PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zaginiony ląd 2.0
Autor Wiadomość
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2016-06-08, 14:51:06   Zaginiony ląd 2.0

Tym razem poszukiwania śladów MacLeanów w Prusiech zawiodły mnie w okolice Zalewa, miłośnikom Pana Samochodzika znanego z… kontynuacji „Floreny z Zalewa”. W 1861 roku Allan MacLean zakupił od rodziny Korff majątek Mazanki (Mosen) za sumę 76 tysięcy dolarów. Motywem zakupu dokonanego przez Allana były jego zaręczyny z Marie Glüer, siostrą właściciela Girgajn (Gergehnen). McLean zamieszkał w nowej rezydencji zaprojektowanej przez hamburskiego architekta Ernsta Glüera. Próbowałem odnaleźć ów dwór, ale okazuje się, że niewiele z niego pozostało. W skromniutkiej resztówce mieszka obecnie sołtys Mazanek. Dawną świetność przypomina jeszcze potężne drzewo – pozostałość dworskiego parku. Okazuje się, że MacLeanowie spowinowaceni byli z rodziną Glüer dwukrotnie, jako, że oprócz Allana, także Emily MacLean, córka Archibalda MacLeana ze Szczerbięcina, o którym pisałem wcześniej, wyszła za mąż za niejakiego Hermana Otto Glüera, właściciela Girgajn. Emily zmarła młodo, mając zaledwie 36 lat, przy porodzie siódmego dziecka, i została pochowana na rodzinnym cmentarzu w parku na tyłach dworu w Girgajnach. Próbowałem szukać jej grobu, ale niestety tablica nagrobna nie ocalała a cmentarz jest tak zapuszczony iż w ogóle ledwo co widać w zaroślach. Obecny właściciel jak dowiedziałem się od miejscowych nie skorzystał z kilku propozycji odsprzedania dworu i obecnie niszczeje on jak wiele podobnych w naszym kraju. Po MacLeanach pozostał jeszcze jeden ślad w okolicy a mianowicie – przepiękna srebrna taca, będąca prezentem dla właściciela Girgajn od okolicznych VIP-ów, których nazwiska wygrawerowano na jej spodzie. Pomiędzy nimi widnieje także nazwisko MacLean. Taca jest obecnie w posiadaniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej a informacje o niej przekazała mi pani Krystyna Kacprzak – redaktor naczelny regionalnych „Zapisków Zalewskich”, w których znajdziecie dokładną historię srebrnego precjozum.


Dwór w Mazankach, stan obecny



Drzewo - pozostałość dworskiego parku.



Dwór w Girgajnach



Dwór w Girgajnach od strony parku



Cmentarz w parku



Budynki gospodarcze



Taca z Girgajn - góra



Taca z Girgajn - spód

_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2019-07-20, 01:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-23, 10:46:16   

Fajnie, nowe cele do letnich wycieczek z Jerzwałdu. Niedaleko są jeszcze Pozorty, które zamierzałam obejrzeć, więc można to jakoś połączyć. Jakbyś miał dla nas jakieś śledcze zlecenie, to daj znać. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2016-06-24, 14:19:06   

Polecam. :564: Proponuję kontakt wczesniejszy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zalewskiej - bardzo życzliwe i uczynne bractwo, służą wszelkimi informacjami. Taca jest u nich do obejrzenia.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,29 sekundy. Zapytań do SQL: 12