PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Szara Sowa
2014-12-17, 08:54
Renata Warchoł - wywiad
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-12-17, 08:54:09   Renata Warchoł - wywiad

Powieść Renaty Warchoł "Profesor i pierwsza tajemnica zakonu" zajęła 4, miejsce w konkursie na samochodzikową książkę roku 2013 organizowanym przez nasze forum.



Oto wywiad z serii "7 pytań do...", którego Pisarka udzieliła naszemu forum oraz blogowi Zapomniana Biblioteka!



1. Forum Miłośników Pana Samochodzika: „Profesor i pierwsza tajemnica zakonu” to Twój debiut literacki. Zapewne więc ucieszył Cię fakt, że książka została dostrzeżona przez czytelników i w konkursie na najlepszą samochodzikową książkę 2013 roku organizowanym przez Forum Miłośników Pana Samochodzika zajęła 4 miejsce?

Renata Warchoł: Miejsce w pierwszej czwórce to była dla mnie ogromna niespodzianka i wielka radość. Tym większa, że książka została dostrzeżona przez krąg czytelników, którzy zaglądają na forum mojego ulubionego bohatera z czasów dzieciństwa. Postać Pana Samochodzika towarzyszyła mi przez lata i należy do kanonu moich ulubionych postaci literackich. Ślicznie dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na moją książkę.

2. Czy w dzisiejszych czasach jest miejsce jeszcze na tego typu bohaterów literackich jak nasz rodzimy detektyw-muzealnik? Czy postacie tego typu mogą być atrakcyjne dla młodych czytelników?

Ciągle wierzę, że jednak tak, choć rzeczywiście w starciu z wszechobecnymi w literaturze tytanami, potworami, wampirami, ociekającymi krwią mrocznymi demonami czy czarodziejami, detektyw - muzealnik ze swoim dziwacznym samochodem i nienagannymi manierami może wydawać się postacią lekko archaiczną. Ciągle jednak może imponować zasadami jakimi kieruje się w życiu, nieodpartym urokiem osobistym, mieszanką łagodności i twardego charakteru, umiejętnością radzenia sobie w każdej sytuacji. Potrafi zjednać sobie czytelnika swoją uroczą skromnością połączoną z pewnością siebie. A otaczająca go aura tajemniczości rozbudza wyobraźnię i zaciekawia. Trudno nie docenić tych zalet. Jestem przekonana, że młodzi czytelnicy też to doceniają. Znam wielu entuzjastów Pana Samochodzika wśród dzieci i młodzieży co jest najlepszym dowodem na to, że pewne wartości nigdy się nie starzeją.

3. Akcja powieści rozgrywa się w bliskim Ci Krakowie i jego okolicach. Czy postaci bohaterów książki również są inspirowane Twoimi dawnymi profesorami lub koleżankami, kolegami ze szkolnej ławy? A może zamek odgrywający w powieści zasadniczą rolę ma także gdzieś swój pierwowzór?


Powieść jest mieszanką fikcji, marzeń i świata rzeczywistego. Przenikają się w niej wątki oraz postaci prawdziwe i wymyślone. Bohaterowie też łączą w sobie cechy prawdziwe i zmyślone. Niewątpliwie główną inspiracją do napisania książki były osoby, miejsca i wydarzenia rzeczywiste. Ukochany Kraków z jego magnetyzmem i niezaprzeczalnym urokiem, nauczyciele, których miałam szczęście spotkać na swej drodze, rodzina i przyjaciele, moi i mojej córki. Np.: pierwowzorem tytułowego Profesora był mój nauczyciel historii, którego postać wywarła ogromny wpływ na moje życie. Niezwykła i bardzo charyzmatyczna osoba. Jedna z głównych bohaterek książki -Anka łączy w sobie cechy osób mi najbardziej bliskich. Zamek nie ma jednego pierwowzoru, to konglomerat mojej wyobraźni i elementów rzeczywistych, z różnych zamków, które zdarzyło mi się zwiedzać. Itd.

4. Który tom przygód Pana Samochodzika zajmuje pierwsze miejsce w Twoim rankingu?

Numer jeden to Pan Samochodzik i Templariusze. Od tego zaczęła się moja przygoda z książkami Nienackiego. Przeczytałam ją z zapartym tchem raz, a potem sięgnęłam do niej jeszcze kilka albo kilkanaście razy. Może dlatego, że tajemnice zakonów rycerskich, zamków, w których rezydowali, dróg którymi wędrowali od zawsze mnie fascynowały?

5. Jakie inne książki oprócz powieści Zbigniewa Nienackiego najchętniej czytałaś w dzieciństwie?

Najczęściej przygodowe, historyczne i romantyczne. Uwielbiałam powieści Niziurskiego, Makuszyńskiego, Szklarskiego, Musierowicz, Ożogowskiej czy Siesickiej.

6. „Profesor i pierwsza tajemnica zakonu” to książka adresowana do rówieśników głównych bohaterów – gimnazjalistów. Co sprawia największą trudność w pisaniu dla młodzieży?

Aby zyskać wiarygodność pisząc trzeba wejść w świat dzieci czy młodzieży. Żyć ich problemami, patrzeć na rzeczywistość z ich perspektywy, a to pewne wyzwanie dla dorosłego człowieka. Z drugiej strony pozwala to na chwilę wrócić do świata, w którym wszystko jest możliwe, nie ma barier i rzeczy niemożliwych.

7. Ponad rok temu przeczytałem jednym z wywiadów, że masz w planach nową powieść. Czy oznacza to, że w niedługim czasie trafi do księgarń kolejna książka?

Pierwsza książka „Profesor i pierwsza tajemnica zakonu” miała otwierać serię powieści o przygodach Profesora i czwórki jego młodszych przyjaciół. Zalążki kolejnych pojawiły się od razu w mojej wyobraźni. Jakiś czas temu zaczęłam pracę nad drugą częścią „Profesora”, ale chwilowo ze względu na obowiązki zawodowe musiałam zarzucić pracę nad książką. Nie mogę się jednak doczekać powrotu. Sporo będzie się działo i będzie kilka niespodziewanych zwrotów akcji Jeśli jesteście ciekawi jaki związek ma przerwany krąg przeszłości z wydarzeniami z Nocy Ocalenia i kto przejął kontrolę nad jednym z pięciu żywiołów zapraszam do przeczytania kolejnej części „Profesora”. Tym bardziej, że tym razem akcja przeniesie się w okolice Toskanii…

Dziękujemy za rozmowę!

Dyskusję można prowadzić tutaj:
http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=2935
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-08-02, 07:36, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 11