PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2015-09-25, 09:47
Podobno znaleziono legendarny "złoty" pociąg
Autor Wiadomość
Macker 
Sympatyk Samochodzika
zapalony Cytryniarz



Wiek: 40
Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 122
Skąd: 7km od Olsztyna
Wysłany: 2015-08-28, 20:17:43   

Dziennikarze już podłapali temat i dali newsa, że prawa do zawartości pociągu mogą sobie rościć sąsiedzi ze wschodu.

./redir/www.kresy.pl/wyda...zlotego-pociagu
_________________
Coraz starszy wiekiem, coraz młodszy duchem :)
Ostatnio zmieniony przez Macker 2015-08-28, 20:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-28, 22:27:31   

Macker napisał/a:
Dziennikarze już podłapali temat i dali newsa, że prawa do zawartości pociągu mogą sobie rościć sąsiedzi ze wschodu.

./redir/www.kresy.pl/wyda...zlotego-pociagu


Gdy czytam takie teksty, zaczyna mnie gnębić świadomość, że w tym tygodniu nie asenizowałem jeszcze ani jednego pracownika mediów... :/
_________________
Z 24
 
 
Ornitolog 
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 632
Skąd: z Warmii
Wysłany: 2015-08-29, 09:01:05   

Żydzi też się zgłaszają po swoje: ./redir/wiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnosci/artykuly/499066,swiatowy-kongres-zydow-o-zlotym-pociagu-w-polsce.html
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-29, 09:26:30   

Niezle. Pociągu jeszcze nie znaleźli, a już się zgłaszają potencjalni właściciele skarbów. :D
Najbardziej mi się podoba zdanie "Roszczeń do "złotego pociągu" nie zgłosiła na razie Deutsche Bahn..."
_________________
Drużyna 5

 
 
Macker 
Sympatyk Samochodzika
zapalony Cytryniarz



Wiek: 40
Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 122
Skąd: 7km od Olsztyna
Wysłany: 2015-08-29, 09:49:40   

...na razie :) Generalny konserwator zabytków wypowiedział się w tej sprawie. "Analiza, którą przeprowadzili nasi prawnicy dość jednoznacznie stwierdza, że pociąg, jeżeli zostanie znaleziony, jeżeli nie pojawią się osoby, które będą mogły udowodnić swoje właścicielstwo, będzie własnością Skarbu Państwa"

Pytanie, co znaczy udowodnić swoje właścicielstwo? 70lat od zakończenia wojny.
_________________
Coraz starszy wiekiem, coraz młodszy duchem :)
Ostatnio zmieniony przez Macker 2015-08-29, 09:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-29, 12:33:13   

Macker napisał/a:

Pytanie, co znaczy udowodnić swoje właścicielstwo? 70lat od zakończenia wojny.

No nie wiem. Jeśli w pociągu znajdą np. bursztynową komnatę, to właścicielstwo (co za słowo!) uczciwie rzecz biorąc chyba powinno być rosyjskie. Ale można by ją wymienić za różne dzieła zrabowane swego czasu na wschód. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Diabeł Kuwaasa 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 47
Dołączył: 25 Cze 2013
Posty: 18
Skąd: Centrum Polski.
Wysłany: 2015-08-29, 12:48:57   

Tajemnica przekazana na łożu śmierci przez starego Niemca (esesmana?) to samochodzikowy banał :D Za proste to jest. Plus w tle masa różnych legend i nawiedzonych pasjonatów-poszukiwaczy skarbów. Jeśli znajdą pociąg to uwierzę we wszystkie samochodziki łącznie z książkami Olszakowskiego :D
 
 
Macker 
Sympatyk Samochodzika
zapalony Cytryniarz



Wiek: 40
Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 122
Skąd: 7km od Olsztyna
  Wysłany: 2015-08-29, 12:51:19   

Berta von S. napisał/a:
Macker napisał/a:

Pytanie, co znaczy udowodnić swoje właścicielstwo? 70lat od zakończenia wojny.

No nie wiem. Jeśli w pociągu znajdą np. bursztynową komnatę, to właścicielstwo (co za słowo!) uczciwie rzecz biorąc chyba powinno być rosyjskie. Ale można by ją wymienić za różne dzieła zrabowane swego czasu na wschód. ;-)


Hehe pan konserwator próbuje tworzyć swój własny słownik 😊 Tak gwoli ścisłości to "właścicielstwo" i reszta to był cytat skopiowany z oświadczenia pana konserwatora. Żeby na mnie nie było 😊

Aż sprawdziłem z ciekawości... ./redir/sjp.pwn.pl/doroszewski/wlascicielstwo;5516832.html
_________________
Coraz starszy wiekiem, coraz młodszy duchem :)
Ostatnio zmieniony przez Macker 2015-08-29, 12:58, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2015-08-29, 12:58:43   

Diabeł Kuwaasa napisał/a:
Jeśli znajdą pociąg to uwierzę we wszystkie samochodziki łącznie z książkami Olszakowskiego :D


Aż tak...?

U Olszakowskiego Pan Samochodzik jadł ludzine :p
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-29, 17:08:02   

Macker napisał/a:
Tak gwoli ścisłości to "właścicielstwo" i reszta to był cytat skopiowany z oświadczenia pana konserwatora.


No cóż, wybory za pasem, według wszelkich oznak na niebie i ziemi następnego przedstawienia nie będzie, więc gość udowadnia, że ma kwalifikacje do pracy w mediach.
_________________
Z 24
 
 
pan autak
Czytał Samochodzika


Wiek: 47
Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 57
Wysłany: 2015-08-29, 19:38:49   

nasi wschodni sąsiedzi bardzo nieładnie i obcesowo obchodzą się ze wszelkimi wnioskami w sprawie rewindykacji dóbr które trafiły do ZSRR po 45r. Nie interesują ich stanowiska organizacji międzynarodowych, sądów, trybunałów. Ja bym nie był taki skory do oddawania ot tak takowej komnaty jełśi by tam była. Ot choćby kolekcja Kabruna. Ona dla Rosjan jest bez wiekszej muzealnej wartości, ale jej nie oddadzą do Gdańska mimo ze przed wojną była własnościa Muzeum i tam powinna wrócić zgodnie z zasadą proweniencji terytorialnej. Nic sobie z tego nie robią. Dokładnie tak samo powinna trafić tam Komnata, tylko jak Kuba Bogu...
Mój dawny profesor opowiadal jak to w latach 60 miał przyjemność obejrzenia magazynow Ermitażu. To co tam zobaczył to nieprzebrane ilości dobra wszelakiego. Pochodzenia też wiadomego.
A co do samego pociągu to wydaje mi się że to zwykły transport wojskowy z materiałami których Niemcy nie chcieli oddać w ręce Aliantów. Być moze rudy, dokumentacja systemów obronnych, części tych systemow, laboratoria itd. Umieszczać muzealia w sztolni to kiepski pomysł i Niemcy o tym dobrze wiedzieli. Złoto - własnosć Banku Rzeszy - to rezerwy walutowe. Nie ma mowy aby zostały w obszarze działan wojennych. Najwyżej złoto prywatne - zdeponowane przez Wrocławian. Nie chce mi się wierzyć żeby Niemcy zostawili jakiekolwiek państowe złoto na terenach do których dostęp mogła mieć ACz.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-30, 11:52:44   

Macker napisał/a:

Hehe pan konserwator próbuje tworzyć swój własny słownik 😊 Tak gwoli ścisłości to "właścicielstwo" i reszta to był cytat skopiowany z oświadczenia pana konserwatora. Żeby na mnie nie było 😊

Domyśliłam się, że to nie Twoje. Brzmi jak typowy przykład medialno-urzędniczej nowomowy. ;-)

pan autak napisał/a:
nasi wschodni sąsiedzi bardzo nieładnie i obcesowo obchodzą się ze wszelkimi wnioskami w sprawie rewindykacji dóbr które trafiły do ZSRR po 45r. Nie interesują ich stanowiska organizacji międzynarodowych, sądów, trybunałów. Ja bym nie był taki skory do oddawania ot tak takowej komnaty jeśli by tam była.

Ja też bym nie była skora. Miałam na myśli wymianę. Pomyśl ile tych wywiezionych dzieł sztuki można by od nich wydębić mając w ręku taki "argument". :)
_________________
Drużyna 5

 
 
pan autak
Czytał Samochodzika


Wiek: 47
Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 57
Wysłany: 2015-08-31, 04:36:21   

B.Komnata tak naprawdę w moim przekonaniu już nie istnieje. Ona już w czasie wojny była zostawiona bo nie było jej jak zdjać ze ścian. Zakładając że jakoś ją Niemcy zdjęli to transport oraz możliwe różne koleje losu mogą dawać podst do przypuszczenia że już w czasie wojny mógł być to destrukt niemożliwy do poskładania. W skrocie - są to panele wyłożone bursztynową mozaika, która odspaja się od podloża pod byle ugięciem . Zresztą... skąd ona miałaby się wziąć na Śląsku? NIgdy jakoś specjalnie nie śledziłem dziejów tego zabytku bo w moim przekonaniu ani to nie miało wybitnego znaczenia dla h.sztuki, ani wyjątkowej wartości artystycznej... To ma wartość legendy. Dla Rosjan ma duże znaczenie. To fakt.
Od Rosjan nie możemy dostać nic z prostej przyczyny - oni de facto utajnili na 70 lat swe zbiory a potem otworzyli wszystko dając 2 czy 4 lata na udowodnienie pretensji do obiektów. Po tym czasie Rosja uznała że nie ma ani właścicieli ani spadkobierców i obiekt definitywnie trafia do oficjalnych zbiorów. Tak to wygląda od strony rosyjskiej. Dobrze wiedzą ze udowodnienie proweniencji obiektu jest sprawą mocno kłopotliwą bo wiele katalogów przedwojennych poginęło, wiele obiektów takich katalogów nie miało, a na dodatek jeszcze usunięcie wszelkich znaków i pieczęci identyfikacyjnych na obiekcie nie stanowi jakiejś wiekszej trudności i jest to rutynowy zabieg złodziei dzieł sztuki. Poza tym Rosja zajęła wschodnie ziemie RP w 39r i późniejsze traktaty przyklepały to tak samo jak nasze Ziemie Odzyskane -ergo zbiory z tamtych ziem które nie zostały wywiezione wpadły w ręce Rosjan, Ukraińców, Litwinów i są już dziś ich prawowitą własnością do której nie mamy żadnych praw jak Niemcy nei mają do zbiorów gdańskich, śląskich czy szczecińskich. Pozostają tylko zbiory z terenów dzisiejszej Polski , ktore były w 45 niemieckimi i Rosja traktuje je jako 'trofieje' mimo że zgodnie z zapisami przwa i standardów muzealniczych obowiązuje zasada prowoeniencji terytorialnej. I tak dzieło sztuki należące do kolekcji muzealnej we Wrocławiu na przyklad powinno tam wrócić bez wzgl w czyich rękach się znajduje po wojnie.. To są zresztą sprawy dla prawników bardziej wiec nie bedę rozwijal tematu.
Ja jednak dalej twierdzę że tam nie ma zbyt wielu wartościowych rzeczy. Pociąg wysłany 'na ostatnią chwilę właściwie' może zawierać co najwyżej zloto miejskie a najpewniej to co napisałem wyżej - obiekty o znaczeniu militarnym + archiwalia. Zresztą, oby tam nic nie było bo to tylko kłopot dla kraju, a poza tym w moim przekonaniu jeśli w ogóle nie będzie tego pociągu i ktoś sobie robi przysłowiowe jaja to skompromituje przy okazji kraj i trochę smutne jest to że urzędnicy działają w tej sytuacji tak jak działają.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-31, 07:31:22   

pan autak napisał/a:
jeśli w ogóle nie będzie tego pociągu i ktoś sobie robi przysłowiowe jaja to skompromituje przy okazji kraj i trochę smutne jest to że urzędnicy działają w tej sytuacji tak jak działają.


Też sobie o tym ostatnio pomyślałem... :/

pan autak napisał/a:
destrukt niemożliwy do poskładania


Bardzo prawdopodobna koncepcja, choć znając drobiazgowość Niemców...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
pan autak
Czytał Samochodzika


Wiek: 47
Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 57
Wysłany: 2015-09-01, 05:17:38   

Dla mnie ta sprawa jest w ogóle mocno dęta i pokazuje jak słabo zorganizowane mamy państwo i jak niekompetentny mamy prawdopodobnie urzędników. Na początku wydawało mi się ze wszystko to co się dzieje to zaplanowana akcja dezinformaacyjna. Teraz coraz bardziej nabieram podejrzeń że to po prostu jeden wielki chaos. Prawie 4 dni zajęło wydanie prostej decyzji-zakaz wstępu do lasu w takie upały . Skończyło się pożarem. Kilka dni zajeło wojewodzie wydanie stanowiska - prawdopodobnie po konsultacji z warszawską centralą w MSW. Wyrwał się za to GKZ który tak się przeraził tym co powiedział że zaraz poszedł na urlop.
Nieciekawie to wygląda powiem szczerze i nieciekawie sie skończy. No cóż... ja swego czasu jako student, w pewnym bardzo znanym muzeum dostałem do ręki bardzo cenna grafikę pewnego holenderskiego pomnikowego malarza i grafika z imieniem na R. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to że w sytuacji gdy mnie nikt nie zna, nikt nie spisał żadnych danych, poproszono mnie o zaniesienie tej grafiki na górne piętro sąsiednigo budynku :-) Zlodziej, fałszerz czy tego typu człowiek wiedziałby jak wykorzystać taką sytuację gdyby tylko zachciało mu się zostać takim studentem.
Tak wygląda niestety rzeczywistośc w polskich instytucjach kultury i taki sam bałagan panuje pewnie w tej sprawie.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-01, 07:02:44   

pan autak napisał/a:
No cóż... ja swego czasu jako student, w pewnym bardzo znanym muzeum dostałem do ręki bardzo cenna grafikę pewnego holenderskiego pomnikowego malarza i grafika z imieniem na R. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to że w sytuacji gdy mnie nikt nie zna, nikt nie spisał żadnych danych, poproszono mnie o zaniesienie tej grafiki na górne piętro sąsiednigo budynku


Pyszna historia!
No ale chyba byłeś tam na jakiejś praktyce, czy stażu?
Ktoś Twoje namiary jednak w razie czego miał?
Czy się mylę?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
pan autak
Czytał Samochodzika


Wiek: 47
Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 57
Wysłany: 2015-09-01, 07:58:48   

Byłem ze zwyklą wycieczką studencką. Pewnie by doszli po jakimś czasie, ale jakby się ktoś postarał to w sumie mógłby się wkręcić bo bylo kilka grup i nie każdy wiedzial kto jest kim. Ja zdębiałem trochę. Mieć Rembrandta w ręku i właściwie wyjśc z nim sobie na ulicę.. żaden problem. nawet jakby się połapali to takie rzeczy nie powinny miec miejsca. Albo Skarbiec katedralny w .... Przyjeżdżają studenci i opiekun daje do ręki patenę z XIIw, monstrancję itd. Towarzystwo przekazuje sobie to z rąk do rąk i tylko czekac kiedy któremu to spadnie na podloge tak trzęsly sie niektórym ręce. BYlem świadkiem jak konserwator ułamał w XIVw krucyfiksie dłonie bomu nie chciał się zmieścić w drzwiach pracowni. naprawdę... Cuda i wianki na wodzie.
Na praktykach muzealnych to w zasadzie jestes pracownikiem więc wiadomo że już możesz spacerowac sobie z obrazami po muzeum. Miałem tez ciekawsza historię, ale nie wiem czy na forum można opowiadać ... W sumie to stan polskich muzeów jeszcze niedawno był żalosny. Dosć wspomnieć ze w pewnym muzeum, o dość dobrych zbiorach, wyłączano instalację alarmową bo zza ściany dobiegały wstrząsy wywołane imprezami w knajpie która sie tam znajdowała.
 
 
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-01, 08:00:17   

Michal_bn napisał/a:
Czyli już go tam nie ma bo Pan Samochodzik go znalazł!!! Czemu jeszcze nie spytali o zdanie byłego prezydenta????????????????

ON PRZY TYM BYŁ!!!!!!!!!!!


Jak był? Bronek?
Jeżeli tak to warto przeczytać :) .
 
 
Macker 
Sympatyk Samochodzika
zapalony Cytryniarz



Wiek: 40
Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 122
Skąd: 7km od Olsztyna
Wysłany: 2015-09-01, 09:22:54   

Raczej A. Kwaśniewski, z tego co pamiętam.

Kolejne rewelacje...zaraz się okaże że kolejny raz z pociągu będzie wielkie g...

./redir/metrocafe.pl/metrocafe/1,145523,18666793,wyglada-na-to-ze-wszyscy-dalismy-sie-koncertowo-nabrac-na-zloty.html
_________________
Coraz starszy wiekiem, coraz młodszy duchem :)
Ostatnio zmieniony przez Macker 2015-09-01, 09:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-01, 10:13:53   

A Nietajenko już tam kopie! :D

Złoty pociąg i Indiana Jones.jpg
Plik ściągnięto 152 raz(y) 93,91 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-09-01, 10:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,54 sekundy. Zapytań do SQL: 17