PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół badawczy "Jasień"
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-30, 21:52:44   

Nietajenko napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Ma też pytanie, czy ten kryminał jest w pełni ukończony? Czy to tylko jakiś zarys czy też fragmenty? :)

Calutki i ukończony.

Dla mnie to raczej przemawia za dostosowaniem się do rynku/wydawcy/nacisków...
Trudno mi uwierzyć, że ZN napisalł (na maszynie) całą książkę, a potem nagle sam zmienił koncepcję i napisał ją od początku w innej wersji i konwencji. Sam by pewnie wprowadzilł jakieś lekkie zmiany, ale tyle roboty i nagle wszystko pisać od nowa?

Myślę, że mu tego nie chcieli wydać. Częściowo może z powodu politycznej poprawności, a częściowo z powodu zbytniego zagmatwania i faktu, że za brutalna dla dzieci. .
_________________
Drużyna 5

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2016-05-30, 22:11:04   

A może wpłynęło zamówienie na książkę dla młodzieży i autor skorzystał ze starego niezrealizowanego pomysłu?
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-30, 22:34:38   

Robinoux napisał/a:
A może wpłynęło zamówienie na książkę dla młodzieży i autor skorzystał ze starego niezrealizowanego pomysłu?

Możliwe, ale pytanie, czemu go nie zrealizował, skoro miał praktycznie gotową powieść.. Mało prawdopodobne, żeby sam się rozmyślił z jej wydawania po wielu miesiącach roboty.
_________________
Drużyna 5

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2016-05-30, 22:42:39   

Nie było zainteresowania wśród wydawców?..
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2016-05-31, 07:05:48   

odsłona kolejna

Potem następuje szereg dramatycznych zdarzeń. Sebastian odnajduje zwłoki Klausa częściowo zanurzone w wodzie przy młynie Topielec. To tam chłopcy znaleźli zmiętą kartę menu z restauracji "Ruland". W rzęsie bohaterowie odnajdują konika szachowego, który umkną uwadze milicji przy oględzinach miejsca zbrodni. Konik szachowy staje się herbem Związku Tajemniczej Szachownicy, a także symbolem do opatrywania zakonspirowanych informacji. To Kuryłło, który był już w posiadaniu pamiętnika by odwrócić uwagę od właściwej sprawy wymyślił wątek szachownicowy. Co więcej stał się prowodyrem powstania Związku, a jak się później okazało to on podrzucił na miejsce zbrodni konika szachowego. Kuryłło się jednak strasznie bał. Tu i ówdzie zaczęły pojawiać się narysowane symbole trójzębu - herbu Ukrainy. Bał się, bo ktoś mu dawał do zrozumienia, że wie kim jest...

cdn
_________________
Ostatnio zmieniony przez Nietajenko 2016-05-31, 07:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań

Wysłany: 2016-05-31, 07:30:20   

Albo "Wyspa Złoczyńców" i "Templariusze" zostały dobrze przyjęte, więc na szybko chciał wydać kolejną część, bo pewnie było takie zamówienie. Najszybciej było przerobić gotowy już tekst, który może faktycznie nie bardzo chciał ktoś wydać.
Bo zdaje się że ta pierwsza wersja "Księgi" nie była jednak dla dzieci?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-05-31, 08:54:39   

Nietajenko, mam pytanie. Czy ta pierwsza wersja, mimo istniejących różnic w stosunku do ostatecznej, była mimo wszystko "samochodzikiem", czy książką w ogóle poza serią?
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-31, 18:20:14   

Ja też mam pytania. :)

1.Czy przed znalezieniem zwłok i konika jest w ogóle mowa o szachownicach? (w kontekście miejsca ukrycia pamiętnika)

2. Czy Kuryłło z pierwszej wersji też jest postacią groteskową?

3. Czy mamy dokładnie ten sam zestaw bohaterów i kto się jeszcze różni w opisie od postaci ze znanej nam wersji?

4. No i podaj wskazówki dotyczące położenia/wylądu Jasienia, np. co tam dokładnie było o poligonie?
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-06-01, 06:13:37   

Mnie interesuje też “Kto jest kto”. To sztuka teatralna o tym samym temacie, tak? “Późniejszy tytuł 5:0 dla mordercy” oznacza, że sztuka powstała jako pierwsza, potem propozycja filmowa (3:0…), potem nowela filmowa, a równolegle krwawa wersja KS - widzę to właściwie? Albo autor nie umiał się zdecydować, jaką formę wybrać dla swojego doskonałego pomysłu z pamiętnikiem, albo też - dla mnie bardziej prawdopodobne - nie znalazł “nabywcy”.

W tym wszystkim jedna rzecz dziwi mnie szczególnie - pojawienie się chłopców z obu poprzednich Samochodzików. Nie ma to jakoś sensu, jeśli książka kierowała się do dorosłych czytelników (tematyka, morderstwa, klimat). Moim zdaniem Mistrz najwyraźniej tu błądził, i to być może rzeczywiście jego wydawca (lub “doradca” - żona…) nakłoniły go ostatecznie do podjęcia jedynej właściwej, choć zapewne niełatwej decyzji, mianowicie przekształcenia całości w kolejną bezkrwawą książkę dla młodzieży.


I jeśli to właściwie zrozumiałem, skrytka pierwotnie miała się znajdować w ruinach ZAMKU (schloss), a dopiero później z zamku zrobiło się obserwatorium. Zaproponowałem jakiś czas temu zamek Bolczów jako pierwowzór obserwatorium…

http://pansamochodzik.net...p=270702#270702
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań

Wysłany: 2016-06-01, 07:20:17   

Cytat:
I jeśli to właściwie zrozumiałem, skrytka pierwotnie miała się znajdować w ruinach ZAMKU (schloss), a dopiero później z zamku zrobiło się obserwatorium.


Z tym że skrytka z pamiętnikiem była ostatecznie w mauzoleum. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-01, 10:26:28   

Szara Sowa napisał/a:
Jon Dee napisał/a:
I jeśli to właściwie zrozumiałem, skrytka pierwotnie miała się znajdować w ruinach ZAMKU (schloss), a dopiero później z zamku zrobiło się obserwatorium.

Z tym że skrytka z pamiętnikiem była ostatecznie w mauzoleum. :)

Istotniejsze jest, gdzie była najpierw.

Skrytka w mauzoleum pojawia się dopiero w nowszej wersji KS wraz z dodaniem kamieniołomu, w pierwszej wersji KS zamiast tego są Bieszczady (tak przynajmniej zrozumiałam wypowiedź Nietajenki, niestety pewnie prędko nam tego nie zweryfikuje, bo chyba już wybył na łódki).

W 5:0/3:0 dla mordercy i w pierwszej wersji KS skarb jest ukryty w obserwatorium, które potocznie jest nazywane zamkiem, więc zamko-obserwatorium wydaje się ważnym budynkiem.

Dat żadnych na tych tekstach nie ma, ale najbardziej prawdopodobna wydaje mi się taka kolejność: powstaje krwawa wersja KS –> nie chcą mu wydać –> więc próbuje temat puścić w obieg inaczej i z posiadanego materiału robi dwie rzeczy: sztukę/nowelę dla dorosłych oraz lekką powieść dla młodzieży. Jeśli tak było, to kluczowy dla naszej analizy jest pierwotny tekst KS.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-06-01, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-01, 16:43:00   

Szara Sowa napisał/a:
Cytat:
I jeśli to właściwie zrozumiałem, skrytka pierwotnie miała się znajdować w ruinach ZAMKU (schloss), a dopiero później z zamku zrobiło się obserwatorium.


Z tym że skrytka z pamiętnikiem była ostatecznie w mauzoleum. :)


Tak jak skrytka ze złotem Bełzaka.

Berta von S. napisał/a:
Dat żadnych na tych tekstach nie ma, ale najbardziej prawdopodobna wydaje mi się taka kolejność: powstaje krwawa wersja KS –> nie chcą mu wydać –> więc próbuje temat puścić w obieg inaczej i z posiadanego materiału robi dwie rzeczy: sztukę/nowelę dla dorosłych oraz lekką powieść dla młodzieży. Jeśli tak było, to kluczowy dla naszej analizy jest pierwotny tekst KS


To znaczy ten "krwawy"?
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-01, 21:11:55   

Z24 napisał/a:

To znaczy ten "krwawy"?

Tak - pierwotny to krwawy. ;-)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-06-01, 21:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2016-06-01, 21:38:02   

A ja się zastanawiam, czy ZN nie cierpiał przypadkiem na "kompleks Verne'a" - tzn. bał się zaszufladkowania in saecula saeculorum jako pisarz "dla dzieci/młodzieży", mając aspiracje na "poważnego" literata dla dorosłych, stąd może te próby skręcania w stronę "krwawych" dzieł?
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-06-02, 05:57:17   

Nie wiem, ale myślę że na tym etapie jego twórczości, gdy seria samochodzikowa dopiero raczkowała, było jeszcze za wcześnie na takie obawy. Może raczej przeciwnie - po "Wyspie" i "Templariuszach" Nienacki dostrzegł otwierającą się możliwość na to by wykorzystać swojego świeżo ukształtowanego, udanego bohatera i właśnie umocnić się na rynku młodzieżowym. Dlatego przerobił niesprzedany kryminał na powieść przygodową dla młodego pokolenia.

A w fakcie że ten kryminał wcześniej napisał nie widzę wyraźnego odejścia od dotychczasowej linii twórczości. Dokładnego czasu nie znamy, ale mógł mieć już wtedy na koncie między innymi kryminały: "Węża" i "Laseczkę", a także "Sumienie", "Podniesienie", "Worek Judaszów". I "Z głębokości" - tam też jest śmierć i krew, choć nie ma zabójstwa.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-02, 16:43:12   

:564:

Zgadzam się z Kynokephalosem. W zakresie tego, co pisał ZN dla dorosłych, nie musiał niczego udowadniać nikomu ani sobie. Chyba dopiero później zaczął odczuwać ciężar zaszufladkowania jako pisarz dla dzieciaków.
Z tego, co napisał Nietajenko, wyłania się powieść przeładowana cokolwiek wątkami. KS właściwie została napisana na nowo, z wykorzystaniem surowców wtórnych. Wcale nie uważam, że nasze dotychczasowe starania około Jasienia są daremne. Wprost przeciwnie.
Oczywiście warto byłoby porównać różne wątki - szczególnie chodzi mi o te dotyczące miejsc - i zbadać jakim one uległy przekształceniom. To mogłoby dać jakiś materiał do przemyśleń.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-02, 20:19:05   

Z24 napisał/a:
Wcale nie uważam, że nasze dotychczasowe starania około Jasienia są daremne. Wprost przeciwnie.

Jasne, że nie. :) Analizujemy przecież różne fragmenty mozaiki, z których powstał Jasień, więc każdy element się liczy. Natomiast starsza wersja jest o tyle cenna, że może zdradzać pierwotną inspirację autora, co do lokalizacji (a może nawet zbrodniarza?).

Na przykład Nietajenko coś mi wspomniał, że Jasień był w Krwawej KS położony niedaleko niemieckiego poligonu. W przelocie rozmawialiśmy, więc nie miałam okazji dokładnie wypytać, ale to może być istotny trop.

Duży poniemiecki poligon jest na północ od jeziora Ciecz, co wzmacnia kandydaturę tamtej okolicy. Nie w sensie, że Łagów to Jasień - bo tu się wygląd zupełnie nie zgadza. Ale że jasienio-puzzle, na które składa się np: kościół w Lubiechowie G. (to uważam za zweryfikowane pozytywnie) czy ruiny w Bolczowie (tu by jeszcze warto było znaleźć jakieś powiązanie Nienackiego ze Szawajcarką), czy sam pomysł na nazwę Jasień (tu mamy do wyboru niezłą listę ;-) ) umieszczone zostało przez Nienackiego w miejscu Łagowa. Już wcześniej wymienialiśmy kilka argumentów przemawiających za tą okolicą, więc informacja z pierwszej wersji KS może być kluczowa.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-06-02, 20:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-02, 22:41:46   

Berta von S. napisał/a:
Duży poniemiecki poligon jest na północ od jeziora Ciecz, co wzmacnia kandydaturę tamtej okolicy.

:564:

U nas funkcjonował on, zdaje się, jako Wędrzyn.

Poza tym południe od Sieradza był urządzony w czasie okupacji potężny poligon dla wojsk pancernych. Chyba już gdzieś o tym pisałem. ZN bez wątpienia znał te tereny, bo w swej młodzieńczej minipowieści "Związek Poszukiwaczy Skarbów" uwiecznił Witów, który się znajduje na tym właśnie obszarze. Tamże znajdują się miejcowości Kamionka, Marianów i Kamilew, o których wspominałem gdzie indziej:

http://pansamochodzik.net...p=220159#220159

ZN mógł skorzystać z zasobów swojej pamięci: akurat ten teren odpowiada określeniu "dawny poligon" ;-) . Te stare niemieckie poligony na Ziemi Lubuskiej (i zresztą wszędzie na Ziemiach Zachodnich) dalej pełniły te funkcję... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-06-02, 23:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-04, 00:11:55   

Z24 napisał/a:

U nas funkcjonował on, zdaje się, jako Wędrzyn.

Tak, chociaż spotkałam się też z określeniem Sulęcin.

Z24 napisał/a:

Poza tym południe od Sieradza był urządzony w czasie okupacji potężny poligon dla wojsk pancernych. )

Tych poniemieckich poligonów na polskich ziemiach było/jest niestety około 30... Dlatego przydałyby się dokładniejsze informacje.

Z24 napisał/a:

ZN bez wątpienia znał te tereny, bo w swej młodzieńczej minipowieści "Związek Poszukiwaczy Skarbów" uwiecznił Witów, który się znajduje na tym właśnie obszarze. Tamże znajdują się miejcowości Kamionka, Marianów i Kamilew, o których wspominałem )

A ZPS ma w ogóle u nas swój wątek? Sprawdziłam, że w Witowie faktycznie jest nie tylko pałac, ale też jakiś podejrzany pagórek. Nie kurhan wprawdzie, jak w ZPS, tylko grodzisko. Ale dzieciak mógł się nie orientować. Niewykluczone, że sam - jak bohaterowie - był tam na jakichś koloniach. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań

Wysłany: 2016-06-04, 08:42:23   

Berta von S. napisał/a:
A ZPS ma w ogóle u nas swój wątek?


Oczywiście!
http://pansamochodzik.net.pl/viewforum.php?f=93
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,65 sekundy. Zapytań do SQL: 12