znowu Cię przyłapałam na czytaniu po łebkach. :p


Ależ skąd! Ty wrzuciłaś filmik a ja artykuły! :053:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-29, 18:20:20   

Szara Sowa napisał/a:
Cytat:
Znowu Cię przyłapałam na czytaniu po łebkach. :p

Ależ skąd! Ty wrzuciłaś filmik a ja artykuły! :053:

Dobra, dobra, założę się, że nie obejrzałeś filmików. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-29, 18:42:27   

Cytat:
Dobra, dobra, założę się, że nie obejrzałeś filmików. ;-)


Oj, możemy zrobić z nich konkurs! :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-29, 19:03:18   

Szara Sowa napisał/a:
Cytat:
Dobra, dobra, założę się, że nie obejrzałeś filmików. ;-)

Oj, możemy zrobić z nich konkurs! :p

A to wcale nie jest zła myśl. Możnaby zrobić szybki konkurs na temat pierwowzorów i inspiracji miejsc i postaci z przygód Tomasza. Na przykład: Którego z wskazanych jezior nie wymieniali badacze naukowi jako możliwej lokalizacji Oślej Łąki: Śniardwy, Jeziorak, Mamry. :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-29, 20:14:30   

Berta von S. napisał/a:
Możnaby zrobić szybki konkurs na temat pierwowzorów i inspiracji miejsc i postaci z przygód Tomasza. Na przykład: Którego z wskazanych jezior nie wymieniali badacze naukowi jako możliwej lokalizacji Oślej Łąki: Śniardwy, Jeziorak, Mamry.


Jednym słowem, zróbmy konkurs z nas samych :D .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-09-29, 20:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2016-09-29, 21:23:53   

MarcinB napisał/a:
Na tej menażce jest ciekawy zapis o człowieku z Wołowych Lasów. To blisko mnie, niestety nie zrobiłem innego zdjęcia i nie mogę odczytać o kogo chodzi... W wołowych Lasach znam pewną panią która może słyszała o panu Czesławie.


Znam dość sporo osób z tej wioski, więc również spróbuję przeprowadzić mały wywiad :)
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-09-29, 22:14:27   

Ja interpretuję napis w ten sposób, że w Wołowych Lasach był obóz ZMS lub przystanek rajdu ZMS, na którym pan Czesław był gościem. Kadry obozu pewnie już tam nie pamiętają, ale pana Białasa i Zagrodę możliwe że tak. :564:
Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2016-09-29, 23:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-30, 07:24:52   

Adi napisał/a:
Znam dość sporo osób z tej wioski, więc również spróbuję przeprowadzić mały wywiad :)


Ty Adi w ogóle masz tam blisko. :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-30, 09:45:42   

Wspomniana już pani Ewa nie daje na razie znaku życia, ale nie sądzę aby miała coś przeciwko publikacji jej maila. Jest tam kilka ciekawych informacji, które mogą bardziej przybliżyć nam postać p. Czesława.

Tak, miałam wielkie szczęście poznać pana Czesława Białasa. To był wyjątkowy CZŁOWIEK.
W latach osiemdziesiątych pracowałam jako nauczyciel- wychowawca internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Białej k/Trzcianki. Prowadziłam Uczniowskie Koło Turystyki Pieszej. Każdego roku uczestniczyłam z młodzieżą w organizowanym przez pana Białasa Rajdzie Gwiaździstym w Radolinku na początku czerwca (zawsze w okolicy urodzin Pana Czesława). W Radolinku meldowaliśmy się zawsze dzień wcześniej (z namiotami), żeby przygotować teren, zagrodę i izbę turystyczną do mety rajdu. Pan Białas miał ogromne zbiory swoich ksiąg pamiątkowych, plakietek, znaczków i innych pamiątek ze swoich podróży po Polsce od połowy lat trzydziestych. Pan Czesław miał niesamowitą pamięć i cudowny dar opowiadania o swoich podróżach i przeżyciach. Potrafił deklamować z pamięci swoje (całkiem udane) wiersze opiewające piękno naszej ojczyzny. Często wspominam te godziny spędzone z panem Czesławem przy osławionym cieście drożdżowym - na przybycie turystów zamawiał 4 duże blachy ciasta drożdżowego z rabarbarem. Aby opowiedzieć anegdoty i historie związane z Czesławem Białasem musiałabym przeznaczyć na to parę godzin.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-09-30, 09:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-30, 16:45:54   

Szara Sowa napisał/a:
Potrafił deklamować z pamięci swoje (całkiem udane) wiersze opiewające piękno naszej ojczyzny. Często wspominam te godziny spędzone z panem Czesławem przy osławionym cieście drożdżowym - na przybycie turystów zamawiał 4 duże blachy ciasta drożdżowego z rabarbarem. Aby opowiedzieć anegdoty i historie związane z Czesławem Białasem musiałabym przeznaczyć na to parę godzin.

A więc jednak! Trafiłam jakiś czas temu na taką notatkę i zastanawiałam się, czy to też "nasz" Czesław Białas.

Wieczór autorski
Ruchliwa grupa młodych poetów i nowelistów romantyków, zrzeszona w Kole Literacko - Społecznym Uniw. Powsz. im. Jana Kasprowicza, urządza w ramach poniedziałków literacko - artystycznych wieczór autorski. Wieczór odbędzie się dnia 25 bm. o godz. 20-tej w lokalach Ośrodka Społeczno - Oświatowego. W programie: prof. Richter Henryk wyjątki z dramatów, Adam Królak - reportaże, Czesław Białas - wiersze, Dehmel Józef - nowele, Karpiński Jerzy - nowele. Organizacją wieczoru z ramienia zarządu, zajmuje się Jerzy Karpiński, pod kierunkiem artystycznym prof. Richtera. Oprawa dekoracyjna Tadeusza Czaplińskiego.

źródło: Nowy Kurjer: dziennik poświęcony sprawom politycznym i społecznym 1938.04.15 R.49 Nr87

Szara Sowa napisał/a:
Często wspominam te godziny spędzone z panem Czesławem przy osławionym cieście drożdżowym - na przybycie turystów zamawiał 4 duże blachy ciasta drożdżowego z rabarbarem. Aby opowiedzieć anegdoty i historie związane z Czesławem Białasem musiałabym przeznaczyć na to parę godzin.

Fajnie by było porozmawiać o Panie Czesławie na tego typu spotkaniu w jakiś mroczny zimowy wieczór. Może nawet ciasto z rabarbarem udałoby się zorganizować. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-09-30, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,75 sekundy. Zapytań do SQL: 16