PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół badawczy "Jasień"
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-04-27, 11:27:45   

Co tu gadać, parę rzeczy się zgadza... :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-27, 12:29:14   

John Dee napisał/a:
Kynokephalos napisał/a:
John Dee napisał/a:
dokładnie tak to zrozumiałem. “Pojechali do Łagowa, polowali.” Kto niby pojechał? Wojtek i Zbyszek, oczywiście, kto inny?

Możliwe, choć trudno powiedzieć bez kontekstu. Gdzie można o tym więcej przeczytać?

To już niestety wszystko. Ale oczywiście spróbujemy otrzymać na ten temat więcej informacji.

No ale to zdanie nie pojawiło się przecież zapewne w próżni, tylko w ramach jakiejś dłuższej wypowiedzi. Zacytujcie pytanie i pełną odpowiedź (a najlepiej fragment rozmowy), to będzie można rozstrzygnąć, jakie te słowa mają znaczenie.

Bez tego naprawdę trudno się domyślić, czy ta wypowiedź jest dla nas istotna i czy dobrze interpretujesz słowa rozmówcy (Ater wspominał jedynie o wyjazdach brata Nienackiego, więc jest tu jakaś rozbieżność).
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-04-27, 12:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-27, 12:41:32   

Z24 napisał/a:
Przypominamy, że Sława i jej okolice zawierają mnóstwo elementów powieściowych…

Sławę mamy na liście jako miejscowość do sprawdzenia. :)
Poniżej dane z naszej tabeli z „podejrzanymi”)
    • Jezioro – Sławskie, rynnowe, nie kształt S. Lewy brzeg zalesiony, Sława na płd-wsch.
    • Pałac – barokowy. Bez tarasu i wież (ale na moje oko całkiem grandowaty)
    • Kościół – renesansowy (ale dziwny, wygląda na starszy)
    • Ośrodki wypoczynkowe – liczne
    • Młyn - ?
    • Mauzoleum w okolicy?
    • Dodatkowe informacje: Znana miejscowość turystyczna, PRL zagraniczni turyści. Ale to miasto. Właścicielami była morawska linia rodziny von Haugwitz (część Haugwitzów używała zniekształconej formy „von Haubitz”). W pałacu miał gabinet Himmler (studiował akta czarownic?), nad jeziorem ośrodek HJ(U-booty?)

Dodam pałacyk myśliwski., bo wcześniej się za nimi nie rozglądaliśmy.
Możesz wrzucić jakiś link do tego młyna? Nie mogę go namierzyć.

Z24 napisał/a:
Kilkanaście kilometrów na północny zachód od Sławy Śląskiej i jakieś 8 km na północ od Jeziora Sławskiego znajduje się Jezioro Rudno(…), a jego południowa część nosi nazwę Jezioro Jesieńskie lub Jesiońskie. Na południowym brzegu jeziora znajduje się wioska Jesionka

Kyno robił szczegółowy przegląd infrastruktury nad Jeziorem Jesieńskim i zweryfikowaliśmy je negatywnie. Ale wtedy byliśmy jeszcze na etapie prób znalezienia całego Jasienia. Dopiero później pogodziliśmy się z myślą, że to prawdopodobnie jest puzzle. Przy nowych założeniach mix Jesionka+ Sława zasługuje na pewno na uwagę. Warto by się rozejrzeć dokładniej po tej okolicy.
:564:

Z24 napisał/a:
Gdzieś wyżej już napisałem, że takim elementem hmm... dystynktywnym, który pozwala wierzyć, że istnieje gdzieś jakiś konkretny park, który ZN mógł mieć przed oczami, kiedy pisał KS, jest ta grabowa aleja. Zdaje się, że te drzewa dość rzadko sadzono w alejach parkowych, czy na drogach.

Rozglądałam się trochę za tymi alejami, ale jednak nieco tego jest (choć faktycznie chyba są rzadsze niż inne). Do tego dane są często sprzeczne. Np. w biało-czerwonym przewodniku napisano przy Lubiechowie Górnym „Park krajobrazowy z aleją grabową”, ale we współczesnym planie odnowy miejscowości wspominają tylko o lipach i kasztanach...

Ale masz rację może warto wrócić do tego wątku i spróbować zrobić jakiś systematyczny przegląd. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-27, 13:08:08   

Berta von S. napisał/a:
Możesz wrzucić jakiś link do tego młyna?


Niestety, znam tylko ze wzmianki na wspomnianej przez mnie mapie :/

Berta von S. napisał/a:
Kyno robił szczegółowy przegląd infrastruktury nad Jeziorem Jesieńskim i zweryfikowaliśmy je negatywnie. Ale wtedy byliśmy jeszcze na etapie prób znalezienia całego Jasienia.


Naprawdę nie zauważyłem :oops: . Prawdę mówiąc przed napisaniem poprzedniego postu nie sprawdzałem. Nie znalazłem jeszcze ustaleń Kyna, ale ten wątek już był podjęty ( w tej chwili znalazłem) przez TomaszaK i Evena . Wielość nazw jeziora nas zwiodła oraz mieliśmy jeszcze zbyt mało wiedzy o konstrukcji KS, a o rejonie Sławy w szczególności.

http://pansamochodzik.net...p=129941#129941

Po prostu tak sobie pomyślałem, że skoro Jezioro Sławskie jest największym na Pojezierzu Lubuskim i było już w latach 60-tych znaną miejscowością turystyczną. Jeżeli ZN twierdził, że zjeździł całą Ziemię Lubuską, i znając jego predylekcję do akwenów ...wodnych ;-) w postaci jezior, to trudno sobie wyobrazić, żeby nie zajrzał do Sławy. Do Łagowa zresztą też. Wśród takich najważniejszych miejscowości turystycznych Pojezierza Lubuskiego należy jeszcze wspomnieć o Lubniewicach .
Można też zwrócić uwagę miejscowości Gryżyny i Grabin nieco na południe od Łagowa. Jest tam teraz Gryżyński Park Krajobrazowy. Są tam dwory (w jednym ponoć przebywał Benito po przygodzie ze Skorzennym). Jest tam też mauzoleum jednego z Hohenzollernów. No i zespół jezior lub stawów. Wiadomości zaczerpnąłem z legendy mapy oraz częściowo z przewodników.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-04-28, 19:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-27, 21:43:26   

Z24 napisał/a:
Nie znalazłem jeszcze ustaleń Kyna, ale ten wątek już był podjęty ( w tej chwili znalazłem) przez TomaszaK i Evena. Wielość nazw jeziora nas zwiodła oraz mieliśmy jeszcze zbyt mało wiedzy o konstrukcji KS, a o rejonie Sławy w szczególności. http://pansamochodzik.net...?t=3539&start=0

Wiem, też mnie to zniechęciło, jak czytałam tę rozmowę sporządzając tabelę. Analiza Kyna jest późniejsza, na początku (3 post) wątku Zespołu Badawczego. http://pansamochodzik.net...?t=3539&start=0
A tak właściwie, dlaczego cały czas piszesz w tym starym wątku? :027:

Z24 napisał/a:
Po prostu tak sobie pomyślałem, że skoro Jezioro Sławskie jest największym na Pojezierzu Lubuskim i było już w latach 60-tych znaną miejscowością turystyczną. Jeżeli ZN twierdził, że zjeździł całą Ziemię Lubuską, i znając jego predylekcję do akwenów ...wodnych w postaci jezior, to trudno sobie wyobrazić, żeby nie zajrzał do Sławy.

Toteż warto się jej bliżej przyjrzeć. :) Ja do potrzeb zestawienia zbierałam tylko podstawowe informacje.

Z24 napisał/a:
Wśród takich najważniejszych miejscowości turystycznych Pojezierza Lubuskiego należy jeszcze wspomnieć o Lubniewicach. Można też zwrócić uwagę miejscowości Gryżyny i Grabin …

W Gryżynach byłam, ale niestety tylko przelotem ze znajomymi niezainteresowanymi dokładniejszym zwiedzaniem, więc nie obejrzałam dokładnie. :/ Pamiętam, że miejscowość jest malowniczo rozrzucona w lesie na pagórkach. Był tam pałacyk (niedostępny) i świetny post-peerlowski ośrodek nad jeziorem.

Do Lubniewic w zeszłym roku miałyśmy jechać z Athenais i Yvonne, ale potem zmieniłyśmy na Świętokrzyskie, bo Athenais miałaby koszmarny dojazd. Ale mam gdzieś w kompie plik z podstawowymi informacjami. Dzięki, że mi o nich przypomniałeś!

Grabina nie kojarzę.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-04-27, 21:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-28, 19:01:02   

Berta von S. napisał/a:
A tak właściwie, dlaczego cały czas piszesz w tym starym wątku? :027:

:zdziw:

No przecież gdzieś tam w pewnym momencie zostało napisane (nie zdołałem teraz znaleźć, niestety), że zespoły są dla członków zespołów, więc staram sie nie narzucać.

Jeśli chodzi o to jezioro Rudno vel Rudzieńskie alias Orchowe itd. to jest jeszcze jedna rzecz, zresztą zauważona przez Kyna

http://pansamochodzik.net...p=263219#263219

Mianowicie przed reformą 1975 r znajdowało się ono na granicy województw zielonogórskiego i poznańskiego (obecnie też, co rodzi problemy w zwalczaniu zagrożeń środowiska, gdzieś to w sieci wyłapałem, nie pamiętam gdzie :( ). Jakiś ślad tego granicznego położenia jeziora zachował się w znanym nam maszynopisie: mając w pamięci w/w wieloimienne jezioro ZN odruchowo umieścił je na granicy wokjewództw. Oczywiście, ze względu na szachownice, wokół których jest osnuta fabuła powieści, ZN przeniósł jezioro na granice z województwem szczecińskim. Nb. na granicy bardzo dawnych województw zielonogórskiego i szczecińskiego znajdowało się Jezioro Dankowskie, na ilę to mogłem na jednej mapie wypatrzeć. Zdaje się, że mamy wśród nas admiratora tej miejscowości (oprócz mnie naturalnie, z tym że ja tak bardziej platonicznie ;-) )
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-04-28, 19:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-04-28, 20:55:32   

O rany, widzę że wątek doszedł do moich rejonów (a dokładniej mówiąc mojej żony która jest ze Sławy).
W Sławie bywamy co kilka miesięcy i z Nienackim mi się ona w ogóle nie kojarzy. Już prędzej ze Stachurą bo akcja Siekierezady działa się tuż obok w Kotli / Chochli.

W pałacyku myśliwskim w Tarnowie Jeziernym spędziliśmy kiedyś tydzień uchodząc przed wielką powodzią z roku 1997.

W Łagowie byliśmy jeden dzień rok temu w wakacje. Bardzo urokliwe miasteczko, ale bardzo charakterystyczne - przesmyk między dwoma jeziorami, zamek na wzgórzu, wąska droga z przejazdem bramą pod budynkiem (i sygnalizacją świetlną). Ale też mi się to z Samochodzikami nie kojarzyło.
Następne dwa dni spędziliśmy dla odmiany w Lubniewicach - u rodziny. Znowuż - klimat miejscowości zupełnie nie samochodzikowy (ale to może być tylko moje wrażenie...)
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-28, 22:05:43   

Z24 napisał/a:

No przecież gdzieś tam w pewnym momencie zostało napisane (nie zdołałem teraz znaleźć, niestety), że zespoły są dla członków zespołów, więc staram sie nie narzucać.

Ja nic takiego nie mówiłam, a to "mój" zespół, więc zapraszam do narzucania się. ;-)

Lepiej, gdy wszystko jest w wątku zespołowym, bo ten już wcześniej dokładnie przejrzałam, więc dla porządku wygodniejmieć nowe pomysły w nowym wątku.

Z24 napisał/a:

Jeśli chodzi o to jezioro Rudno vel Rudzieńskie alias Orchowe itd. to jest jeszcze jedna rzecz, zresztą zauważona przez Kyna Mianowicie przed reformą 1975 r znajdowało się ono na granicy województw zielonogórskiego i poznańskiego (...). Jakiś ślad tego granicznego położenia jeziora zachował się w znanym nam maszynopisie: mając w pamięci w/w wieloimienne jezioro ZN odruchowo umieścił je na granicy województw.

Wolałabym, gdyby to nie było odruchowo, tylko w ramach przewrotnego mrugnięcia okiem do czytelnika. ;-)

Z24 napisał/a:

Nb. na granicy bardzo dawnych województw zielonogórskiego i szczecińskiego znajdowało się Jezioro Dankowskie, na ilę to mogłem na jednej mapie wypatrzeć. Zdaje się, że mamy wśród nas admiratora tej miejscowości (oprócz mnie naturalnie, z tym że ja tak bardziej platonicznie ;-) )

Nie wiem, kogo masz na myśli, ale mi też się Danków bardzo podoba. Zdecydowanie ma jasieniowaty klimat, choć infrastruktura tylko częściowo pasuje. Ale jeśli na to spojrzeć pod kątem puzzle, to może jednak ma szanse? W naszym zestawieniu Danków prezentuje się tak:
    • Jezioro - Dankowskie (trochę przypomina odbite S) +Dankowskie Małe
    • Młyn - 3km od Dankowa pozostałości młyna przy jeziorze Buk/Buki
    • Pałac - Kiedyś ponoć był zamek, ale brak śladów. Potem klasycystyczny pałac (1945 spalony przez A.CZ) Został tylko zespół folwarczny
    • Kościół - XIX w.neogotycki
    • OW - cos było w oficynie pałacowej (przebudowana „obiekt wypoczynkowy”, teraz pusta.)
    • mauzoleum - w pobliskim lesie (rodziny von Brand)
    • Uwagi: Nie na Pojezierzu Myśliborskim, ale mniej więcej na trasie PS



GrzegorzCh napisał/a:
O rany, widzę że wątek doszedł do moich rejonów (a dokładniej mówiąc mojej żony która jest ze Sławy).
W Sławie bywamy co kilka miesięcy i z Nienackim mi się ona w ogóle nie kojarzy. Już prędzej ze Stachurą bo akcja Siekierezady działa się tuż obok w Kotli / Chochli.

Nie wiedziałam, że to tam kręcili. :)

Jeśli byłaby to Sława, to tylko jako źródło części elementów w połączeniu z Jesionką. Podobnie jak w Wyspie leżące po sąsiedzku Aleksandrów i Otłoczyn (+ Brześć - przeanalizowałam trochę dokładniej teorię Tomaszka i jednak ma rację, że BK też w to wchodzi).
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-04-28, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-04-29, 05:43:18   

Berta von S. napisał/a:
Jezioro - Dankowskie (trochę przypomina odbite S)

Raczej kleks, z którego zrodził się Tytus de Zoo… :p

Berta von S. napisał/a:
Młyn - 3km od Dankowa pozostałości młyna przy jeziorze Buk/Buki
• Pałac - Kiedyś ponoć był zamek, ale brak śladów. Potem klasycystyczny pałac (1945 spalony przez A.CZ) Został tylko zespół folwarczny
• Kościół - XIX w.neogotycki
• OW - cos było w oficynie pałacowej (przebudowana „obiekt wypoczynkowy”, teraz pusta.)
• mauzoleum - w pobliskim lesie (rodziny von Brand)
• Uwagi: Nie na Pojezierzu Myśliborskim, ale mniej więcej na trasie PS

I tuż obok, w Żabicku, mamy Czarci Głaz;-)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-29, 12:16:28   

John Dee napisał/a:
I tuż obok, w Żabicku, mamy Czarci Głaz;-)

Fakt, piechotą to tylko 7km. :)

A jeśli pójść za tropem, który wspomniał Ater w swojej analizie Łagowa (że Nienacki mógł trafić na daną miejscowość zbierając informacje o Templariuszach), to Danków jak najbardziej pasuje.

Obecności Templariuszy tam chyba ostatecznie nie potwierdzono, ale "czy warto walczyć z legendą"? ;-)

DANKOWSKI SKARB TEMPLARIUSZY
W miejscowości Danków, k. Strzelec Kraj., położonej nad pięknym jeziorem, był kiedyś obronny zamek templariuszy. Do dziś zachował się po nim tajemniczy szaniec. Wieść niesie, że już od bardzo dawna ludzie przebywający w jego pobliżu odczuwali wielki lęk i strach. Opowiadano przyjezdnym i wędrowcom o wielkim skarbie, który spoczywa w zakopanych, zamkowych piwnicach. Pewnego razu pojawił się w Dankowie nieznany przybysz. Jemu także dane było usłyszeć tajemnicze opowieści. Pewnego dnia Rudolf, bo tak miał na imię ów wędrowiec, poszedł w nocy po skarb. A, że był z niego mężczyzna dzielny i silny, wnet dokopał się do olbrzymiej skrzyni i worków pełnych złota. Kiedy jednak chciał zagarnąć do sakwy błyszczące dukaty, skarb zapadł się w głąb rumowiska, a odważny Rudolf przypłacił swą wyprawę życiem. Przez kilkanaście lat po tym wydarzeniu w Dankowie było spokojnie. Później, co jakiś czas, ktoś próbował wykopać skarby, ale zawsze finał był tragiczny dla owego śmiałka. Szańce, które i dzisiaj intrygują swym zagadkowym pochodzeniem licznych turystów i wczasowiczów położone są w pobliżu przesmyku między jeziorami. A skarb, który jest ukryty pod ich koroną czeka nadal na odważnych odkrywców.


P.S. Nie odpowiedziałeś na pytanie dotyczące cytatu o ewentualnych polowaniach Nienackiego. Wrzucicie dłuższy fragment wypowiedzi, żeby można było przeanalizować jego znaczenie?
_________________
Drużyna 5

 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-04-29, 13:27:03   

Po pierwsze piszmy w jednym wątku a nie raz w jednym raz w drugim. Nie wiedziałem, że rozpętała się dyskusja.
Nie było tam Zbyszka, był tylko Wojtek z jakąś parą. Mieli broń, polowali. Zamieściłem to by pokazać związek z tą miejscowością Nienackiego. Przepraszam za zamieszanie :(
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-04-29, 17:33:31   

Już scaliłem. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-29, 19:34:35   

Szara Sowa napisał/a:
Już scaliłem. :)

Super. Dzięki! :)

Ater napisał/a:

Nie było tam Zbyszka, był tylko Wojtek z jakąś parą. Mieli broń, polowali. Zamieściłem to by pokazać związek z tą miejscowością Nienackiego. Przepraszam za zamieszanie :(

Dzięki za info, teraz jest precyzyjniej. :)

I nie masz co przepraszać, bo nie Ty namotałeś. W Twojej analizie była informacja o polowaniach brata. Dlatego się zdziwiłam, skąd nagle Johnowi wyskoczył polujący Nienacki. :027:
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-04-29, 20:07:39   

Berta von S. napisał/a:
Dlatego się zdziwiłam, skąd nagle Johnowi wyskoczył polujący Nienacki. :027:

Tak sobie spekulowałem, bo mowa była o “nich”, ale, jak widzimy, nie z bratem, tylko z jakimś znajomym Wojtek tam był, i to wcześniej, niż przypuszczałem, bo chyba tuż po wojnie. Pytam się tylko, czy to “polowanie” nie było raczej kłusownictwem?
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-30, 10:13:27   

Też znam tę legendę o Rudolfie poszukującym skarbów w Dankowie. Pamiętałem o niej i chciałem wypatrzeć te tzw. szaniec jak przejeżdżałem raz przez Danków. Niestety, podróż była służbowa i nie udało mi się tam zatrzymać i zwiedzić okolicę :/

John Dee napisał/a:
Pytam się tylko, czy to “polowanie” nie było raczej kłusownictwem?


Z formalnego punktu widzenia zapewne raczej kłusownictwo :D . Ale wtedy było tak na pograniczu głodu. Ojciec mi opowiadał jak polował pod Choszcznem (tam moi osiedli po wojnie). Żarcia nie było, za to broni... Również granatami głuszyli ryby w jeziorach.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-30, 21:42:45   

Z24 napisał/a:
Też znam tę legendę o Rudolfie poszukującym skarbów w Dankowie. Pamiętałem o niej i chciałem wypatrzeć te tzw. szaniec jak przejeżdżałem raz przez Danków. Niestety, podróż była służbowa i nie udało mi się tam zatrzymać i zwiedzić okolicę :/

Ja tam też byłam tylko przejazdem. Ale chętnie bym wróciła, bo okolica miała zdecydowanie samochodzikowy klimat. Mam kilka fotek (niestety akurat nie szaniec), ale teraz nie dam rady wrzucić, bo się majówkuję :) i mam bardzo słaby internet.
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-02, 11:27:55   

Kiedy wędrujemy z Karpacza do Wielkiego i Małego Stawu napotykamy schronisko o nazwie Domek Myśliwski . Był to rzeczywiście domek mysliwski:

./redir/www.kpnmab.pl/pl/...ysliwskiego,205

Nie zamieszczam zdjęć, bo nie znalazłem takiego, na którym dobrze byłaby widoczna jego architektura. Galeryjki czy ganku zdaje się nie ma. Niewykluczone, że został przebudowany.

Z niego można dojść do kolejnych schronisk: położonej już nad Małym Stawem Samotni i do Strzechy Akademickiej.

Nieco wcześniej zaś po drodze od Karpacza mijamy polanę o nazwie Polana. Już kiedyś bardzo dawno czyniłem aluzje do niej. Mieściło się tam kiedyś schronisko im. Bronisława Czecha oraz inne obiekty. Jest to ważne turystycznie miejsce:

./redir/sudeckiedrogi.wordpress.com/2010/11/07/polana-stara-polana/

Widzimy, że obiektów, które mogły być źródłem inspiracji, a bodaj użyczyć swej nazwy obiektom z przestrzeni powieściowej jest sporo. Droga do Jasienia jest znacznie bardziej kręta niż ta na Uroczysko... :)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-05-02, 21:24, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-04, 11:49:17   

Trzeba też dodać, że prawie wszystkie obiekty wymienione przez mnie w poprzednim poście wymieniane są jako miejsca ukrycia tzw. złota Wrocławia :)
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-10, 13:52:03   

Berta von S. napisał/a:
M.Gośka napisał/a:
Czy o Jasieniu koło Chmielnika (na południu Polski ktoś pisał)
- stamtąd pochodziła rodzina żony Nienackiego, może często jeździł w te okolice ;-)

Nie. Mamy na razie takie:

Z24 napisał/a:

Jednym słowem mamy następujące jednostki nazewnicze "Jasień":
- Jasień zwany niekiedy Żarskim - miasteczko w województwie lubuskim.
- Jasień - jezioro na Kaszubach, nieopodal Gąsior/Węsior (SA)
- Jasień - potok przepływający przez Chojny w Łodzi, (ZPS i "Olbracht Łaski"), w Łodzi także
potok Jasieniec
- Jasień - wioska lub przysiółek koło Osjakowa (związki z PnPL)
- Jasień - koło Rogowa (LiT, "Podniesienie") w okolicy także Jasienin Duży i Jasienin Mały.

Dodamy zatem jeszcze Jasień koło Chmielnika, w rodzinnych okolicach żony. :564:

A tak przy okazji patrząc teraz na mapie na Twój podchmielnikowy Jasień, zauważyłam w niedalekiej okolicy jeszcze jeden Jasień. ;-) Na południe od zalewu Chańcza, nad którym byłyśmy w lecie z Athenais i Yvonne.


Mamy jeszcze jeden :D : niedaleko Radomska (R. w "Worku Judaszów"), Mniej więcej 10 km na południowy wschód, nad stawami, wśród lasów, w pobliżu nieco większej wsi Cadów. W czasach Królestwa Polskiego od 1823 r. funcjonowała tam (aż chyba do miedzywojnia) huta szkła. Kilka kilometrow na zachód od tego Jasienia mamy miejscowość Podświerk, która, jak się wydaje dostarczyła nazwy wsi Poświerk w któej Tomasz z Babim Latem byli z pogadanką na tematy archeologiczne. Nieco na północ od tego Jasienia, jakieś 10-12 km drogami znajduje się wieś Kodrąb. Kilkanaście km na północny wschód od której znajduje się Ręczno, które jest wymienione przez ZN w jego "posłowiu" do "Uroczyska"
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-05-10, 13:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-10, 22:00:20   

Z24 napisał/a:

Mamy jeszcze jeden :D ...

Strasznie popularna nazwa... :027:
Już dopisałam


Jednostki nazewnicze "Jasień":
- Jasień zwany niekiedy Żarskim - miasteczko w województwie lubuskim.
- Jasień - jezioro na Kaszubach, nieopodal Gąsior/Węsior (SA)
- Jasień - potok przepływający przez Chojny w Łodzi, (ZPS i "Olbracht Łaski"), w Łodzi także potok Jasieniec
- Jasień - wioska lub przysiółek koło Osjakowa (związki z PnPL)
- Jasień - koło Rogowa (LiT, "Podniesienie") w okolicy także Jasienin Duży i Jasienin Mały.
- Jasień koło Chmielnika, w rodzinnych okolicach żony.
- Jasień - na południe od zalewu Chańcza - też niedaleko rodzinnych stron żony i kilka km. od Szydłowa w którym zapewne był (2 puste pocztówki w kolekcji zdjęć).
- Jasień - niedaleko Radomska i calej plejady miejscowości powiązanych przynajmniej nazwowo) z twórczością Nienackiego: Ręczno, Kodrąb, Podświerk.

P.S. Trochę ostatnio zaniedbałam tropienie Jasienia. Ale to tylko chwilowa przerwa - spowodowana tym, że w wolnych chwilach czytam zaległe analizy na temat Antoninowa, żeby lepiej poznać "teren" przed czerwcowym zlotem. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-05-10, 22:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,77 sekundy. Zapytań do SQL: 16