PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Drzewo genealogiczne (zespół badawczy)
Autor Wiadomość
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-05-16, 16:35:38   

W sumie nie ma:)

Znalazłem, że obecny szpital jest na ul Słowackiego, przed wojną też był na niej, czyli nie zmieniono nazwy. Na tej samej ulicy mieszkali Draberkowscy :) Czyli wystarczy na niej poszukać/popytać.
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-16, 22:09:58   

Ater napisał/a:

Znalazłem, że obecny szpital jest na ul Słowackiego, przed wojną też był na niej, czyli nie zmieniono nazwy. Na tej samej ulicy mieszkali Draberkowscy :) Czyli wystarczy na niej poszukać/popytać.

Lepiej pytać o Państwa Drabarek. ;-) Ale najpierw by było się jednak upewnić, czy to oni. Bo niby wszystko w tej mojej analizie się zgodziło, ale pewności nie ma... Spróbuj przed 10.06 się wywiedzieć. :)

Słowackiego sobie obejrzałam ludzikiem. Nie widzę tam zbyt wielu większych starych budynków. Najbardziej by mi optycznie do roli "domu urzędniczego" pasował nr. 12, ale jest tam ponoć siedziba gminy, więc mieszkań raczej nie ma. Chociaż może przed wojną były (?), to akurat da się na miejscu łatwo sprawdzić. Poza tym kilka starych z czerwonej cegły w stylu koszarowym i trochę małych domków. Reszta powojenna.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-05-16, 22:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marcin_Marynicz 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lip 2016
Posty: 8
Skąd: lubuskie
  Wysłany: 2016-07-09, 15:52:35   

dzień dobry,

mam pewne przypuszczenie, że dziadkami macierzystymi ZN byli Antoni Danecki (ur. 1866) i Anna Stanek (ur. 1868), którzy pobrali się 26 lutego 1889 r. w Wojkowicach Kościelnych. Pan młody urodził się i mieszkał w Gołonogu. To właśnie do tamtejszej parafii do 1911 r. należały Strzemieszyce.

Antoni Danecki był synem Jana (1839-) i Julii zd. Celer (1842-) - ślub 13.11.1864 r. w Koziegłówkach)

Anna Stanek za rodziców miała Łukasza (1834-1889) i Brygidę zd. Strzel(b)ską (1833-1875)

Łukasz Stanek był synem Franciszka i Brygidy, a po śmierci swojej żony, matki Anny, ponownie się ożenił.

Brygida Strzel(b)ska była córką Mateusza Strzel(b)skiego i Agaty zd. Cupiol (?)

Pozdrawiam,
Marcin
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-07-09, 16:14:46   

Dziękujemy za te cenne informacje, Marcinie. :564: :564: :564:
Mam nadzieję, że Twoje przypuszczenia się potwierdzą, wtedy bowiem byłby to potężny krok naprzód w drodze do odtworzenia drzewa genealogicznego Nienackiego.
 
 
Marcin_Marynicz 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lip 2016
Posty: 8
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2016-07-09, 16:33:22   

Z chęcią przyłączę się do poszukiwań :) Już jakiś czas temu planowałem artykuł o Zbigniewie Nienackim i jego korzeniach, ale niewiele w zasadzie jest pewnych informacji.

Akt chrztu Cecylii Daneckiej powinien być w księgach metrykalnych par. Gołonóg, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Katowicach.

Co do Stanisława Jana Nowickiego, to na pewno nie został ochrzczony w Łodzi w 1901 r. (wczoraj sprawdziłem wszystkie wówczas funkcjonujące parafie). Myślę, że można spróbować inaczej znaleźć jego (Cecylii zreszt też) miejsce ur. i dane rodziców - albo w zarządzie cmentarza, gdzie jest pochowany lub w parafii (tylko której, bo w nekrologu jest informacja tylko kaplicy na zarzewskim cmentarzu).

Myślę, że z przodkami Cecylii (jeżeli potwierdzi się, że faktycznie była córką znalezionych przeze mnie Antoniego i Anny, ślubujących w 1889 r.) nie powinno być większych problemów. Na razie jednak się nie zagłębiam, aby nie szukać bez potwierdzenia :)
Ostatnio zmieniony przez Marcin_Marynicz 2016-07-09, 16:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-07-09, 17:25:17   

Marcinie, jako cenny nabytek forum musisz napisać coś więcej o sobie w Przywitalni!
http://pansamochodzik.net.pl/viewforum.php?f=39
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-07-09, 21:18:40   

Marcin_Marynicz napisał/a:
Z chęcią przyłączę się do poszukiwań :)

Doskonale! No to rozumiem, że przyłączasz się również do zespołu “Drzewo genealogiczne”? Witaj serdecznie. :564:


Zespół badawczy “Drzewo genealogiczne
Gdzie pracujemy i dyskutujemy? Tu: ./redir/pansamochodzik.net...p=262886#262886
Ater (kierownik zespołu)
Berta von S.
Mirekpiano
Milady
Misia
Gaspard
Marcin_Marynicz
John Dee
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-07-09, 23:15:41   

Mam zaszczyt powitać w naszym zespole Marcina Marynicza, redaktora czasopisma genealogicznego More Maiorum. Z którym to czasopismem się kontaktowałem prosząc o informację na temat urodzenia Stanisława Mikulskiego.

Wnioskuję, że Marcin zaczerpnął swoje informację z aktu małżeństwa Anny Stanek i Antoniego Daneckiego:


Oraz aktu małżeństwa rodziców Antoniego Daneckiego, Jana Kantego i Julianny Celler


Dobry strzał. Przekazałem te akta siostrze ciotecznej Nienackiego i czekam na nowe ciekawe informację na ich temat.

Co do artykułu to pomysł dobry (też o tym pomyślałem) ale na razie jest za mało materiału.
Ostatnio zmieniony przez Ater 2016-07-09, 23:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-02-13, 10:21:37   

Czy nie byłby już czas aby zasugerować prowadzącym poniższe strony:

./redir/www.nienacki.art.pl/g_za_zycia.html
./redir/pansamochodzik.info.pl/g_za_zycia.html

zmiany w życioryskie Nienackiego, przynajmniej w niektórych szczegółach?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2019-06-02, 16:01:26   

John Dee napisał:

Cytat:
Dzięki Aterowi dowiedzieliśmy się, że matka Nienackiego, Cecylia z Daneckich, nie pochodzi wcale z okolic Łodzi, lecz - ze Śląska! Dokładniej mówiąc ze Strzemieszyc. Jej dziadek był kolejarzem. Dopiero potem rodzina przeniosła się do Łowicza!

Aterowi naciskam “pomógł”! :564:


Drobna korekta. Strzemieszyce Wielkie i Małe (niegdyś osobne miejscowości), jak również Dąbrowa Górnicza, to nie jest Śląsk. Nawet Górny.

Nie zmienia to faktu, że Badacze wykonali kawał dobrej roboty!
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-06-02, 16:30, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-12-08, 22:53:53   

To jeszcze dodam, że rodzice Zbigniewa Nienackiego zawarli ślub 29 czerwca 1925 roku w Rogowie. I tak Rodzicami Stanisława Nowickiego 24 letniego, urodzonego w Brudzewie parafii Brudzew zamieszkałego w Rogowie byli Bronisław i Katarzyna z Jurkiewiczów Nowiccy, natomiast Cecyli Daneckiej lat 24 urodzonej w Strzemieszycach parafia Gołonóg zamieszkałej w Rogowie byli Antoni i Anna ze Stanków Danieccy.
Dzięki temu wywód przodków poszerzył się o dziadków naszego pisarza.

przodkowiePanaSamochozika.png
Plik ściągnięto 655 raz(y) 37,92 KB

_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
Ostatnio zmieniony przez Ater 2019-12-08, 23:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marcin_Marynicz 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lip 2016
Posty: 8
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2019-12-08, 23:17:33   

Rodzina Nowickich w Brudzewie nie mieszkała zbyt długo, ponieważ urodziło się tam tylko jedno pokolenie tej rodziny. Bolesław Nowicki na świat przyszedł w 1857 r. w powiecie łęczyckim jako syn Antoniego i Antoniny z Kowalskich małżonków Nowickich. W 1887 r. poślubił w Brudzewie młodszą o 10 lat Katarzynę Jurkiewicz, córkę brudzewskich rolników Jakuba i Anny z Kaszyńskich małżonków Jurkiewiczów. Przodkowie ze strony Katarzyny zamieszkiwali okoliczne tereny od wielu pokoleń.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-12-09, 01:27:41   

Bronisław czy Bolesław? Zwykła literówka czy sprzeczność w dokumentach?
(Choć teoretycznie nie mogę wykluczyć trzeciej odpowiedzi: przypadkowego zbiegu nazwisk i imion małżonek dwóch różnych mężczyzn; lub dwóch małżeństw jednej kobiety).

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2019-12-09, 07:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marcin_Marynicz 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lip 2016
Posty: 8
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2019-12-09, 07:13:48   

Oczywiście, że Bronisław! Tak to jest, kiedy człowiek chce coś szybko napisać i myśli o kilku rzeczach na raz ;-) Przy okazji jako ciekawostkę dodam, że Bronisław Nowicki był nauczycielem
 
 
Marcin_Marynicz 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lip 2016
Posty: 8
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2019-12-09, 07:24:22   

Jeszcze w ramach uzupełnienia - Cecylia Stanisława Danecka urodziła się 3 listopada 1901 r. w Strzemieszycach Wielkich ;)
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-12-09, 23:44:15   

Ważne odkrycia panowie! Ater i Marcin otrzymują ode mnie “pomógł”.

Patrząc zaś na te nowe miejscowości, w których żyli przodkowie naszego pisarza zastanawiam się, czy nie istnieją jakieś powiązana z miejscami, które odnotowaliśmy już wcześniej w innym kontekście? Jak na razie nie jest tego wiele, chyba że to. Matka Nienackiego Cecylia z rodziną przeprowadziła się ze Strzemieszyc do Łowicza. Nie jest stamtąd aż tak daleko do Koluszek, gdzie jej matka Anna Stanek żebrała być może przed kościołem. Z Koluszek zaś całkiem jest już blisko do Giemzowa, gdzie mieszkali inni Daneccy, Władysław i Antoni, powiązani z łódzkimi Chojnami oraz Syberią (zesłanie, kolej, PNPL). Więcej o tej teorii tu: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=263808#263808

Co się tyczy Rogowa należy się zapytać, co przygnało rodziców Nienackiego do tejże mieściny? Matka mogła tam oczywiście być jakiś czas nauczycielką, ale ojciec? :okulary2:
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2019-12-10, 17:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marcin_Marynicz 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lip 2016
Posty: 8
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2019-12-10, 07:19:30   

Na chwilę obecną ciężko stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach oboje trafili do Rogowa. Związek zawarli w obecności dwóch świadków, którzy nie byli prawdopodobnie spokrewnieni z parą młodą (kolejarz Gandzik i organista Nockowski). Ciekawe jest to, że ślubu udzielił, za pozwoleniem lokalnego proboszcza, wikariusz parafii w Brzezinach. Podpisy pary młodej świadczą również, że byli w jakimś stopniu wykształceni, ponieważ w tamtych latach analfabetyzm był duży, a oni podpisali się wprawną ręką.

Pozdrawiam!
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-12-10, 07:46:43   

John Dee napisał/a:
Ater i Marcin otrzymują ode mnie “pomógł”.

W pełni należne. :564:
Mam przy tym do nich pytanie: na jakie dokumenty możemy się powoływać, traktując odtąd te genealogiczne informacje jako pewne i potwierdzone?

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Marcin_Marynicz 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lip 2016
Posty: 8
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2019-12-10, 07:57:02   

Jest to dokument, do którego dotarłem dwa lata temu, a jego źródło (bardziej naukowo) można określić następująco: Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej w Rogowie, Akta małżeństw 1925, akt małżeństwa nr 19, karta 39
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-12-10, 08:02:22   

Dzięki, Marcin! :564:

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 16