PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Miejsce akcji: Jasień - czy i gdzie istnieje?
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-18, 13:52:53   

Szara Sowa napisał/a:
Ciekawe czy tam jest/była poczta? :)


Ze wspomnianego przewodnika wynika, że nie, ale jest tam lub była stacyjka kolejowa.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-10-25, 10:36:35   

Z24 napisał/a:
Zgłaszam kolejnego kandydata do roli pierwowzoru powieściowego Jasienia. Jest to miejscowość Cieszyno nad jeziorem Siecino,


No, brzmi nieźle, być może dokonałeś ważnego odkrycia, Zecie. Pałacyk ma dwie wieżyczki i stoi w parku ze starym drzewostanem, nieopodal jeziora - to może być to.


Twoja prezentacja jakkolwiek jest do chrzanu. Musiałem sam wertować “Księgę Strachów”, szukając odpowiednich opisów, potem googlować podane przez Ciebie miejscowości… Ten kościół szachulcowy np. - gdzie dokładnie jest on w książce wspomniany?

Na BBC zaczął się akurat nowy sezon mojego ulubionego serialu “The Apprentice”, i pierwsi kandydaci wylatują z kompetycji, mi. dlatego, bo mają wprawdzie dobry produkt, ale słabo go “pitchują”. Twój pitch Lord Sugar skomentowałby tylko dwoma słowami: :p


Wracając jednak do faktów. Pałac w Cieszynie był w latach 1976-1984 ośrodkiem kolonijnym okręgu energetycznego. Możliwe, że przedtem, w latach sześćdziesiątych, służył - częściowo, bo istnieją tam jeszcze jakieś dobudowane skrzydła, wszystko oczywiście jak zwykle na sprzedaż :okulary2: - również jako hotel.

Młyn w Głęboczku jest z muru pruskiego a nie z kamienia, ale jako że obok młyna miał również stać dom mieszkalny młynarza, z cegły, można by się w nim od biedy dopatrzeć inspiracji powieściowego obiektu.


Od siebie dodam, że ruiny zamku Drahim w pobliskim Starym Drawsku (10km) przypominają w lokalizacji i wyglądzie nieco ruiny obserwatorium, ale jest to skojarzenie bardzo już naciągane.
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2015-10-25, 10:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-25, 18:44:25   

Z24 napisał/a:
oja prezentacja jakkolwiek jest do chrzanu. Musiałem sam wertować “Księgę Strachów”, szukając odpowiednich opisów, potem googlować podane przez Ciebie miejscowości… Ten kościół szachulcowy np. - gdzie dokładnie jest on w książce wspomniany?


Nigdzie nie jest wspomniany. Specjalnie napisałem, że kościół jest szachulcowy z góry przewidując uwagi, że kościół nie jest, jak to wynika z powieści, kamienny, z XIII w. z barokowym hełmem. Rzeczywiście, powinienem był napisać, że kościół jest, "ale co prawada szachulcowy, nie kamienny i nie z XIII a z XVIII w." Sorry, my fault :/ . Chodziło mi o podobieństwo w najbardziej ogólnych zarysach. Tak samo powinienem był napisać o młynie - przecież obejrzałem sobie dostępne w sieci zdjęcia.

PS. Zamek Drahim w tym kształcie wybudowano za Kazimierza Wielkiego, ale ma tradycje templariuszowskie, jak cała ta okolica, vide Czaplinek, czyli Tempelburg.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-10-25, 19:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2015-10-25, 19:11:09   

Z24 napisał/a:
Specjalnie napisałem, że kościół jest szachulcowy - czyli z pruskiego muru
Tak na marginesie - to jednak dwie różniące się technologie:
mur pruski - szachulec
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-25, 19:44:50   

M_ajk napisał/a:
Z24 napisał/a:
Specjalnie napisałem, że kościół jest szachulcowy - czyli z pruskiego muru
Tak na marginesie - to jednak dwie różniące się technologie:
mur pruski - szachulec


:564:

Zgoda :) .
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-26, 23:25:44   

John Dee napisał/a:

No, brzmi nieźle, być może dokonałeś ważnego odkrycia, Zecie. Pałacyk ma dwie wieżyczki i stoi w parku ze starym drzewostanem, nieopodal jeziora - to może być to.
Obrazek

Jakieś wyjątkowo malownicze ujęcie znalazłeś. Ja trafiłam na dużo gorsze. Nóż się otwiera. :diabelek:
Mam nadzieję, że to jednak nie był prototyp Jasienia...

cieszyno1.JPG
Plik ściągnięto 370 raz(y) 209,08 KB

cieszyno2.jpg
Plik ściągnięto 403 raz(y) 24,29 KB

cieszyno3.jpg
Plik ściągnięto 256 raz(y) 47,56 KB

_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2015-10-26, 23:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-10-27, 06:43:07   

Tego architekta dodaję do długiej listy tych, z którymi mam jeszcze otwarte porachunki… :diabelek:

Sądzę też, że Nienacki raczej by nie przemilczał tej konstrukcji, gdyby istotnie wybrał pałac w Cieszynie jako prototyp Jasienia. Zbyt dominuje ogólny obraz. Pytanie oczywiście jest, kiedy to dobudowano?
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-27, 17:32:11   

John Dee napisał/a:
Sądzę też, że Nienacki raczej by nie przemilczał tej konstrukcji, gdyby istotnie wybrał pałac w Cieszynie jako prototyp Jasienia. Zbyt dominuje ogólny obraz. Pytanie oczywiście jest, kiedy to dobudowano?


Odnoszę wrażenie, że jest to płód już lat 90-tych, sądząc po tych półokrągłych otworach drzwiowych (zdjęcie 2 po prawej stronie), jak rownież po tych facjatkowatych oknach w dachowcu i ze względu na plan ogólny. W głębi za tym gargamelem to może być jakiś budynek z epoki edwardiańskiej ;-) (lata 70-te).
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-10-27, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2015-10-28, 14:28:50   

Będąc jeszcze nastolatkiem i czytając „Księgę Strachów” wyobrażałem sobie, że Jasień to miejscowość z powiatu wałeckiego, czyli Tuczno.

Tuczno, dawniej Tütz to niewielka miejscowość położona nad trzema jeziorami. To miasto również nie oparło się "sojusznikom ze wschodu". Centrum zostało doszczętnie zniszczone (około 80% strat)

Główną atrakcją miejscowości jest zamek Wedlów - Tuczyńskich.





Jednak na skutek działań wojennych w 1945 roku, został częściowo zniszczony.



Kolejnym ciosem dla zamku był pożar w 1947 roku.

W latach 1966 – 1976 zamek został odbudowany w stylu renansowo – barokowym. Obecnie zamek należy do Stowarzyszenia Architeków Polskich.



W centrum miasta znajdował się kościół ewangelicki, który został zniszczony w 1945.



(kościół ewangelicki)

Do dnia dzisiejszego przetrwał kościół katolicki, wybudowany w stylu gotyckim. Ciekawostką może być fakt, iż kościół katolicki był zdecydowanie większą budowlą od kościoła ewangelickiego. Pamiętajmy, że były to tereny niemieckie.



(widoczny kościół katolicki)

Tuż obok zamku znajduje się tzw. „młyn zamkowy”.







W samej miejscowości jak i w pobliżu znajdują się pola namiotowe, domki letniskowe oraz stanica harcerska.

Oczywiście to nie jest książkowy Jasień :) Po prostu w tamtym okresie moja wyobraźnia właśnie w ten sposób widziała tą miejscowość.
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-28, 15:38:09   

Choć Wałcz i okolice nie były mi nieznane, to o Tucznie, a właściwie o pałacu w Tucznie przeczytałem po raz pierwszy w znanym dziełku "Katalog duchów polskich" i to jeszcze jak było drukowane w odcinkach w "Przekroju". Młyn również bardzo mi się podoba. Jak oglądam zdjęcia, to mam wrażenie, że już musiałem tam kiedyś być :) :) :) .
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-28, 21:35:52   

Zwiedzałam, chociaż tylko tak przejazdem. Tuczno trochę chyba za duże. Ale klimat ma zdecydowanie fajny. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-12, 20:11:53   

Dla porządku nadmieniam, że na mapie trafiłem na na małą wioseczkę a właściwie przysiółek Jasień zaraz koło Osjakowa, położonego nad Wartą na trasie, którą się zwykle jeździło z W-wy do Wrocławia, a w lokalnym układzie odniesienia z Bełchatowa do Wielunia. Jak już wielokrotnie wspominałem, tereny te byly doskonale znane ZN z jego podróży dziennikarskich. Nieopodal okolicach Wielunia leży jedna z Kamionek, które są podejrzane o użyczenie swojej nazwy w nieco zniekształconej postaci oraz innych elementów miejscowości która jest miejscem części akcji PnPL.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-01-12, 20:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2021-09-21, 10:55:35   

Wybaczcie, ale odświeżam temat, czytam go od jakiegoś czasu i tu nagle:

Wysłany: 2015-10-18, 14:30:36 (Z24 uzupełniam)

Cytuję:
"Zgłaszam kolejnego kandydata do roli pierwowzoru powieściowego Jasienia.
Jest to miejscowość Cieszyno nad jeziorem Siecino, kilka kilometrów na północ od Złocieńca, w powiecie Drawsko Pomorskie. Znajduje się tam pałac o dwóch wieżach, który był ośrodkiem wypoczynowym, park pałacowy z m. in. grabami, oraz kościół szachulcowy z XVIII w. Nieopodal, w wiosce Głęboczek, znajduje się zrujnowany młyn wodny, który mógłby być pierwowzorem młyna Topielec.
Na ten trop natrafiłem wertując stary przewodnik autorstwa PP. Włodzimierza Łęckiego i Piotra Maluśkiewicza "Pojezierze Drawskie" wydany przez Wydawnictwo Poznańskie, w Poznaniu, w 1986 r. Potem zajrzałem do sieci...
Takie poszukiwania prefiguracji powieściowego Jasienia - w miejscowościach odleglejsze od Pojezierza Myśliborskiego, jak Sława Śląska czy Cieszyno - wydają się mieć sens, jeżeli będziemy pamiętać o tym, że ZN jeździł po różnych zakamarkach kraju szukając swojego miejsca na ziemi, które nie powinno być zbyt daleko od wody..."

Można by sprawdzić, toż to 7 kilometrów ode mnie :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-21, 11:50:38   

Sprawdzaj! Szczególnie szachownice!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2021-09-21, 13:27:47   

Tak jest!
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2021-09-21, 16:02:34   

Chemas napisał/a:
Można by sprawdzić, toż to 7 kilometrów ode mnie


Będę teraz wertował książki Jarosława Leszczełowskiego ;-) Może buszował w tamtych miejscowościach i może wyjdzie jakaś ciekawa legenda...
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2021-09-21, 16:50:13   

Adi napisał/a:
Będę teraz wertował książki Jarosława Leszczełowskiego


Pracuje w Trójmieściu, ale mieszka niedaleko mnie w wiosce Stawno pomiędzy Złocieńcem a Lubieszewem. Znam jego jak również małżonkę. Książek na temat Złocieńca i okolic napisał już wiele. Wiem też, że zajmował się bardzo tajemnicami kościoła w Gronowie (to między Złocieńcem a Ostrowicami):

./redir/www.kosciolydrewn...ne/gronowo.html
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2021-09-21, 16:51:43   

A tutaj artykuł z Drawskich Stron Internetowych:

./redir/www.dsi.net.pl/ar...ickiej-swiatyni
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2021-09-21, 16:56:03   

A nie, przepraszam to kościół w Ostrowicach, a w Gronowie był odbudowywany i też jakieś zasługi Leszczełowski miał w tym temacie. Muszę poszperać.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2021-09-21, 17:02:02   

Mam praktycznie wszystkie jego książki :) nawet z osobistym autografem. Kapitalny badacz lokalnej historii :564:
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,63 sekundy. Zapytań do SQL: 17