PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Szara Sowa
2015-04-28, 08:56
Robinoux - wywiad z naszym forumowym pisarzem i poetą
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-04-28, 08:55:29   Robinoux - wywiad z naszym forumowym pisarzem i poetą

Wywiad z naszym formowym kolegą Robinouxem, poetą, pisarzem, autorem licznych fantastycznych dzieł literackich nawiązujących do naszej forumowej rzeczywistości oraz autorem dwóch tomików poetyckich wydanych pod pseudonimem Greeley.





1. Forum Miłośników Pana Samochodzika: Które tomy przygód Pana Samochodzika uważasz za najlepsze?

Robinoux: Pytanie, co to znaczy najlepsze ;) najbardziej lubię (i lubiłem – to są preferencje niezmienne mimo upływającego wieku) „Niesamowity dwór”, „Tajemnicę tajemnic” i „Winnetou” - są bardzo „literackie”, lekkie, czytając niektóre inne części cyklu mam wrażenie, że pisane były na siłę, by sprostać terminom i wymaganiom, bardziej chyba wydawnictwa niż czytelników. Przy „UFO” odniosłem wrażenie, że autor się „wypalił” i próbował flirtu z odbiorcą lubiącym SF, niestety efekt taki, że ani to SF, ani „samochodzik”.

2. Jakie książki przygodowe oprócz powieści Zbigniewa Nienackiego najchętniej czytywałeś w dzieciństwie?

Uwielbiałem powieści Verne'a (pozostało do dziś – jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Juliusza Verna – pozdrowienia dla prezesa, jeśli będzie czytał ten wywiad;) ), Poego, Lovecrafta, Grabińskiego. Tym autorom zadedykowałem zresztą moją „Ostatnią przygodę Pana Samochodzika”. Najukochańszą jednak książką wczesnej młodości pozostaje niezmiennie „Diament Mohuna” Falknera.

3. Jesteś nie tylko stałym bywalcem na Forum Miłośników Pana Samochodzika, ale także stworzyłeś cykliczną serię fabularno - zwariowanie fantastyczną, dziejącą się wśród forumowiczów. Skąd pomysł na taki cykl literacki?

Pomysł dała pewna wymiana zdań na forum, pomiędzy dwoma uczestnikami tego szacownego gremium, no a potem już poszło.

4. Na forum powątpiewamy w to, czy cykl ten ma jakiś zaplanowane zakończenie…

No, to się zdziwią niektórzy, bo ma, choć przyznaję, że zrodziło się ono dopiero podczas pracy nad drugą częścią, pierwszą pisałem całkowicie spontanicznie, łapiąc kolejne pomysły, które się pojawiały. Pomysł „co z tym zrobić” zrodził się dopiero pod koniec pracy. Kiedy już napisałem zakończenie „Ojca Prowadzącego” zaszedł nieprzewidziany wypadek z utratą danych z komputera, potem pamiętna „katastrofa na forum”, stąd całkowicie inny koniec, niż był planowany. Dzięki temu jednak po przerwie podjąłem prace nad częścią drugą, która w innym wypadku w ogóle nie zaczęłaby powstawać. Ciekawe dla mnie samego jest to, że „niechcący” (prekognicja?) w „OP” zawarłem pewne informacje, które świetnie pasują mi do zamknięcia historii. Boleję jednakowoż nad tym, że opowieść wciąż przegrywa konkurencję z innymi sferami życia, piszę raczej zrywami – kilka tygodni intensywnej pracy a potem długi przestój i zajęcie się często kompletnie czymś innym.

5. Czy fantastyka jest Twoim ulubionym gatunkiem literackim?

Nie przepadam za fantastyką czystą typu SF, choć i „space opery” lubię sobie czasem poczytać, zwłaszcza jeśli są mroczne, ale uwielbiam wszelką literaturę z nutką tajemnicy – ostatnio czytałem np. świetne „Księgi Jakubowe” Tokarczuk.

6. Przejdźmy teraz do Twojej twórczości poetyckiej. Prosimy o zdradzenie ile tomików Twojej poezji ukazało się drukiem?

Ukazały się dotąd dwa tomiki, choć nie są czysto poetyckie – zawierają też opowiadania. Bardzo lubię short story, to mi pozostało z młodości, kiedy zaczytywałem się dziś już kompletnie zapomnianym Sawaszkiewiczem. On był w tym mistrzem – krótka historia z zaskakującą puentą – ten element jego twórczości, który i dziś czyta się z zainteresowaniem, kiedy dłuższe dzieła jak „Kronika Akaszy” według mnie są po prostu nudne. Poza tym shorty mają w sobie coś z poezji – minimum słów, maksimum treści.

7. Który swój wiersz jest Ci najbliższy?

Chyba „Ballada o potworze z Moonfleet”. Historia powstania tego tekstu wiąże się z moim zainteresowaniem kilka lat temu poezją nonsensu. Barańczak stwierdził kiedyś - „Nonsensista to śmieszniejszy poeta metafizyczny” i rzeczywiście, wbrew pozorom, nie są to jedynie głupawe wierszyki „takie, panie, do śmichu”. Jak mawiał niejaki H. - „W tym szaleństwie jest metoda”. „Ballada” jest moją refleksją nad pewnym stwierdzeniem nad kondycją dzisiejszego świata, które miałem okazję usłyszeć z ust pewnego lekarza osób chorych psychicznie - „leczymy nie tych, których trzeba.” A Moonfleet w wierszu jest nawiązaniem do mojej ulubionej książki z dzieciństwa o której już wcześniej wspominałem. Ładnie mi się to wszystko wtedy komponowało, choć zdaję sobie sprawę, że każdy z tego wiersza wyczyta co chce, bo takie jego prawo. Dla mnie jest on osobistą niezgodą na postępujące zdziczenie i coraz częstszy niestety brak wrażliwości na piękno i dobro.

8. Czy trudniej jest Ci pisać wierszem czy prozą?

Poezja jest trudniejsza – wymaga od piszącego niesłychanej dyscypliny i oszczędności słowa. Poeta musi w kilku wersach zawrzeć to, z czego prozaik może opisać na kilku, czy kilkunastu stronach. Wszystkim początkującym poetom radzę przeczytać „Tablicę z Macondo” Barańczaka, on tam świetnie to wyjaśnia.

9. Czy w planach masz kolejne tomiki poetyckie lub inne książki?

Na razie planuję zakończenie „cyklu for(um)owego” a inne rzeczy pewnie przyjdą jak zawsze w trakcie.

10. Nie korci Cię, aby pójść w ślady Nienackiego i spróbować napisać powieść przygodową?

Cytując klasyka: „Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem”. ;)
Dziękuję za rozmowę.
Robinoux

Również dziękujemy i życzymy nieustającej weny!

Dyskusję na temat wywiadu można prowadzić tutaj: http://pansamochodzik.net...p=241878#241878
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-08-02, 08:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 11