PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
31. Zaginione poselstwo
Autor Wiadomość
Moore 
Stały bywalec forum



Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 303
Skąd: z kątowni
Wysłany: 2013-10-16, 07:26:34   

Książka to przykład gatunku tzw. antypowieści. Kto czytał felietony Stefana Wiecheckiego ten może spotkał się z tym określeniem.
Reszcie tłumaczę: to książka, która nawet jeśli rozsypie się na wietrze, po złożeniu kartek w dowolnej kolejności, nie koniecznie trzeba znaleźć wszystkie, nie traci nic ze swej treści i sensu.
Można ją czytać od dowolnego momentu, nawet wspak.

Typowy wypełniacz czasu. Ani nudna, ani wspaniała. Może leżeć sobie w jaskini dumania i czekać na swoje codzienne, przysłowiowe "5 minut".

Do samego końca nie wierzyłem w realizację podkopu :okulary2:

Aby nie było tak źle, przynajmniej dowiedziałem się o istnieniu Felaszów, a szczerze mówiąc zawsze byłem ciekawy czy istnieje takie połączenie. Swoją drogą tacy ludzie powinni w USA mieć raj na ziemi. Kto takiemu podskoczy? Można wszystkich w koło oskarżyć o podwójny rasizm w stosunku do dwóch najważniejszych grup społecznych w hameryce :)
_________________
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2016 i 2017 r.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-10-18, 09:03:26   

O jakie to "zaginione poselstwo" konkretnie chodzi? Zdarzył się - nie pamiętam dokładnie kiedy, chyba w wieku XVII - że w okolicach Łęczycy zostało napadnięte poselstwo tureckie.
_________________
Z 24
 
 
The Saint 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 41
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 2798
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-10-19, 13:20:16   

Z tego co pamiętam to jakieś polskie poselstwo wysłane do Etiopii w celu zawarcia sojuszu w walce z Turcją.
_________________


"Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją – są niebezpieczni"
Świat samochodów!
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-10-19, 14:53:16   

The_saint napisał/a:
Z tego co pamiętam to jakieś polskie poselstwo wysłane do Etiopii w celu zawarcia sojuszu w walce z Turcją.


Zdaje się, że za Jana III Sobieskiego była podjęta taka inicjatywa, ale chyba na inicjatywie się skończyło :D .
_________________
Z 24
 
 
Simon Templer
Sympatyk Samochodzika
SimonTempler


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 15 Lis 2012
Posty: 130
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2015-03-26, 19:31:27   

Jedna ze słabszych kontynaucji. Ciekawy tylko początek. Potem jest już tylko gorzej. A już prawdziwą przesadą jest młodociany bohater tej powieści - Maciek. Piętnastoletni przemytnik, handlarz bronią, posiadający wiedzę i inteligencje co najmniej doktora. Postać tak bardzo nierealistyczna że psuje całą książkę. Lektura tylko dla największych i bezkrytycznych miłośników kontynuacji.
Ostatnio zmieniony przez Simon Templer 2015-03-26, 20:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2015-03-27, 19:11:39   

Simon Templer napisał/a:
Lektura tylko dla największych i bezkrytycznych miłośników kontynuacji.

Co do tych bezkrytycznych to chyba nie ma takowych :p
 
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2015-05-05, 09:18:30   

Ponieważ często podoba mi się to, co się innym nie podoba, zaczynam lekturę... :p
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Ornitolog 
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 632
Skąd: z Warmii
Wysłany: 2015-05-05, 19:38:47   

Robinoux napisał/a:
Ponieważ często podoba mi się to, co się innym nie podoba, zaczynam lekturę... :p


He, he... też nabrałem ochoty na tę lekturę :okulary:
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2015-05-07, 17:27:09   

No to na gorąco:

Sprawnie napisana powieść przygodowa, myślę, że tajemnicą sukcesu ( :D ) jest pomysł, przyznam się, że nudzą mnie poszukiwania jakichś złotych kielichów (pociągów, posążków, diademów itp) a poselstwo króla Jana Sobieskiego do cesarza Etiopii podłechtało moją ciekawość. Od razu przypomniałem sobie, jako to, pacholęciem jeszcze będąc, wyszperałem w ojcowskiej bibliotece pokaźne tomiszcze z deficytowej (wówczas i dziś) serii "Ceramowskiej" pod intrygującym tytułem - "Z kraju królowej Saby" i nie mogłem oczu oderwać od niesamowitych zdjęć wykutych w wulkanicznym tufie kościołów. Co prawda pod tym względem Pilipiuk nieco mnie zawiódł, wbrew zdjęciom zamieszczonym w książce o kościołach Lalibeli w tekście nie ma praktycznie nic - więcej o podkopie pod więzienie i uwolnieniu przebywających tam chrześcijan, ale za ten wątek autorowi jestem wdzięczny, bo temat raczej w przestrzeni publicznej konsekwentnie pomijany. Dalej - ciekawe szczegóły dotyczące Felaszów(ale o tym już koledzy pisali), Szpicbródki (dla mnie znanego dotąd tylko z filmu), zwierząt nieczystych (Adwentyści Dnia Siódmego byliby zachwyceni) i jeszcze paru innych spraw. Co do młodego wieku Maćka - rzeczywiście pewne wypowiedzi bohatera robią wrażenie zbyt "dorosłych" ale nie jest to tak do końca nieprawdopodobne. Zresztą myślę, że postać jest wzorowana na Stasiu Tarkowskim Sienkiewicza, który miał przecież lat jeszcze mniej.
Generalnie (wiem, że się wielu narażę) - ciekawa i fajnie się czyta.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2015-05-07, 18:00:32   

Robinoux napisał/a:

Generalnie (wiem, że się wielu narażę) - ciekawa i fajnie się czyta.


Naprawdę Ci się to podobało, czy chcesz ożywić forum :D :D :D ?
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2015-05-07, 18:21:34   

Forum jest dostatecznie żywe :D - jak mnie trochę nie ma, to postów tyle nastukacie, że i przez miesiąc by (bez przerw na siusianie) nie przeczytał. Pilipiuk jest sprawnym rzemieślnikiem - co nie znaczy, że bezbłędnym i że słabsze rzeczy mu się nie trafiają. Da się to przeczytać przez jeden wieczór - ot takie czytadełko rozrywkowe a, w przeciwieństwie do niektórych innych, naprawdę zaciekawia. Że nie jest w stylu oryginalnego PS, na to nie ma co psioczyć, bo i tak, jak mawiał pewien doktor Havranek "to se ne vrati".
Zabieram się zatem za kolejną książkę Olszakowskiego... wrażenia już wkrótce.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-03-04, 18:15:48   

Książki Pan Samochodzik należały do gatunku przygodowo-historyczno-krajoznawczych. Ta książka należy raczej do grupy podróżniczo-awanturniczych. Może spodobać się fanom Karola Maya i podobnych. Jednak kompletnie nie pasuje do Pana Samochodzika i, uważam, nigdy nie powinna ukazać się jako kontynuacja. Wybuch miny pod samochodem, broń automatyczna, skok na spadochronie, podkop pod więzieniem i to wszystko w Afryce...
_________________
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-03-05, 04:27:54   

Wstęp jest dość klimatyczny, wart przeczytania. Niestety reszta nie spełnia wzbudzonych w ten sposób nadziei i jest tak jak napisałeś.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,56 sekundy. Zapytań do SQL: 10