PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Mauzoleum
Autor Wiadomość
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2013-06-04, 18:17:06   

Iwmali napisał/a:
A co to za przywilej wejść za bramkę i zrobić dwa zdjęcia???? :galy:


A, to źle rozegrałaś - trzeba było powiedzieć, że jesteś z Ministerstwa i machnąć jakąś legitymacją, to od razu by gość na baczność stanął i jeszcze potrzymał futerał od aparatu. :D
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-04, 18:36:13   

Robinoux napisał/a:

A, to źle rozegrałaś - trzeba było powiedzieć, że jesteś z Ministerstwa i machnąć jakąś legitymacją, to od razu by gość na baczność stanął i jeszcze potrzymał futerał od aparatu. :D


Raczej ledykimacją :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2013-06-04, 20:21:51   

Robinoux napisał/a:
A, to źle rozegrałaś - trzeba było powiedzieć, że jesteś z Ministerstwa i machnąć jakąś legitymacją, to od razu by gość na baczność stanął i jeszcze potrzymał futerał od aparatu. :D

Teraz mam legitymację Polski Niezwykłej, może mnie wpuści na 2 zdjęcia??? :p

Berta von S. napisał/a:
Choć w takim przypadku problemem jest, skąd jakiś koleś, któremu kazano pilnować zamku, ma wiedzieć, kto godny, a kto nie.

Ja wiem, że mu kazali, ale ja chciałam tylko zobaczyć co się zmieniło przez ten czas, gdy ostatnio tam byłam. :/
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2013-06-04, 20:42:40   

Iwmali napisał/a:
Teraz mam legitymację Polski Niezwykłej, może mnie wpuści na 2 zdjęcia???

Problem w tym, że on jest prawdopodobnie funkcjonariuszem Polski Absolutnie Całkiem Atoli Normalnej :D
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2013-06-04, 20:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-04, 21:04:12   

Iwmali napisał/a:

Berta von S. napisał/a:
Choć w takim przypadku problemem jest, skąd jakiś koleś, któremu kazano pilnować zamku, ma wiedzieć, kto godny, a kto nie.

Ja wiem, że mu kazali, ale ja chciałam tylko zobaczyć co się zmieniło przez ten czas, gdy ostatnio tam byłam. :/


Rozkaz to rozkaz, Iwmali, szczególnie tak blisko niemieckiej granicy :p

P.S. Nie ubliżaj, Robinoux, ludziom pracy! Jak masz ochotę na twierdzę szyfrów, to powiedz mi lepiej, gdzie Kyno ukrył nazwisko wielbiciela motocykli, bo ja tam najwyżej kawałek imienia widzę.
_________________
Drużyna 5

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2013-06-04, 21:07:43   

Berta von S. napisał/a:
gdzie Kyno ukrył nazwisko wielbiciela motocykli, bo ja tam najwyżej kawałek imienia widzę.
:galy: O czym ty?
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-04, 21:13:46   

Robinoux napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
gdzie Kyno ukrył nazwisko wielbiciela motocykli, bo ja tam najwyżej kawałek imienia widzę.
:galy: O czym ty?


W zagadkowni zobacz
_________________
Drużyna 5

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2013-06-04, 22:15:04   

No przecież podał, tylko kolor czcionki zmienił, wystarczy zaznaczyć i się pokazuje :027:
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-04, 22:44:02   

No to ja jednak kompletnie ślepa jestem! I do tego wszędzie węszę szyfry...
Myślałam, że nazwisko w tekście jest zaszyfrowane, bo mnie zmyliło to "esto" w "kwestor" i się dziwiłam, gdzie jest reszta... :/ :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-14, 07:39:07   

Znalazłem kolejny dowód na to, że tak naprawdę mauzoleum swój pierwowzór ma na Dolnym Śląsku:

"Na środku grobowca znajdował się jednolity, kamienny sarkofag z herbem Haubitzów, a więc
znowu z szachownicą. W ścianach znajdowały się głębokie nisze, przeznaczone zapewne na to, aby wstawić w nie figury świętych."

Jak wiadomo święci "występują" w religii katolickiej, która dominowała na Dolnym Śląsku. Tymczasem na terenie Nowej Marchii w XIX w., kiedy mauzoleum zbudowano, mieliśmy już tylko protestantów, a w tym wyznaniu świętych nie ma. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2015-09-14, 09:50:23   

Szara Sowa napisał/a:
Znalazłem kolejny dowód na to, że tak naprawdę mauzoleum swój pierwowzór ma na Dolnym Śląsku:

"Na środku grobowca znajdował się jednolity, kamienny sarkofag z herbem Haubitzów, a więc
znowu z szachownicą. W ścianach znajdowały się głębokie nisze, przeznaczone zapewne na to, aby wstawić w nie figury świętych."

Jak wiadomo święci "występują" w religii katolickiej, która dominowała na Dolnym Śląsku. Tymczasem na terenie Nowej Marchii w XIX w., kiedy mauzoleum zbudowano, mieliśmy już tylko protestantów, a w tym wyznaniu świętych nie ma. :)

A to dobre. Wychwyciłeś niuans jak rasowy poszukiwacz. Gratulacje. :564:
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-14, 15:28:11   

Szara Sowa napisał/a:
Znalazłem kolejny dowód na to, że tak naprawdę mauzoleum swój pierwowzór ma na Dolnym Śląsku:

"Na środku grobowca znajdował się jednolity, kamienny sarkofag z herbem Haubitzów, a więc
znowu z szachownicą. W ścianach znajdowały się głębokie nisze, przeznaczone zapewne na to, aby wstawić w nie figury świętych."

Jak wiadomo święci "występują" w religii katolickiej, która dominowała na Dolnym Śląsku. Tymczasem na terenie Nowej Marchii w XIX w., kiedy mauzoleum zbudowano, mieliśmy już tylko protestantów, a w tym wyznaniu świętych nie ma. :)

:564: :564: :564:

Brawo, świetna hipoteza!!!

Zauważyłem już dość dawno (ale tylko mentalnie, więc nie mam na to żadnych dowodów), że ci święci nie pasują do protestanckiego en masse junkierstwa nowomarchijskiego, czy pomorskiego. I w ogóle do tamtejszych klimatów. Natomiast nie doprowadziłem rozumowania do końca, to jest nie powiązałem tego z Dolnym Śląskiem. I to ja, który tutaj jako jeden z pierwszych zwróciłem uwagę na dolnośląskie nawiązania w KS :/ . Ale cieszę się z pomysłu Szarej Sowy, bo to bardzo ważny element układanki pt. "Księga Strachów" :) :) :) . Do tej pory bowiem myślałem o grobowcu starego Johanna v. H. jako o kolejnej, że tak powiem, hipostazie (=postaci w jakiej się coś przejawia) grobowców Regierungsratha, Bełzaka, i grobowca samobójczyni w " Z głębokości", bo on też się wpisuje do tego ciągu.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-09-15, 20:14, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-09-14, 19:53:31   

Gratuluję, Szara Sowo, wspaniałej epifanii. Mogę potwierdzić, że kościoły protestanckie są przyjemnie skromne, a grobowce protestantów nie będą wyglądać inaczej. Zresztą, można by poszukać odpowiednich referencyjnych zdjęć.

PS&: Taki konkurs jednak jest do czegoś przydatny. Kto by pomyślał… :D
 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2015-09-21, 16:18:31   

John Dee napisał/a:
PS&: Taki konkurs jednak jest do czegoś przydatny. Kto by pomyślał… :D

Oczywiście! :)

Ja z kolei czytając w Księdze strachów taki fragment:
Cytat:
Niedawno, wespół z łódzkimi archeologami, uczestniczyłem w otwarciu płyty grobowej Fritza von Raweneck, który zginął w bitwie polsko-krzyżackiej pod Świecinem i pochowany został w kościele w Żarnowcu w województwie gdańskim.

przypomniałem sobie o rycerzu ze Złotej rękawicy.
Przesadą byłoby dopatrywać się jakiegoś wspólnego mianownika, ale może chociaż wspólnego źródła inspiracji...?
_________________
Drużyna 3

Ostatnio zmieniony przez Pierre Tendron 2015-09-21, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-21, 18:17:56   

Pierre Tendron napisał/a:
a z kolei czytając w Księdze strachów taki fragment:
Cytat:
Niedawno, wespół z łódzkimi archeologami, uczestniczyłem w otwarciu płyty grobowej Fritza von Raweneck, który zginął w bitwie polsko-krzyżackiej pod Świecinem i pochowany został w kościele w Żarnowcu w województwie gdańskim.

przypomniałem sobie o rycerzu ze Złotej rękawicy.
Przesadą byłoby dopatrywać się jakiegoś wspólnego mianownika, ale może chociaż wspólnego źródła inspiracji...?

:564:
Ciekawe skojarzenie, Pierre.
_________________
Z 24
 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2015-09-22, 00:14:36   

Z24 napisał/a:
Ciekawe skojarzenie, Pierre.

Ale udowodnić, że Nienacki pisząc Złotą rękawicę miał na myśli Fritza von Raweneck już nie potrafię. :D

Przypomniałem sobie jeszcze, że rozwiązując jedną z zagadek w ostatnim konkursie, zauważyłem na mapie, kilka km na wschód od Chojny nazwię Czartoryja. Ale pewnie jeszcze kilka innych Czartor(y)i jest w Polsce... :D
_________________
Drużyna 3

Ostatnio zmieniony przez Pierre Tendron 2015-09-22, 05:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-22, 14:45:11   

Pierre Tendron napisał/a:
Przypomniałem sobie jeszcze, że rozwiązując jedną z zagadek w ostatnim konkursie, zauważyłem na mapie, kilka km na wschód od Chojny nazwię Czartoryja. Ale pewnie jeszcze kilka innych Czartor(y)i jest w Polsce...


No to już o Czantorii nie będę wspominał... ;-) .
_________________
Z 24
 
 
Jan_Bigos
Sympatyk Samochodzika


Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 160
Wysłany: 2015-09-22, 21:20:18   

Cytat:
Znalazłem kolejny dowód na to, że tak naprawdę mauzoleum swój pierwowzór ma na Dolnym Śląsku:

A ja tam podejrzewam, że może nie mieć żadnego konkretnego pierwowzoru, będąc tylko mniej lub bardziej dosłowną projekcją czy syntezą dowolnych kaplic cmentarnych. Czy Wy naprawdę, doszukując się natrętnie pierwowzorów wszystkiego, odmawiacie Nienackiemu zdolności samodzielnego wymyślenia czegokolwiek? :)
 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2015-09-22, 22:55:11   

Jan_Bigos napisał/a:
Cytat:
Znalazłem kolejny dowód na to, że tak naprawdę mauzoleum swój pierwowzór ma na Dolnym Śląsku:

A ja tam podejrzewam, że może nie mieć żadnego konkretnego pierwowzoru, będąc tylko mniej lub bardziej dosłowną projekcją czy syntezą dowolnych kaplic cmentarnych. Czy Wy naprawdę, doszukując się natrętnie pierwowzorów wszystkiego, odmawiacie Nienackiemu zdolności samodzielnego wymyślenia czegokolwiek? :)

Czyli z cyklu''Co Poeta miał na myśli''...
Ostatnio zmieniony przez Rólka 2015-09-22, 22:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-09-23, 07:25:28   

Jan_Bigos napisał/a:
Czy Wy naprawdę, doszukując się natrętnie pierwowzorów wszystkiego, odmawiacie Nienackiemu zdolności samodzielnego wymyślenia czegokolwiek?


Otóż to!
Też się kiedyś zastanawiałam nad tym, czy my nie przesadzamy szukając pierwowzorów miejsc książkowych :)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,53 sekundy. Zapytań do SQL: 16